V letošním roce se neočekává nějak výraznější pohyb cen nemovitostí, trh se ale může oživit. Loni klesl počet obchodů až o 30 %. Snížily se i ceny.
„Signály jsou takové, že na trhu bude převládat všeobecná opatrnost. Současnou dobu charakterizuje sbližování představ prodávajících a kupujících. Prodávající žijí v euforii z minulých let, kupující mají dnes představu, že by měli kupovat zadarmo. Každý se ptá na slevu. Nabídka je výrazně vyšší, než je poptávka,“ uvedl prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.
Rozhodují banky a demografie
Trh s byty podle Jiřího Pácala z Central Europe Holding ovlivňuje chování bank a demografie. Lidé mají jiné preference, už tolik netouží stát se majitelem bytu na hypotéku. „Chtějí například cestovat. Výnosy z bytových investic klesají dlouhodobě,“ uvedl Pácal. Podle něj je dalším problémem masivní privatizace obecních bytů, která trh deformuje. V ČR je oproti ostatním zemím poměrně vysoký počet bytů, které vlastní jednotlivé domácnosti. Téměř polovinu tvoří rodinné domy, 20 % jsou byty ve vlastnictví, 14 % družstevní byty a pouze 15 % nájemní byty.
Realitní trh prochází v posledních letech komplikovaným obdobím, významně ho zasáhla hospodářská krize. V letech 2004 až 2009 zaznamenal setrvalý růst cen. Mezi faktory, které sehrály rozhodující roli, uvedl Novotný vstup ČR do EU, posuny v oblasti DPH, soutěžení bank o hypoteční trh a demografické vlivy. Celkově podle Novotného šlo o vyvrcholení početné řady faktorů, které se v budoucnu už nemusí potkat.
Více na www.realit.cz