FinExpert.e15.cz

Češi letos na last minute cenách zájezdů neušetřili

Letos bylo zájezdů na poslední chvíli málo a nebyly ani tak výhodné.
Češi letos na last minute cenách zájezdů neušetřili

Klasické schéma cestovního ruchu letos narušily bouře v arabských zemích, velké ztráty utrpěly především severoafrické země. Nejméne postižen zůstal Egypt, turisté věřili stabilitě v oblasti cestovního ruchu a roli hrají také místní památky.

Naopak nejhůře ze severoafrických zemí dopadlo Tunisko. „Pokles byl o celých 80 procent, pro zemi byla sezóna tragická," komentuje Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří. Na úkor nestabilních severoafrických zemí nejčastěji turisté volili Turecko, které zaznamenalo výrazný růst počtu příjezdů.

Protože letošní léto bylo poměrně chladné, velký počet Čechů dal přednost teplu a slunci Středomoří před domácí dovolenou. Stabilní oblibě se již mnoho let těší Chorvatsko, Španělsko, Řecko.

Lastů bylo málo

Pokud jste si zvykli využívat kadoročně nabídky last minute zájezdů, pravděpodobně jste letos zaznamenali, že těchto zájezdů ubylo a nebyly ani tak výhodné jako v předchozích letech. V minulých letech se stávalo, že cestovky nasmlouvaly více zájezdů, než byly schopny prodat, a následně prodávaly s last minute cenou, kterou lze přirovnat k výprodejovým cenám, jaké známe z obchodů.

Tato cena není pro cestovní kancelář výhodná, nicméně stále výhodnější, než nasmlouvané místo neobsadit vůbec. Cestovní kanceláře se ale z předchozích let poučily a podařilo se jim harmonizovat svoji nabídku s poptávkou, především v srpnu kanceláře hlásily, že mají vyprodáno, a lastů bylo minimum.

Nové trendy v cestování

Češi v posledních letech objevují nový trend v dovolených, a to kratší dovolené vícekrát do roka. A týká se to i vzdálenějších destinací – s rozvojem nízkonákladových leteckých společností se snižuje podíl dopravy na ceně zájezdu a tím i její význam v rozhodování.

Proč? Někteří nedostanou v práci delší volno, jiní se snaží ušetřit a zároveň „něco podniknout“ častěji. Týká se to nicméně především mladých bezdětných párů, rodiny s dětmi stále upřednostní delší dovolenou na jednom místě. Na novou poptávku rychle reagují hotely a do nabídky zařazují výhodné package právě i pro krátkodobé pobyty.

Češi také začínají přicházet na chuť tzn. couchsurfingu, který umožňuje významně snižovat náklady na cestování, u delších cest (2-4 týdny) až na polovinu. Kromě toho, že je tato forma cestování v souladu s principy udržitelného rozvoje cestovního ruchu a ekoturistiky, přispívá také k lepšímu poznání regionů a jejich kultur. Celosvětové statistiky couchsurfingu najdete zde.

Gay turistika

Gayové jsou z hlediska cestovního ruchu ideální cílová skupina. Většina párů je dobře finančně zajištěna – má dvojí příjem a nemá děti. Zároveň ale dávají přednost destinacím, které otevřeně proklamují vstřícnost ke gay komunitě, tedy tzv. „gay friendly“ image.

Česká republika je společně s Maďarskem považována za nejtolerantnější zemi bývalé východní Evropy, je tak ideálním cílem. Specifikem gay turismu je také to, že je často vázán na zvláštní akce jako jsou festivaly, karnevaly či slavnostní přehlídky, lze tedy říci, že letošním prvním ročníkem Prague Pride Parade Česká republika image gay friendly země dále posílila.

A tak nepřekvapí, že se gay a lesbian turistiku – spolu se svatební turistikou a romantikou na českých hradech a zámcích – jako netratiční turistiku chystá propagovat také agentura cestovního ruchu CzechTourismu.

Žebříček nejvyhledávanějších destinací (na webu Sdovolená.cz, červen – červenec 2011)

  • Chorvatsko
  • Řecko
  • Itálie
  • Česká republika
  • Bulharsko
  • Turecko
  • Egypt
  • Španělsko
  • Slovensko
  • Tunisko

Zdroje: www.czechtourism.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená