FinExpert.e15.cz

Češi loni zaplatili kartou za cestování v zahraničí více než 1,3 mld. korun

Praha, 26. června 2012

Nejvyšší platby kartou v zahraničí se vztahují k cestování. Za pohonné hmoty, silniční mýto a ubytování Češi v loňském roce za hranicemi republiky zaplatili 1,33 miliardy korun. Natankovat palivo jezdili nejčastěji do Polska. Nejoblíbenějšími místy pro přenocování bylo Německo, Slovensko a Rakousko. Vyplývá to z dat Ery a ČSOB.

Češi si při výjezdu do zahraničí pomalu zvykají na výhody placení kartou. Velké oblibě se těší při nákupu pohonných hmot. „Díky levnějším cenám je nejpopulárnější Polsko. Jen v roce 2011 na polských čerpacích stanicích zaplatilo téměř 116 tisíc lidí rekordních 139 milionů korun. Přitom na zbývající okolní státy připadla sotva poloviční útrata,“ říká Peter Demjanovič, ředitel útvaru Karty ČSOB a Poštovní spořitelny.

Za přenocování v ubytovacích zařízeních Češi loni zaplatili kartou necelých 700 milionů korun. Nejvyšší útratu – přes 85,5 milionu korun – nechali v Německu. Druhou nejnavštěvovanější zemí bylo Slovensko. „Je to dáno nejen tradicí, ale také nižší jazykovou bariérou. Loni zde více jak 16 tisíc českých turistů zaplatilo kartou za ubytování přes 48 milionů korun,“ říká Peter Demjanovič a dodává: „Největší platbu evidujeme v jednom hotelu v Indickém oceánu, kde útrata dosáhla téměř 1,2 milionu korun.“ Transakce přesahující hodnotu 300 tisíc korun jsou ale běžné i v hotelích v Rakousku či Německu. Přes 200 tisíc korun potom někteří Češi zaplatili také ve Spojených Arabských Emirátech, USA a Rusku.

Pokud jde o útraty za stravování v zahraničí, v letošním roce budou řádově menší. Podle expertních odhadů vyjede v letošním roce každý druhý cestovatel na zájezd all inclussive. Tato forma stravování začíná pomalu nahrazovat polopenzi nebo vaření z vlastních zásob. „Lidé si totiž dokážou dobře spočítat, kolik tím během svého zahraničního pobytu ušetří za nákup potravin a nápojů. Především v zámoří se ale čeští turisté rádi stravují v restauracích,“ upozorňuje Peter Demjanovič z ČSOB a doplňuje: „Nejvíce peněz utratili Češi v restauracích v USA, kde zaplatili kartou téměř 14 milionů korun. Shodně kolem 10 milionů Češi zaplatili ve Velké Británii a na Slovensku.“
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená