FinExpert.e15.cz

Ceny plynu 2015: Domácnosti si připlatí pár stovek

Pokud vytápíte zemním plynem, měli byste zbystřit.
Ceny plynu 2015: Domácnosti si připlatí pár stovek

Vývoj ceny plynu není tak pozitivní jako v případě elektřiny. To, zda si od ledna 2015 za plyn připlatíte nebo ho budete mít o něco levnější, záleží na místě, kde ho odebíráte, stejně jako na cenové politice vašeho dodavatele

Především domácnosti, které používají zemní plyn k vytápění koncem roku, zbystří. Dodavatelé totiž v návaznosti na cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyhlašují nové ceníky plynu. Letos je obtížné říci, zda cena plynu klesá, nebo zdražuje. Někde zůstávají ceny stejné, jinde mírně klesnou, v některých případech se zvýší. Pojďme se podívat na důvody i konkrétní čísla. 

Cena plynu je (podobně jako cena elektřiny) tvořena regulovanou i neregulovanou složkou. Je třeba podotknout, že regulovaná složka vyhlašovaná každoročně českým regulátorem, tvoří přibližně 23 procent z celkové ceny. Zbytek je záležitostí obchodní složky, tedy zemního plynu jako takového. I proto je možné změnou dodavatele plynu ovlivnit větší část ceny, a především v případě vytápění mohou domácnosti ušetřit i několik tisíc korun ročně. 

Páchá mBank sebevraždu? Odhání „průtokové“ klienty

Páchá mBank sebevraždu? Odhání „průtokové“ klienty

Zdraží i platby v cizí měně a předčasné splacení hypotéky.

Distribuce plynu na jihu zlevní, jinde zdraží

Regulované ceny plynu ERÚ vyhlásil koncem listopadu. „Obávali jsme se, že kvůli geopolitické situaci a rizikům spojeným hlavně s vývojem na Ukrajině ceny plynu výrazně porostou. Tento vývoj však nenastal. Na mírném růstu cen v regulované části mají vliv dva faktory, které ERÚ nemohl ovlivnit. Jedním z nich byla velmi teplá zima 2013/2014 a druhým je prudký nárůst ceny za tzv. službu flexibility,“ komentovala nové ceny předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. 

Cena za distribuci plynu, která zahrnuje jeho přepravu českým zákazníkům od ledna 2015 naroste v průměru o 7,44 procent. Podle ERÚ stojí za zdražením ceny distribuce především nárůst ceny za přepravu plynu nebo pokles plánovaného distribuovaného množství plynu. 

O kolik cena regulovaných plateb vzroste, záleží na regionu, ve kterém spotřebitel energii odebírá i na spotřebě domácnosti. „Od ledna 2015 dochází na distribučním území E.ON Distribuce ke snížení cen za distribuci plynu v průměru o 1,88 procent, na ostatních distribučních území cena vzroste, o 7,33 procent v případě RWE GasNet a o 8,67 procent v případě Pražské plynárenské Distribuce,“ upřesnil Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON. 

Průměrné ceny regulované složky plynu u jednotlivých společností a v rámci ČR

Jak ale ukazuje následující tabulka, i když v případě distribučního regionu E.ON regulované poplatky klesají, nebudou ve srovnání s ostatními distribučními společnostmi zdaleka nejnižší.

Klepněte pro větší obrázek

Některý obchodní plyn zlevní, jiný ne

Protože je větší část ceny plynu tvořena obchodní složkou, je důležitá cenová politika toho kterého dodavatele. Tu ale ovlivňují i vnější faktory. „Ceny plynu na velkoobchodních trzích byly v minulém období poměrně příznivé. Vzhledem k tomu, že proti jejich dalšímu snížení působí kurz koruny, nelze další významný pokles cen očekávat. Nejistotu do prognózy vývoje ceny, zejména u plynu, vnáší rusko-ukrajinské spory,“ uvedl David Konvalina, ředitel RWE pro maloobchod a marketing.

Přesto většina dodavatelů ceny plynu navyšovat nebude. „Společnost E.ON Energie od ledna 2015 ceny plynu nemění. Ceny zůstávají beze změny nejen u standardního produktu, ale i u ostatních nabízených produktů,“ potvrdil Vladimír Vácha. 

Na trhu jsou ovšem i dodavatelé, kterým se podařilo najít prostor pro snížení cen. „U plynu se v roce 2015 mohou naši zákazníci těšit na slevu u domácností s ohřevem vody, kde dojde ke snížení ceny za MWh (megawatthodinu) o 1,20 procent. U zákazníků s roční spotřebou nad 630 MWh snižujeme cenu za roční rezervovanou kapacitu o více než polovinu, a to o 56 %,“ sdělil energetický poradce společnosti Europe Easy Energy Zdeněk Mařík.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Tak nevím, vždy se RWE vymlouval při zdražování na t...
Jan First
21. 12. 2014, 10:03
Kdybys odešel k někomu jinýmu, tak ušetříš třeba ješ...
xls
16. 12. 2014, 09:52
No nevím já přecházím Fosfě a ušetřím přes 5000,- př...
Roman
16. 12. 2014, 07:14

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená