Podle výsledků ankety DIRECT Pojišťovny Češi do hospody spíše jezdí, než chodí. Hned 4 z 10 dotázaných totiž uvádí, že do hospody jezdí autem a každý čtvrtý se přiznal, že někdy po požití alkoholu řídil automobil. Počet nehod způsobených podnapilými řidiči se přitom každým rokem zvyšuje. Podle statistik Ministerstva dopravy bylo za loňský rok při nehodách s alkoholem usmrceno 123 osob. To je o 43 osob více než v roce 2008 a o 87 více než v roce 2007. Nejrizikovější skupinou řidičů jsou lidé do 25 let, kteří zaviní téměř čtvrtinu nehod způsobených pod vlivem alkoholu.
„Alkohol za volantem je na českých silnicích bohužel velmi častým nešvarem, což dokazují nejen statistiky Ministerstva dopravy, ale i výsledky ankety DIRECT Pojišťovny. Celkem 26 % dotázaných se přiznalo, že někdy řídilo automobil s alkoholem v krvi a 43 % dotázaných pak uvedlo, že minimálně občas jezdí do hospody autem,“ říká Tomáš Zavoral, tiskový mluvčí DIRECT Pojišťovny.
Tolerovat alkohol v krvi řidičů?
Současné české zákony mluví jasně. Pokud řídíte, nesmíte mít v těle vůbec žádný alkohol. Alkohol v krvi řidičů netolerují v Evropě také například v Estonsku, Chorvatsku, Maďarsku či Rumunsku. Ve většině zemí západní Evropy je pak tolerováno 0,5 promile, na britských ostrovech dokonce 0,8 promile a například na Kypru mohu mít řidiči v krvi i 0,9 promile alkoholu.
Anketa DIRECT Pojišťovny ukázala, že Češi jsou v této oblasti konzervativnější než řidiči v západoevropských zemích. Většina respondentů je totiž proti zavedení tolerance určitého množství alkoholu v krvi řidičů. „Dvě třetiny dotázaných uvedly, že by nemělo být v rámci řízení dopravních vozidel tolerováno minimální množství alkoholu v krvi. Jsme rádi, že naše anketa potvrdila, že většina Čechů alkohol za volantem striktně odmítá,“ dodává Tomáš Zavoral.