Za ubytování si studenti budou muset letos připlatit, v některých městech meziročně až o pětinu. Vyplývá to z interních statistik společnosti UlovDomov.cz. Rostoucí ceny však trvalý zájem studentů o bydlení v soukromí pravděpodobně nijak neovlivní.
Může za to zejména omezená kapacita vysokoškolských kolejí, kde s žádostí o ubytování uspěje přibližně každý pátý uchazeč. Nejhorší je přitom situace v Opavě (každý devátý uchazeč), nejlepší pak v Liberci (každý třetí uchazeč).
Nejvíce rostly ceny v Praze, v Olomouci jsou stejné jako loni
Studenti si letos budou muset za bydlení v pronájmu připlatit zejména v Praze, kde pronájem studentského bytu s dispozicí 3+1 meziročně vzrostl až o 19 %. Nově tak za tento byt zaplatí průměrně 17 900 Kč, tedy přibližně 2 980 Kč na osobu + služby. Obdobnou částku vynaloží také za ubytování ve dvoulůžkovém pokoji na některé z pražských kolejí (přibližně 3270 Kč).
Výraznější nárůst cen letos zaznamenají také ostravští studenti, kteří si budou muset za pronájem bytu se stejnými dispozicemi připlatit přibližně o 13 % více. Zaplatí tak průměrně 9 000 Kč, tj. 1 500 Kč na osobu + služby. Naopak ubytování na koleji je vyjde přibližně na 2 330 Kč.
V případě Brna je situace o něco lepší (meziroční nárůst o 4 %). Cena pronájmu bytu 3+1 zde letos dosahuje průměrné ceny 12 500 Kč, tedy 2 080 Kč na osobu + služby. Ubytování na brněnské koleji stojí přibližně 2 770 Kč. Výjimku naopak tvoří Olomouc. Zde ceny zůstávají stejné jako loni. Studenti za pronájem bytu 3+1 opět zaplatí průměrně 10 500 Kč (1 750 Kč za osobu + služby), ubytování na koleji je vyjde na 2 700 Kč.