FinExpert.e15.cz

Češi maličko zbohatli, Západ ale zůstává v nedohlednu

Kupní síla obyvatel ČR dosahuje necelých 60 % průměru Evropy.

Kupní síla středo a Východoevropanů meziročně stoupla zhruba o 5 %, to je ta dobrá zpráva. Ta špatná je, že ekonomicky za Západem stále hodně zaostáváme a představa, že v blízké budoucnosti doženeme například sousední Rakousko spadá spíš do kategorie zbožných přání.

Pohled na starý kontinent optikou ekonomické síly jednotlivých regionů přináší každoročně německá společnost GfK. V tomto ohledu stále platí rozdělení na Západ a Východ. Opona už není ze železa a fyzická hranice díky Schengenu zmizela, ta opravdová propast ale vede skrz výplatní pásky, respektive důchody (z makroekonomického hlediska) a bankovní konta lidí ze západu a východu Evropy.

Hranice mezi těmito dvěma „bloky“ je jasně patrná na geomarketingové mapě Evropy – chladné barvy (modrá, zelená) představují chudobu, ty teplé (žlutá, červená) bohatství. Samozřejmě to neplatí úplně bez výhrad, ale v zásadě to tak je a pravděpodobně ještě dlouho bude. Změny – k lepšímu – se totiž dějí jen pomalu a „dohnat“ Západ se nám podaří v lepším případě za několik dekád.

Rozdíly v rámci Evropy jsou jasně patrné – západ × východ, ale také sever × jih. Však posuďte sami:

Klepněte pro větší obrázek
Meziročně si dle GfK polepšili lidé z Jižních Čech a Jižní Moravy. Nejchudší zůstávají severozápadní Čechy a některé bývalé okresy Olomouckého kraje (obr.: gfk.com)

Průměrná kupní síla na jednoho obyvatele Evropy (42 zemí) činí letos v průměru 13 762 € (loni 13 636 €). Přepočteno kurzem 27 Kč za euro tedy 371 574 Kč. To jsou peníze, které je možno rozdělit mezi úspory a spotřebu.

Průměr na obyvatele ČR vzrostl meziročně o 6 % na 7 766 € (209 682 Kč). Mezi jednotlivými evropskými státy i v jejich rámci však existují rozdíly. Někdy větší, někdy menší. Nicméně platí, že průměry zůstávají jen statistickými veličinami. Buď patříte mezi chudé, nebo bohaté, průměrná země je jen jedna – Španělsko, které je s kupní silou 13 840 € na hlavu na 101,2 % průměru.

Ekonomicky nejsilnější evropské země z pohledu kupní síly obyvatel:

Klepněte pro větší obrázek
Zde není třeba žádný komentář, snad jen, že průměrná kupní síla každého z deseti a půl milionu obyvatel ČR činí 7 680 € (obr.: gfk.com)

K výše uvedenému je třeba dodat, že absolutní hodnota kupní síly v přepočtu na eura samozřejmě přímo nevystihuje životní úroveň v jednotlivých zemích. Ale... Velká spousta komodit včetně základních životních potřeb u nás už stojí skoro stejně jako třeba v Německu. Ano, jistě, pro Němce, Dána, Francouze či Angličana jsou v domovské zemi statky a hlavně služby dražší než u nás, ale i tak si jich může do svého spotřebního koše nakoupit více než my.

Kompletní analýza GfK: Kupní síla v Evropě 2016

Analytici se letos detailněji zaměřili na šest států, aby zmapovali vnitřní nerovnosti. Za pozornost stojí například Itálie, což je země, která je úplně jiná na severu a na jihu. Lidé žijící na severu, například v Jižním Tyrolsku, což je jeden z nejbohatších regionů Itálie, se jako Italové vůbec necítí. Podobně to mají i v Katalánsku, což je rovněž region, který na mapě kupní síly Španělska nápadně vybočuje svou červenou barvou.

Zbylé země vykazují mnohem vyrovnanější regiony, výjimkou jsou velká města či metropole. Dále byly zmapovány Polsko, Maďarsko, Nizozemsko a Francie. Rozdíly v rámci ČR analyzovala GfK loni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Itálie a Španělsko patří mezi státy, kde existují velké vnitřní nerovnosti. Lidé z bohatších regionů navíc necítí příslušnost ke zbytku národa (obr.: gfk.com)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud už vás nebaví vánoční trhy v ČR a Vídeň už také znáte, zkuste třeba město Bruneck v Jižním Tyrolsku. Mluví se zde spíš německy a bohatství zdejších obyvatel je vidět na první pohled. Území připadlo Itálii v roce 1919, místní se ale jako Italové necítí.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S výjimkou Polska jsou si zbylé státy a jejich regiony rovnější, nejvíce v Nizozemsku. V Maďarsku a Francii je nejlépe v hlavních městech (obr.: gfk.com)

Problém = HDP versus mzdy

Nejde o jediný problém, ale má zásadní význam. ČR má v rámci zemí EU nejhorší poměr mezi hrubým domácím produktem (celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období na určitém území) a úrovní mezd. Jinak řečeno, mzdy v tuzemsku jsou v relaci k produkci příliš nízké. Průměrná hrubá mzda je v ČR zhruba na úrovni 60 % zemí EU, zatímco produktivita přesahuje 80 %, což je největší rozdíl v Unii.

Na levnou práci v ČR upozorňují také odborové svazy a varují, že se nebezpečně vzdalujeme úrovni mezd nejen vyspělých evropských zemí, ale také máme osmé nejnižší mzdy v rámci celé EU. Dokud bude tento stav trvat, bude GfK přinášet každý rok prakticky totožnou a z našeho pohledu ne příliš pozitivně vyhlížející geomarketingovou mapu...

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

"Nejchudší zůstávají severozápadní Čechy a některé b...
Martin
11. 12. 2016, 23:34
Inu Kolonie česko :-D
Čapíhnízdo
9. 12. 2016, 19:03
Jenže realita je úplně jiná. Obrovské množství zaměs...
Karboxyl
9. 12. 2016, 14:06
Nenašel by někdo originalni odkaz s mapami vsech sta...
Asd
7. 12. 2016, 20:39
Nenašel by někdo originalni odkaz s mapami vsech sta...
Asd
7. 12. 2016, 20:39

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená