FinExpert.e15.cz

Češi chtějí firemní auto nebo byt, stravenky a pojištění už nestačí

Praha, 30. srpna 2016

Nedostatek odborníků na trhu práce je velkou šancí, jak si zlepšit platové podmínky a bonusy. Jaké Češi chtějí nejčastěji? A jak firmy na jejich přání reagují?

Odpovídá na to unikátní výzkum personálně-poradenské společnosti mBlue. V posledních třech letech se ptala více jak 1 800 lidí, proč odchází ze současné práce a jaká mají přání do budoucna. Výzkum Proč měníme zaměstnání je proto detailním přehledem o trhu práce v České republice. Věnoval se i otázkám odměňování.

Firemní půjčka zaručí věrnost

„Běžnou součástí firemních benefitů jsou stravenky, příspěvek na penzijní a životní pojištění nebo pět týdnů dovolené,” říká autorka výzkumu Zuzana Paulová, „když je firma nenabízí, zaměstnanci to vnímají negativně. Dnes se ale hlavním motivačním prvkem stávají služební automobily, firemní půjčky, hypotéky a byty. Jako bonus se začínají prosazovat i firemní školky.”

Je to výhodné pro obě strany: zaměstnancům to řeší základní životní situace a firma si získává jejich věrnost. Bonusy ve formě „kafeterie” jsou zajímavé až ve chvíli, kdy dosahují tisícových částek. „Takovou část odměny si lidé dobře uvědomují. Když s nimi řešíme budoucí plat, chtějí jasně definovanou bonusovou část,” doplňuje Paulová.

Češi počítají s ročním příjmem

Výzkum společnosti mBlue ukázal, že rozhodujícím důvodem, proč Češi mění práci, je ve 49 % nemožnost kariérního růstu a vlastní seberealizace. Nízká mzda je důvodem odchodu jen pro 3 % zaměstnanců.

„Zaměřili jsme se na zkušené specialisty a management, kde pět set korun navíc není důvodem, proč měnit zaměstnání,” vysvětluje Zuzana Paulová, „důležitější je pro ně pocit vlastního naplnění. Zajímavé ale je, že 4,5 % zaměstnanců z práce odchází kvůli tomu, že nebyly splněny finanční podmínky.”

Ty by oběma stranám měly být jasné už při podepsání smlouvy. Zaměstnanec musí jasně chápat, jak a kdy jsou bonusy vypláceny a jestli jsou limitovány, jak firma řeší kariérní postup nebo nárůst mezd. „Novým trendem v chování českých zaměstnanců je to, že svou odměnu přestávají vnímat jako měsíční příjem, ale počítají ho jako souhrn všech peněz a bonusů za celý rok,” uzavírá Zuzana Paulová. 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená