FinExpert.e15.cz

Češi bohatnou! Jenže pomalu

Za poslední rok v průměru stouply vklady českých domácností na bankovních účtech o čtyři tisíce korun na osobu.
Češi bohatnou! Jenže pomalu

Za poslední rok v průměru stouply vklady českých domácností na bankovních účtech o čtyři tisíce korun na osobu. Objem všech finančních aktiv českých domácností roste o poznání rychleji.

Podle údajů České bankovní asociace vzrostl celkový objem klientských vkladů uložených v tuzemských bankách ke konci srpna 2013 meziročně o 176,5 miliard korun (tedy o 5,7 %). Celkově tak české banky včetně stavebních spořitelen mají na účtech 3,26 bilionu korun. Lehce přes polovinu z této sumy tvoří vklady domácností. Na jednoho Čecha tak v průměru připadá necelých 180 tisíc korun. Za poslední rok si v průměru každý Čech uložil do banky zhruba čtyři tisíce korun. Úspory českých domácností držené na účtech v bankách tedy rostou. Po přepočtu na jednu osobu ale nelze říct, že bychom nějak závratně bohatli.

Rychlejším tempem roste objem vkladů v podnikatelské sféře. Ani tady ale nejde mluvit o tom, že by si české firmy výrazně polepšily. Nárůst objemu vkladů v podnikatelské sféře je do značné míry tažen snahou o vytváření větších rezerv na úkor investic, s čímž koresponduje i velmi pomalý růst HDP české ekonomiky.

Objem termínovaných vkladů klesá

Zajímavé je, že zatímco celkový objem vkladů roste, objem termínovaných vkladů naopak klesá, a to jak u domácností, tak i v podnikatelské sféře. Klesající úroky z vkladů pravděpodobně vedou domácnosti i firmy k postoji, že preferují likviditu před lehce vyšším úrokem. Těch pár desetin procenta navíc u termínovaných vkladů jim už nestojí za to, že se k penězům po určitou dobu nemohou dostat.

Termínované vklady nic nenesou? Vyzkoušejte srovnání termínovaných vkladů na Peníze.cz, třeba najdete ten svůj.

Pozornost si zaslouží také srovnání se zbytkem Evropy. Vklady českých domácností sice rostou, ale pomalejším tempem než průměr v Evropě. Závidět můžeme nejvíce Polákům. Také u sousedů na Slovensku rostou vklady domácností v bankách rychlejším tempem než v Česku. Na druhou stranu, ve srovnání s Maďarskem nebo Slovinskem si české banky rozhodně nemůžou stěžovat, tamní banky se potýkají s odlivem vkladů. Ovšem to ještě neznamená, že maďarské a slovinské domácnosti chudnou. Spíše je to důsledek rostoucí nedůvěry ve stabilitu bankovního sektoru. Lidé na Kypru by mohli nejlépe vyprávět.

Finanční aktiva domácností také rostou

Na závěr se podívejme na údaje o vývoji veškerých finančních aktiv českých domácností, který mapuje společnost Allianz. Do finančních aktiv jsou v tomto případě započítány i cenné papíry nebo vklady v podílových fondech, v důchodových produktech a v pojišťovnách, nebere se však v potaz hmotný majetek ani nemovitosti. Tato data vypadají daleko optimističtěji. Na druhou stranu mají dle mého názoru horší vypovídací hodnotu, pokud jde o průměrnou českou domácnost, neboť tyto údaje ve větší míře zkresluje vývoj hodnoty majetku horních desíti procent obyvatel.

Jak se chystat na důchod? Zkuste si nechat poradit na Ušetři.peníze.cz.

Více na www.penize.cz

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Hurá. To co naškudlili jim ČNB teď trošku zredukoval...
Lída
8. 11. 2013, 13:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená