FinExpert.e15.cz

Češi chtějí šest týdnů dovolené. A většinu si vybrat v kuse

Mnozí z nás si svoji letní dovolenou dopřejí hned na začátku července, protože díky státním svátkům „ušetří” dva dny. Jaký čas pro svůj odpočinek ale Češi považují za ideální? A jak jsou firmy připraveny vyslyšet jejich přání?

„Pět týdnů dovolené je dnes na trhu práce standardní nabídka,” říká Zuzana Paulová z personálně-poradenské společnosti mBlue, „a když zaměstnavatelé nabízí šest týdnů, je to pro lidi silným impulsem, jestli budou loajální, nebo přijmou místo u konkurence.”

Zuzana Paulová je autorkou unikátního výzkumu, ve kterém se ptala více jak 1 800 lidí, proč mění svoji práci a co očekávají od nové. Její studie Proč měníme zaměstnání je tak rozsáhlou databází o zaměstnancích a firmách v České republice. Jedním z dotazovaných témat byly i dovolené a osobní volno. 

Mizí letní okurková sezóna, Češi cestují celý rok

„Výzkum ukázal, že lidé jsou ochotni své práci hodně obětovat, ale čekají, že se jim to vrátí,” doplňuje Zuzana Paulová, „hlavně ve vstřícnosti firmy dohodnout se na termínu dovolené a v tom, že jejich volný čas bude respektován. 14 % dotázaných uvádí jako jeden z hlavních důvodů odchodu ze zaměstnání firemní kulturu a podmínky práce - do ní patří právě přístup firmy k dovoleným.” 

Jako ideální popisuje Paulová alespoň čtrnáctidenní dovolenou, při které se dá pohodlně zvládnout cesta i relax na místě. Důležité je odjíždět z práce se splněnými úkoly a rozhodnutím věnovat se jen sobě nebo své rodině. „Často se totiž setkávám s tím, že i na dovolené převáží pocit nepostradatelnosti. Lidé to zkrátka nevydrží, otevřou si firemní mail a řeší pracovní povinnosti,” říká Paulová, „ale to nepovažuji za zdravé. Zaměstnanci se musí naučit odpočívat a vyhnout se tak možnému vyhoření.”

Novým trendem posledních tří let je také to, že mizí „okurková sezóna”, kdy firmy a kanceláře byly v letních měsících skoro prázdné. Češi dnes čím dál víc cestují i v jiných ročních obdobích. Více volných dnů věnují na zimní dovolenou nebo jarnímu cestování.

U nás můžete na měsíc do Asie, chlubí se firmy

Češi touží také po tom, aby si mohli vybrat víc týdnů dovolené dohromady a vyrazit na tři nebo čtyři týdny do zahraničí. Firmy na tento zájem nejsou ještě připraveny, ukázal výzkum společnosti mBlue, ale tím můžou zaměstnance ztratit. „Lidé v našem výzkumu mluvili o tom, že chtěli odjet na měsíc do Asie, ale ve firmě jim to nedovolili. No a po roce už s námi hledali novou práci,” vysvětluje Paulová, „naopak společnosti, které dlouhou dovolenou nabízejí, se tím dokáží pochlubit při přijímacím pohovoru. Očekávají ale, že zaměstnanec přijde s návrhem, jak vyřeší svoji absenci. Například že projekt dokončí do určitého termínu nebo při dlouhé dovolené bude nějaký čas na telefonu.”

Společnosti s dobrou firemní kulturou se svým zaměstnancům snaží vyjít vstříc. Chápou, že udržet si zaměstnance je daleko levnější než shánět nové a navíc volní odborníci IT, obchodu i výroby dnes na trhu práce skoro neexistují. 

Jaká by tedy měla být ideální doba pro dovolenou? „Setkala jsem se s firmou, která nabízela neomezené volno. Ze začátku to byl risk, musíte mít ty správné zaměstnance, kteří přijmou velkou odpovědnost za vlastní práci. Když se experiment s nekonečnou dovolenou vyhodnocoval, ukázalo se, že v průměru trvala čtyři až šest týdnů za rok,” uzavírá Zuzana Paulová. 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená