Lidí, kteří nestačí splácet své úvěry, v letošním roce rychle přibývá. Jak píše www.ihned.cz největší problémy mají dlužníci s půjčkami, jež si nabrali na nákupy. V květnu dosáhl podíl hotovostních půjček nesplácených 90 a více dní již desetiny celkového objemu. V případě úvěrů, které si klienti vzali přímo na nákup konkrétního zboží, podíl dosáhl dokonce 15 procent.
Výsledky potvrdily obavy bankéřů z počátku roku. A to, že i přesto, že se letos firmám začne dařit lépe, domácnosti pocítí potíže ekonomiky více než loni a růst špatných půjček domácnostem zrychlí.
Podle odborníků může být realita ještě horší, než banky uvádějí. „Banky v řadě případů úvěr neoznačují za tak špatný, aby na něj nemusely tvořit větší rezervy a nesnižovaly si tak své zisky,“ říká Hynek Filip ze společnosti Stampa Invest, jež se zabývá vymáháním a odkupem pohledávek.
FinExpert komentuje: Právě spotřebitelské úvěry, které jsou nejvíce zrádné a reklamy na ně lákají na každém kroku, způsobují nejvíce potíží. Půjčky tohoto typu od bank i nebankovních institucí jsou nejdražší. Dá se říct, že platí, na čím „větší blbost“ si půjčíte, tím zaplatíte na úrocích víc. U těchto půjček platí dvojnásob – dvakrát měř, jednou řež. Stojí vždy za zvážení, zda nová plazma je zrovna to, co teď nejvíce potřebuju. Na nákup třeba právě elektroniky by měl mít totiž každý připraven krátkodobou rezervu. Když se pak doma nějaký ten spotřebič rozbije, vyvarujete se spotřebitelským úvěrům a kolotoči půjček, v kterém se můžete snadno zamotat.