FinExpert.e15.cz

Češi dluží stovky miliard a nesplácí

Pro mnoho Čechů se podle statistik stávají dluhy stále větším problémem. Až polovina lidí přiznává, že měla potíže se splácením.
Češi dluží stovky miliard a nesplácí

Průzkum GE Money Bank ukázal, že půjčování je v rámci české populace běžnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Až 82% Čechů si již někdy v minulosti půjčilo peníze. Menší částky v řádu několika stovek či tisíců korun si Češi nejčastěji půjčují od svých známých nebo přátel. Naopak v situaci, kdy potřebují vyšší sumu, se 6 z 10 lidí obrací přímo na banku. Od finančních institucí si nejčastěji půjčují na koupi nemovitosti, automobilu nebo na rekonstrukci či vybavení domácnosti.

Dlužíme stovky miliard

Přitom se každý druhý Čech někdy ocitl ve stavu finanční nouze. „Riziková hranice nečekaných výdajů, které vážně narušují rodinný rozpočet, se pro třetinu Čechů pohybuje v rozmezí od 10 do 50 tisíc korun, ale pro další třetinu z nás je to dokonce do 10 tisíc korun,“ říká Monika Kubovcová, ředitelka úvěrových produktů GE Money Bank.

Přesto GE Money Bank na základě svého výzkumu v tiskové zprávě uvádí, že půjčka není riziko a jejím využitím každý pátý Čech zaznamenal ve svém životě pozitivní změny. Většinou se jednalo o získání nového bydlení, vylepšení stávajícího bydlení nebo nákup osobního automobilu, tvrdí banka.
I statistiky České národní banky (ČNB) ukazují, že zadlužování domácností stále roste. U bank a finančních institucí si půjčily během loňského roku 101,5 miliard korun. Jen letos v lednu k nim přibyly další 2,3 miliardy korun a celkově domácnosti dluží bankovním subjektům 985,6 miliardy korun. Kolik dluží nebankovním poskytovatelům půjček, kteří mají často mnohem tvrdší pod-
mínky, není přesně známo, protože tyto dluhy nepodléhají žádné statistice.

Přibývá exekucí a insolvencí

Zdaleka ne všechny domácnosti se dovedou s finančními závazky vyrovnat, a proto se dostávají do problémů. O tom svědčí i rostoucí počet exekucí, v roce 2009 vzrostl o 8 % na 600 tisíc. Ani v letošním roce neočekává Exekutorská komora ČR zásadnější změnu k lepšímu. Podle jejích informací počet exekucí evidovaných v Centrální evidenci přesáhl v únoru 2010 poprvé v historii jeden milion. Důvodem je to, že přibývá vícečetných exekucí. V průměru exekucí prochází zhruba 4–5 % obyvatel. Jsou to podle komory nejčastěji lidé ve věku od 20 do 35 let a důchodci, často lidé se základním vzděláním a nižším sociálním postavením.

Přibývá také insolvenčních návrhů u fyzických osob, jak uvádí zpráva společnosti Creditreform. Proti únoru 2009 se jejich počet zvýšil o 192 % na 660. O oddlužení požádalo již 565 osob, ve 299 případech bylo povoleno. Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka, nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během pěti let splatit věřitelům alespoň 30 % dluhu.    Pokud není schopen řešit úpadek oddlužením, je vyhlašován konkurz.

V době nestability, ekonomických problémů a rostoucí nezaměstnanosti platí tedy více než kdy předtím, že každá půjčka představuje riziko, a to i u půjček na bydlení či pořízení automobilu. Každý žadatel by si měl rozmyslet, zda skutečně úvěr potřebuje a zda bude schopen ho splatit.

Autorka pracuje ve Sdružení ochrany spotřebitelů.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená