FinExpert.e15.cz

Černé pondělí

Největší jednodenní pokles amerického finančního trhu sice napáchal velké škody, ale naštěstí nezpůsobil hospodářskou krizi.

„Černým pondělím“ se označuje pondělí 19. října 1987, kdy došlo k historicky nejvyššímu propadu na newyorské burze (New York Stock Exchange). Jeden z nejdůležitějších indexů, Dow Jones Industrial Average, spadl z hodnoty 2 246 na 1 738 bodů a ztratil za jeden den 22,6 %. Náhle, bez varování a bez něčeho, co by bylo možné označit za jednoznačnou příčinu. V následujících dnech přišel index o celkem 35 % svojí hodnoty. Skončilo tak pětileté období „býčího“ trhu, kdy index rostl z hodnoty 722 bodů v roce 1982 až na svoje maximum 2 722,42 bodů v srpnu 1987.

Škodlivý optimismus
Rok 1987 se na amerických kapitálových trzích vyvíjel fantasticky. Do září vzrostl index o 30 % poté, co dva předchozí roky přinesly investorům 20% zisky. Pár dní před samotným Černým pondělím přišla první varování – poklesy, jako reakce na zhoršující se makroekonomickou situaci. První špatnou zprávou pro akciové investory byl růst výnosů dluhopisů. Při výnosu kolem 10 % se zdály být příliš lákavou investicí. Současně přišly špatné zprávy o vývoji amerického obchodního deficitu a po projevu ministra financí Jima Bakera se investoři začali obávat oslabení dolaru. A pak přišlo pondělí 19. října. Během první hodiny a půl ztratil index přes 9 % hodnoty a všichni se snažili zachránit co se dá. Počítačové obchodovací modely generovaly další prodejní pokyny a celý trh se řítil dolů. Nikdo nechtěl nakupovat, takže když zvonek ukončil obchodní seanci, ztratil Dow Jones Index 508 bodů a na řadě titulů se neobchodovalo prostě proto, že nebyli žádní kupující. Panika se začala šířit i na ostatní trhy po světě.

O krizi byla sepsána řada knih, analýz a prací při hledání příčin, které se liší v označení důvodů, proč ke krizi vlastně došlo. Za nejpravděpodobnější pachatele lze označit počítačové modely pro obchodování, derivátové obchody, nedostatek likvidity, velký obchodní a rozpočtový deficit a všeobecné nadhodnocení akcií.

Rychlý zásah
Vládní instituce v USA samozřejmě nečekaly, co se bude dít dále, ale snažily se krizi řešit. Centrální banka (Federal Reserve Board) uvolnila obrovské množství peněz a poskytla tak trhu potřebnou likviditu. Snížily se úrokové sazby, makléřské společnosti získaly zdroje k vyrovnání svých závazků. Zásah centrální banky tak zabránil kolapsu. Zotavení akciových trhů proběhlo velmi rychle, již během dvou let dosáhly hlavní indexy zpět své úrovně a celý rok 1987 nakonec pro ty, kteří nepropadli panice, skončil se ziskem 5 %, pokud započítáme i vyplacené dividendy.

Černé pondělí přineslo regulaci a zastavení počítačových arbitráží při určitém poklesu trhu, přispělo k vývoji nových, sofistikovanějších systémů, které „nepodléhají panice“. Regulace sjednotila a zpřísnila pravidla pro poskytování marží. Byl zaveden systém přerušení obchodování při velkých poklesech trhu. Přes počáteční obavy byl konečný dopad Černého pondělí a následujícího období poměrně malý, především díky správnému zásahu vlády a centrální banky. Největší obětí se tak stal sám finanční sektor – na Wall Street přišlo o práci na 15 000 lidí.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená