FinExpert.e15.cz

Ceny potravin rostou, ovlivňuje je komoditní trh

Na kapitálových trzích nyní investoři sledují velmi silný růst některých cen potravinových komodit.
Ceny potravin rostou, ovlivňuje je komoditní trh

Na kapitálových trzích nyní investoři sledují velmi silný růst některých cen potravinových komodit. Pokud například sledujeme cenu chleba, tedy pšeničných výrobků, lze podle statistik rychle zjistit, že cena pšenice na světových trzích meziročně povyskočila až o 60 procent. Proč ale dramatický růst některých komodit přichází právě nyní, ekonomové neodkážou jednoznačně říct.

Potravinové komodity rostou, ale neznamená to zatím paniku

„Růst cen zemědělských komodit není krátkodobou záležitostí, trvá již několik měsíců,“ řekl analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. Podle něj zamířily vzhůru takřka všechny zemědělské komodity, jenže některé posílily více, jiné méně.

„Záleží na síle fundamentů daného trhu, společným faktorem růstu jsou ale většinou z historického pohledu nízké zásoby, zvyšující se poptávka a výpadky na straně produkce, které byly v posledních měsících způsobené primárně nepříznivým počasím,“ dodává Čermák.

Jediné v čem se experti shodnou, že za růstem ceny komodit může být i extrémně uvolněná monetární politika americké centrální banky, která podpořila investice do rizikovějších aktiv.

„Proč k růstu některých potravinových komodit dochází právě teď, to jednoznačně přesně říci nelze, domnívám se ale, že to může být díky termínovým kontraktům, ve kterých se zemědělské komodity obchodují, a tudíž reálný dopad do cen dochází se zpožděním,“ uvedl analytik Atlantiku FT Milan Vaníček.

Další vývoj má být podobný

Analytici míní, že i nadále budou ceny některých komodit růst. Důvodem je to, že důvody, které růst podporují, tedy silná poptávka, nízké zásoby a úspěšnost úrody, značně ovlivní ceny na trzích. „Zásadní budou zprávy o osetí. Především pak zprávy o osetí z USA, které budou zveřejněny na konci března,“ upřesnil Petr Čermák. Podle něj lze proto čekat, že v tomto čase investoři na trzích uvidí zvýšenou cenovou volatilitu. Radost z dopadů růstu cen potravinových komodit ale většinu lidí spíše zkalí.

Podle expertů totiž zvýšené ceny potravin zvýší inflaci. Což sice není hlavní problém rozvinutých zemí jako USA, Velké Británie a dalších, ale velkým problémem to bude pro domácnosti v rozvíjejících se zemích, kde výdaje na potraviny tvoří značnou část z celkových výdajů domácností.

„V extrémním případě mohou inflační tlaky vyvolané růstem cen potravin vyvolat jednání centrální banky a vést k monetární restrikci, třeba zvýšením úrokových měr,“ vysvětluje Milan Vaníček. A tento krok může podle něj v řadě zemí rozvíjejícího se světa znamenat ochlazení ekonomického růstu. Typickým příkladem takového scénáře je nyní Čína a Indie.

Experti ale nějaký výhradně kritický scénář vývoje cen potravinových komodit a jejich dopadů na trhy nepředpokládají. A to ani pro region střední a východní Evropy, neboť potraviny ve spotřebních koších středoevropanů už dávno nejsou hlavní složkou. Neznamená to ale, že třeba v afrických zemích nemůže nárůst cen potravin vyvolat další vlnu nepokojů.

„Ceny většiny důležitých zemědělských komodit jsou stále pod úrovněmi z roku 2008, kdy jsme byli svědky potravinové krize,“ konstatuje Petr Čermák. Podle něj je příznivou zprávou i to, že dramaticky zatím neroste cena rýže, která je základní potravinou pro většinu obyvatel Asie a pro další rozvíjející se země.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená