Více než tři čtvrtiny lidí, kteří mají sjednané životní pojištění, platí na pojistném méně než 1000 korun měsíčně. Zároveň poměrně velké procento lidí si sjednává životní pojištění jen na krátkou dobu, což omezuje možnost, aby kapitálová hodnota pojištění díky dlouhodobému zhodnocování uložených peněz vzrostla na potřebnou úroveň. Vyplývá to z průzkumu, který pro Českou asociaci pojišťoven provedla agentura Ipsos.
Podle souhrnných statistik domácích pojišťoven průměrné pojistné, které lidé platí za svá životní pojištění, loni stagnovalo nebo dokonce klesalo. U smluv s běžně placeným pojistným, tedy takových, u nichž se pojistné platí v pravidelných splátkách, připadalo loni v průměru na jednu smlouvu 8998 korun ročního pojistného, tedy prakticky stejná částka jako o rok dřív. U jednorázových pojistek, u nichž se pojistné hradí celé na začátku trvání smlouvy, pak průměrné pojistné kleslo meziročně téměř o 12 procent na 137 565 korun, když ještě v roce 2007 činilo dokonce 248 083 korun.
Že jsou částky, které lidé v Česku ukládají na životní pojištění nízké, jednoznačně ukazuje i podíl životního pojištění na hrubém domácím produktu země. Celkové předepsané pojistné na životní pojištění sice loni stouplo na 59,1 miliardy korun, a v důsledku poklesu HDP tak vzrostlo na dosud nejvyšší hodnotu (patrně okolo 1,7 procenta, údaje o HDP za rok 2009 dosud nejsou k dispozici), i tak je však tento podíl v porovnání s jinými zeměmi EU velice nízký. Podle posledních dostupných dat za rok 2007 představoval podíl životního pojištění na HDP v zemích EU-27 v průměru 6,0 procenta, což je bezmála čtyřikrát více než v ČR.