FinExpert.e15.cz

Češi jsou nespokojeni s cenou elektrické energie

S cenou elektrické energie je v současnosti nespokojeno plných 93 % obyvatel. Podle veřejnosti je hlavní příčinou růstu ceny elektrické energie především silné postavení jedné energetické společnosti.

Tuto zprávu zpracovala Agentura Factum Invenio, která v rámci svého dlouhodobého výzkumného programu zaměřeného na klíčové otázky života české společnosti realizovala průzkum názorů české veřejnosti na otázky týkající se trhu s elektrickou energií. Informovanost české veřejnosti o nabídkách dodavatelů elektrické energie není velká. 

Spokojenost s cenou elektrické energie 

Přesně opačný názor má veřejnost na cenu elektrické energie. S její výší je nespokojeno plných 93% lidí. Více než polovina obyvatel uvádí, že cena elektrické energie je „strašně vysoká“ (55%), jen pro 7% lidí je přiměřená.

„Podle veřejnosti je hlavní příčinou růstu ceny elektrické energie především silné postavení jedné energetické společnosti. Jako další příčiny uvádí veřejnost malou konkurenci a růst cen ropy a plynu na světových trzích,“ říká Miroslav Oupic ze společnosti Factum Invenio. 


Málo vnímaná konkurence na trhu elektrické energie

Názory veřejnosti na úroveň konkurence jak na trhu výroby elektrické energie, tak na trhu služeb s ní spojenými jsou vcelku podobné. Polovina lidí pochybuje o konkurenčním prostředí: 27 % si myslí, že žádná konkurence na obou trzích neexistuje, další zhruba pětina soudí, že na trhu se pohybuje jen několik spolupracujících firem.
Veřejnost vidí největší bariéry v konkurenci na obou trzích (výroba elektrické energie, služby) v existenci lobby dominantního výrobce, tedy ČEZ (68 %). Za další významnou bariéru považují lidé současnou legislativu a platné zákony (56 %).

Většina lidí by byla ochotna při zajímavé nabídce uvažovat o změně dodavatele elektrické energie, přičemž 42 % obyvatel by potřebovalo se změnou pomoci. V současnosti se rozhoduje provést tuto změnu 16 % veřejnosti, naproti tomu je 27 % spokojeno se současným stavem.
 

Zdroj: tisková zpráva Agentury Factum Invenio

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

hehe
Ols
15. 11. 2007, 13:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená