FinExpert.e15.cz

Češi na dovolené v zahraničí utrácejí desítky tisíc korun

Praha, 24. srpna 2015

Více než čtvrtina Čechů utratí na dovolené v zahraničí více než 15 000 Kč. Drtivá většina si s sebou vozí platební kartu. Mimo ubytování zaplatí nejvíce v restauracích a za nákup jídla. Výsledky přinesl červencový průzkum GE Money Bank.

Čeští turisté utratí na dovolené v zahraničí i desítky tisíc korun. Při průzkumu GE Money Bank odpovědělo 49 % respondentů, že jejich výdaje jsou nejvýše 10 000 Kč. Necelých 26 % pak odhaduje výdaje maximálně na 15 000 Kč, 19 % počítá s útratou mezi 15 000 Kč a 25 000 Kč a zbylých 6 % utratí během dovolené více než 25 000 Kč. Jako nejdražší výdaj na dovolené, kromě ubytování, hodnotí dotazovaní restaurace (50 %) nebo nákupy jídla (49 %). Další nejdražší položky dovolené v zahraničí jsou podle respondentů zábava a suvenýry (44 %), památky (42 %), ostatní nákupy (30 %), doprava (24 %), kultura (22 %) a další (graf 1, zdroj: GE Money Bank).

Kam karty schováváme?

Velká část českých turistů (85 %) si do zahraničí vozí alespoň jednu platební kartu. Češi jsou v zahraničí opatrní a svoje platební karty si více než polovina z nich (54 %) kontroluje hned několikrát denně. Ženy (65,8 %) si svoje platební karty nejčastěji schovávají do kabelky, naopak 52 % mužů si je dává do kapsy. Téměř 14 % si svoji kartu prostě strčí do batohu a v dalších 13 % případů do bezpečí hotelového trezoru, 12 % pak volí přímo hotelový pokoj. Pět procent dokonce odpovědělo, že vlastně ani neví, kde kartu během dovolené mají (graf 2, zdroj: GE Money Bank).

Kreditní nebo debetní karta

Češi výhody platebních karet znají a nejvíce oceňují jejich flexibilitu ve výdajích (47 %), neboť mají peníze kdykoliv po ruce. Více než 9 % jako nejdůležitější vlastnost karet oceňují bezpečnost, ke které patří i možnost rychlého zablokování v případě ztráty. Pokud totiž na dovolené dojde ke ztrátě hotovosti, škoda bývá nevratná. Jako největší výhodu považuje 5 % respondentů pojištění ke kartě. 

„Klientům doporučujeme brát si s sebou do zahraničí z důvodu bezpečnosti minimálně dvě platební karty. Pokud by došlo k mechanickému poškození jedné z nich, je dobré mít finanční rezervu u  náhradního účtu. Ideální je mít jednu debetní k jejich účtu a jednu kreditní, která není vázána k účtu, tudíž je vhodnější k platbám na internetu a v zahraničí. Navíc od srpna mají klienti, kteří si nově pořídí kreditní kartu, všechny výběry touto kartou z bankomatů v zahraničí na 3 měsíce zdarma,“ říká Milada Franek, tisková mluvčí GE Money Bank. „Používáním platebních karet mimo ČR si není jisto 36 % dotazovaných, neboť si myslí, že hrozí zneužití nebo ztráta. Jde přitom o neopodstatněnou obavu. Pouze 2,6 % odpovědělo, že kartu v zahraničí někdy ztratili, nebo jim byla ukradena. V případě ztráty je nutné co nejdříve kontaktovat banku, která zamezí jejímu zneužití a může klientovi do zahraniční poslat novou kartu.“ dodává Milada Franek.

GE Money Bank navíc nabízí k platebním kartám řadu bezpečnostních výhod. Banka monitoruje pohyb peněz na účtu klienta, takzvaný Fraud Monitoring, a pokud se stane, že má klient v zahraničí nezvyklé transakce nebo nezvyklý počet transakcí, kontaktuje ho a zjistí, jestli je vše v pořádku a zda není jeho karta zneužívána. Klient si může zablokovat nebo povolit možnost výběru v zahraničních bankomatech podle svých preferencí, a to i v průběhu dovolené prostřednictvím internetu nebo telefonicky.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená