FinExpert.e15.cz

Ceny nových bytů zůstanou letos příznivé

Daň na pozemky zvedla ceny, víc by však už letos růst nemusely.
Ceny nových bytů zůstanou letos příznivé

Na počátku letošního roku v průměru mírně vzrostly ceny nových bytů. Postarala se o to hlavně novela zákona o dani z přidané hodnoty (DPH). Začala platit od 1. ledna 2014 a nově uvalila DPH na většinu stavebních pozemků, které byly dříve od daně osvobozeny. Developeři novou daň promítli do svých cenových kalkulací. Pro zbytek letošního roku však odborníci předpovídají, že k dalšímu zdražování nových bytů už nedojde. Ceny budou příznivé a naskýtá se dobrá příležitost ke koupi.

Zdanění pozemků 

Změna zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), platná od 1. ledna 2014, vychází z novely občanského zákoníku, která zavádí pevné spojení stavby s pozemkem. Zjednodušeně řečeno je pozemek součástí stavby, a proto na něj zákonodárci vztáhli stejnou DPH jako na stavbu. Povinnost platit DPH se vztahuje na pozemky, jejichž součástí je již postavená stavba nebo se na nich staví, či jsou na nich již vybudované inženýrské sítě. Platit daň se musí však i z pozemků, na kterých se zatím ještě ani nekoplo, ale vztahuje se na ně právo stavbu postavit a vlastnit (např. je vydáno stavební povolení). 

Protože ke schválení příslušné úpravy zákona o dani z přidané hodnoty došlo až na konci roku 2013, developeři si nově zavedenou DPH nemohli promítnout do nabídkových cen bytových projektů prodávaných během roku 2013 (nebo ještě dříve). V lednu letošního roku tedy u některých projektů došlo ke zvýšení cen právě o tuto DPH. 

Co to znamená pro ty, kteří si kupují byt? Každopádně nic příjemného. V některých případech navýšení ceny není významné, zejména tam, kde pozemek není drahý, nebo je na malém pozemku postaven vícepodlažní dům s větším počtem bytů, mezi něž se DPH rozpočítá. 

Citelnější to může být u projektů, kde byl developer velkorysý a umístil bytový dům na větší pozemek nebo postavil nízkopodlažní objekt s malým počtem velkých bytů.  

Nespokojeni jsou ti, kteří si loni vzali hypotéku a věřili, že s její pomocí letos pokryjí kupní cenu celého bytu uvedenou ve smlouvě. Nyní si budou pravděpodobně nuceni doplatit příslušný podíl DPH z pozemku připadající na jejich byt. 

Slabá poptávka

Podle Trend reportu 2014, analýzy realitního trhu, který v dubnu zveřejnila renomovaná Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), ceny nových bytů udrží letos na uzdě slabá poptávka. Podvazuje ji přetrvávající ekonomická krize a finanční nejistota domácností. Projevují se však také negativní vlivy demografického propadu generace 25 až 34letých, jejíž příslušníci si dříve ochotně brali hypotéky a pořizovali své první vlastní byty. Na přelomu let 2014 a 2015 odborníci očekávají pokles poptávky i u věkové kategorie 35 až 39letých, která kupuje většinu rozměrnějších bytů. Na bytovém trhu přetrvává relativně velká nabídka dokončených nových bytů (i těch starších), a proto developeři nemají pro zvyšování cen prostor.

Luxusu se daří

Výjimkou jsou luxusní bytové projekty, není jich mnoho, lákají zájemce na výjimečnou polohu, nadstandardně nízkou energetickou náročnost, luxusní vybavení nebo jiné výjimečné parametry. Ceny bytů v takových objektech stále rostou. 

Ne všechno, co se tváří jako luxusní bydlení, jím však skutečně je. Kvalita lokality bývá většinou objektivně daná (dopravní obslužnost, infrastruktura, kvalita ovzduší, okolí, apod.). Energetickou náročnost budovy musí dnes každý prodávající (v tomto případě developer) prokázat energetickým štítkem. Obojí si tedy může zájemce o byt nabízený za „luxusní“ cenu snadno ověřit. Co se týče nadstandardních použitých materiálů a výjimečného vybavení, to už bývá složitější. Každopádně by developer měl poskytnout dostatek informací, aby každý mohl posoudit, zda vyšší cena odpovídá i vyššímu standardu a kvalitě. 

Co se nabízí

Nová výstavba zatím v České republice stagnuje a větší počet bytových domů se postaví pouze v Praze, resp. v Brně. Jiří Pácal a Marcel Soural, kteří pro Trend report 2014 zpracovali prognózu vývoje bytového trhu na rok 2014, odhadují, že se letos prodá v hlavním městě přibližně 4800 až 5200 bytů, v regionech to budou nevýznamné počty. 

I v metropoli však nabídka nových bytů v porovnání s rokem 2012 klesla o 12 %. Na počátku roku 2014 zde bylo k mání 5970 jednotek, z nichž něco přes třetinu (34 %) tvořily 2+kk s průměrnou výměrou 55,4 m2, téměř stejný počet 3+kk o průměrné výměře 81,7 m2, 14 % nabídky připadalo na 1+kk a 15 % na byty 4+kk. Zajímavé je, že průměrná nabídková cena bytů, které se dostaly do prodeje loni, je nižší, než u těch, které developeři prodají už od roku 2012 nebo byly dokončeny dokonce již v roce 2011. 

Výhled zatím opatrný

Stavebnictví bude podle odborníků z ARTN v útlumu pravděpodobně ještě rok, možná dva roky. Mnozí developeři se na čas z bytové výstavby stahují. Velmi pečlivě sledují všechny trendy a budou opatrní, než se pustí do nových projektů. Vyčkají určitě, až se objeví trvalejší známky oživení poptávky. Podle odborníků z ARTN poptávku po bytech může nastartovat až ekonomické oživení, až domácnosti pocítí větší sociální jistoty a budou si ochotněji brát hypoteční úvěry.

Část developerů z bytové výstavby odchází úplně, někteří dobrovolně, jiní pod ekonomickým tlakem, protože se jim nedaří prodat dokončené projekty často ani za cenu, která zcela nepokryje jejich vynaložené náklady. Bytový development se tak koncentruje do rukou nejsilnějších hráčů. Názorným příkladem je hlavní město, kde již v současné době 4 největší developeři prodávají zhruba 60 % veškerého objemu nových bytů. 

Nabídka nových bytů se bude v letošním i příštím roce stále ztenčovat a jakmile se znovu oživí koupěschopná poptávka, jejich ceny mohou nabrat rychlý směr vzhůru. 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená