Tempo růstu spotřebitelských cen v červenci zvolnilo. V meziročním srovnání ceny vzrostly o 3,1 % po červnových 3,5 %. Ve srovnání s předchozím měsícem došlo k poklesu cen o 0,1 %. Důležitým faktorem, který ovlivnil meziměsíční snížení cen, byl především jejich pokles u potravin a nealkoholických nápojů.
V meziročním srovnání však ceny potravin výrazně vzrostly, podobně jako v oddíle bydlení a u energií. Cenový vrchol byl v tomto roce již dosažen v březnu, kdy míra inflace byla na úrovni 3,8 %. V druhém pololetí letošního roku bude postupný pokles tempa růstu cen pokračovat a v závěru roku lze očekávat meziroční míru inflace již pod hladinou 3 %.
Relativně vyšší růst cen v porovnání s předchozími roky nadále trápí velkou část českých domácností. Nepříjemný je především fakt, že ceny rostou nejvíce u tzv. nezbytných statků, což se dotýká hlavně nízkopříjmových domácností a také důchodců.
Vzhledem k tomu, že ve spotřebním koši seniorů jsou položky zastoupeny v jiném poměru, je i celkový růst spotřebitelských cen u této skupiny obyvatel jiný. V červenci tak činil 4,5 %, tedy o téměř 1,5 % nad úhrnnou míru inflace. Reálný pokles příjmů obyvatel v důchodovém věku i velké části populace se negativním způsobem odráží na slabé poptávce a ochotě nakupovat.
Autor je analytikem společnosti Akcenta.