FinExpert.e15.cz

Ceny elektřiny 2015: Zlevnění není závratné

Zlevnění vypadá lákavě. Finální úspora ale nebude tak výrazná.
Ceny elektřiny 2015: Zlevnění není závratné

Dodavatelé už od podzimu lákají zákazníky na další slevy. Někteří z nich připravili speciální nabídky, kdy zlevnění elektřiny podmiňují podepsáním smlouvy na dobu určitou spojené s fixací cen. Nabízené procentuální úspory vypadají vždy lákavě. Finální úspora ale nebude tak výrazná. 

Pojďme to vzít popořadě. To, že bude cena elektřiny klesat, bylo jasné už od letošního podzimu. Dodavatelé totiž nakupovali elektrickou energii za výhodnou cenu. Silová elektřina obchodována na evropských burzách v eurech meziročně poklesla o téměř 14 procent. Na tak výraznou slevu se ale čeští odběratelé těšit nemohou, protože proti tomuto poklesu působilo oslabení kurzu koruny vůči euru (podle odhadů o 5 až 6 procent). 

Pozor: Podvodníci na internetu zneužívají zájemce o práci

Pozor: Podvodníci na internetu zneužívají zájemce o práci

Distribuce a přenos elektřiny zlevňují

Většina dodavatelů čekala s vyhlášením nových ceníků elektřiny na cenové rozhodnutí českého regulátora. Cena elektřiny je totiž tvořena z více složek. V roce 2015 se cena silové elektřiny (obchodní složky) bude na celkových platbách podílet ze 45 procent. Zbytek ceny zaplní poplatky za distribuci, příspěvek na obnovitelné zdroje energie atd. 

Vývoj regulovaných poplatků, které Energetický regulační úřad (ERÚ) vyhlásil koncem listopadu, pozitivně ovlivnil právě pokles ceny silové elektřiny. „Jsem ráda, že se nám v době, kdy regulované ceny v Evropě spíše stoupají, podařilo udržet opačný trend. Spolu s předpokládaným poklesem neregulované složky elektřiny tak domácnosti mohou ušetřit stovky korun i v roce 2015,“ oznámila předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. 

Domácnosti se mohou v případě regulovaných plateb těšit od nového roku na slevu v průměru 1,4 procent. Je třeba podotknout, že pokles plateb se liší podle jednotlivých distribučních území. Nejvíce by měla zlevnit elektřina v distribuční oblasti E.ON, nejméně v distribučním regionu ČEZ

Důvodem poklesu regulovaných plateb je mimo jiné snížení ceny za systémové služby (zajišťuje společnost ČEPS, a.s.) a pokles ceny za činnost operátora trhu v elektroenergetice. Dodejme, že příspěvek na obnovitelné zdroje zůstane v maximální zákonné výši 495 korun za MWh. 

Dodavatelé: Elektřina nezdraží, někomu zlevní

Obchodníci s elektřinou v některých případech nečekali na vyhlášení regulovaných cen a zákazníky lákali na slevy už v průběhu podzimu. Především dominantní dodavatelé opět přišli s nabídkami okamžité slevy výměnou za podpis zákazníka, který se uváže smlouvou na dobu určitou. 

„Před dvěma měsíci jsme přišli s novým produktem ČEZ Garant, který přináší pokles ceny o 10 procent. Cena může u tohoto produktu v budoucnu jen klesat, nikoli růst. Například domácnost, která elektřinou i topí, ušetří oproti běžnému tarifu v průměru 2 300 korun ročně (na distribučním území ČEZ),“ informoval Martin Schreier ze společnosti ČEZ. 

Zlevnění ceny elektřiny postupně oznamují i další dodavatelé působící na českém trhu. Například dodavatel 3E - Europe Easy Energy představil nové ceníky pro rok 2015 s průměrnou úsporou pro domácnosti o 7,42 procent oproti cenám v letošním roce. Jak uvedl energetický poradce Zdeněk Mařík, zůstane společnost i nadále jedním z nejlevnějších dodavatelů na trhu. „Mimo to jsme připravili i změnu obchodních podmínek, které budou vstřícnější, a našim zákazníkům nadále budeme poskytovat smlouvy na dobu neurčitou, jež je možné kdykoli vypovědět,“ dodal. 

Úspory pár korun až stokorun

Ačkoli cena elektřiny klesne, úspory, na něž domácnosti dosáhnou, nebudou příliš závratné. Například domácnost, která elektřinu využívá ke svícení a napájení běžných spotřebičů by podle propočtů ERÚ mohla v distribučním regionu E.ON ušetřit ročně 196 korun. V distribučním regionu ČEZ by úspory mohly dosáhnout v průměru kolem šesti korun ročně. 

Domácnost, která elektřinu používá k ohřevu vody prostřednictvím bojleru by mohla v případě, že odebírá energii na distribučním E.ON, ušetřit 208 korun, na distribučním území ČEZ asi 20 korun. Úspory nejsou markantnější ani v případě domácností, které elektřinou vytápí – přesáhnout by neměly 300 korun ročně. 

Dodejme závěrem, že konkrétní výše úspory, které domácnosti díky zlevnění elektřiny od ledna 2015 dosáhnou, se odvíjí od několika faktorů. Patří mezi ně distribuční region, distribuční sazba, výše spotřeby, dodavatel nebo sjednaný tarif. 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Důležité, že ty ceny klesají škoda, že to není více,...
Dalibor
29. 7. 2015, 21:02

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená