FinExpert.e15.cz

Češi chtějí „své jisté“ a nejsou ochotní v oblasti investic riskovat

Praha, 16. dubna 2014

Rčením „Co je doma, to se počítá“ se řídí více než 60 % Čechů, kteří by upřednostnili nižší zisk a větší jistotu před rizikovou investicí s příslibem vyššího výnosu. Rizikové investice s vyšším výnosem pak podle průzkumu investiční skupiny Pioneer Investments v současné době využívá jen jeden ze sta našich spoluobčanů. Celkově se do tzv. „riskantního obchodu“ někdy v životě pustila jen asi pětina Čechů. Ti, kterým se takový krok vyplatil, uváděli nejčastěji jako správnou investiční volbu akcie a dluhopisy, nemovitosti a také zlato. 

„Lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše. Zdá se, že v Čechách toto pořekadlo v oblasti investování platí dvojnásob,“ říká Petr Šimčák, ředitel obchodu Pioneer Investments ČR, a dodává: „Průzkum ukázal, že naši sousedé na Slovensku jsou o poznání odvážnější investoři. Rizikovou investici s příslibem vyššího výnosu by využila anebo už využívá více než polovina z nich. Do riskantních obchodů jich vložilo peníze přes 40 %, tedy dvakrát více než u nás. I konzervativní čeští investoři si však stále více začínají uvědomovat, že chtějí-li dosáhnout atraktivnějších výnosů, musí být ochotni akceptovat určité riziko.“

Češi se svými penězi nakládají opatrně. Šest z deseti z nás by nikdy nevložilo peníze do rizikové investice a před příslibem vyššího výnosu upřednostňujeme jistotu. Dalších téměř 38 % dotazovaných by takovou investici využilo rádo, ale byli by obezřetní a velmi by záleželo na podmínkách daného rizikového obchodu. Jen 1,4 % Čechů uvedla, že rizikových investic s vyšším výnosem již využívá, nejčastěji pak jde o podílové fondy, obchodování na burze nebo forexu či o investice do zlata. 

„Ukazuje se, že Češi jsou při zacházení s penězi obezřetní. Určitá opatrnost je při investování – zvláště bez předchozích zkušeností – na místě. Aktuální rozložení majetku českých domácností, kde i přes nejnižší úroky v historii stále dominují bankovní účty, nasvědčuje tomu, že investoři u nás zatím stále zůstávají spíše konzervativní,“ říká Roman Dvořák, analytik trhu a produktů Pioneer Investments v ČR. „I nezkušený investor má však dnes k dispozici alternativy, jak dosáhnout zhodnocení svých prostředků. Řešením pro efektivní boj s inflací mohou být například podílové fondy nebo produkty životního cyklu, které je obvykle možné flexibilně přizpůsobit individuálním potřebám a možnostem investora,“ doplňuje. 

Peníze do tzv. „riskantního obchodu“ nikdy nevložily čtyři pětiny Čechů (78 %). Ze zbývajících dotazovaných, kteří někdy do „riskantního obchodu“ investovali, se to vyplatilo 2,6 %  a 11,2 % na tomto podniku prodělalo. Mezi riskantní investice, které se lidem vyplatily, patřily akcie a dluhopisy, investice do nemovitostí a zlata. 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená