FinExpert.e15.cz

Červený diplom stále za 10 000 Kč

Česká spořitelna konečně vyřešila problém s prémiemi za ukončení vysokoškolského studia s červeným diplomem. Kdo tedy má nárok na prémii 10 000 Kč a jaké podmínky musí splnit?
Červený diplom stále za 10 000 Kč

Studenty českých vysokých škol majících své učty v České spořitelně (ČS) pobouřilo snížení desetitisícové prémie za ukončení studia s červeným diplomem na pouhých tisíc korun (únor 2003). Česká spořitelna to odůvodnila tím, že na prémii není právní nárok, protože se o její výši zmiňoval pouze reklamní leták a nikoli smlouva. Studenti pohrozili žalobou a banka nabídla, že do konce roku vyplatí prémie v původní výši všem, kdo splní podmínky a doplatí i těm, kterým už vyplatila pouze tisícikorunu. To se ale studentům zdálo málo a souhlasně začalo pokyvovat i Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

Sporostudent končí
Původní studentský program Sporostudent je postupně nahrazován novým programem Student+, který je podle banky mnohem výhodnější. Jelikož platnost původního programu končí, musí studenti, kteří jej stále využívají, zajít do konce roku 2003 na pobočku (kde zakládali účet) a potvrdit změnu na Student+. Pokud tak neučiní, bude Sporostudent převeden na běžný sporožirový účet bez studentských výhod.

Dostanu 400 Kč?
Řada studentů zatím váhala s přechodem na program Student+, jelikož nechtěla přijít o prémii 400 Kč, která je každoročně připisována na účet v případě Sporostudentu. Nový Student+ totiž s prémii nepočítá, což je ale podle banky kompenzováno slevovým programem a příspěvkem ve výši 250 Kč na ISIC kartu. Nicméně pokud jste měli Sporostudent sjednaný k datu 31. 3. 2003 ani letos o prémii ve výši 400 Kč nepřijdete. Příští rok už nedostane prémii nikdo.

Tip
Pokud stále ještě využíváte Sporostudent, zrušte jej a založte si Student+. Dostanete 400Kč prémii a navíc získáte výhody (slevy, ISIC kartu) v rámci programu Student+. Stejné výhody platí pro všechny, kteří Sporostudent zrušili po 31. 3. 2003.

Máte nárok na 10 000 Kč?
Na prémii ve výši 10 000 Kč máte nárok, pokud jste absolvovali vysokou školu s vyznamenáním, tzv. červeným diplomem. Nicméně existují ještě další podmínky, které musíte splnit:

  • mít uzavřenu smlouvu o účtu Sporostudent k 31. 3. 2003
  • sjednání nového programu Student + do 31. 12. 2003
  • dokončit studia do roku 2010.

Důležitou podmínkou je také to, že program Student+ musíte vlastnit až do ukončení studií. Pokud ho například zrušíte v květnu 2005 a státní zkoušku složíte v červnu 2005, o prémii přijdete.

Tip
Pokud jste Sporostudent zrušili po 31. 3. 2003 a další účet u ČS nesjednávali, máte ještě nárok na prémii – stačí se do konce roku „vrátit“ a založit si účet Student+.

Bakalář – ano nebo ne?
Další spor mezi ČS a studenty se rozhořel kvůli tomu, zda přiznat prémii i absolventovi bakalářského programu. Studenti říkali jednoznačně ano, protože banka na letáku nerozlišovala mezi bakalářským a magisterským studiem. Argumentem ČS opět bylo, že podmínky získání prémie nebyly zakotveny ve smlouvě. Některé pobočky pak odmítly prémie vyplatit s odůvodněním, že se týkají pouze magisterských programů.

Aby tedy byla prémie vyplacena i bakalářům, nesmí pro váš obor existovat žádný z navazujících magisterských programů. Pokud dosáhnete titulu Bc. s vyznamenáním, ale dále již ve studiu pokračovat nebudete (pro váš obor není navazující magisterský program), na prémii máte nárok. Jestliže ale nebudete pokračovat i přesto, že můžete studovat magisterský program, prémii vám ČS nevyplatí.

Názor
Nevím proč banka v podstatě motivuje jen studenty, kteří vystudují magisterský program. Ono totiž oborů, které by neměly navazující program moc není. Navíc je právě v Česku nedostatek lidí s nižším vysokoškolským vzděláním. Nadaný student, který završí bakalářská studia s vyznamenáním, zapojí se do pracovního procesu a například po roce začne distančně studovat magisterský program se tak může cítit bankou oprávněně poškozen.

Snad již máme konečně trapnou konfrontaci mezi studenty a Českou spořitelnou za sebou. Náš největší bankovní dům použil klamavou reklamu a snížením prémie na 1 000 Kč řadu studentů poškodil. V nabídce řady studentských programů si totiž mnoho studentů vybralo ČS právě kvůli 10 000Kč prémii.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená