FinExpert.e15.cz

Ceny bytů opět vzrostly

Klepněte pro větší obrázekCeny bytů se podle realitních makléřů vyšplhaly za poslední čtvrt rok neúměrně vysoko. Poptávka proto začíná být spíše po levnějším bydlení. Na trhu se totiž v uplynulých měsících objevilo podstatně méně bytů a za ceny, které neodpovídají prodejní realitě. Prodávající vyčkávají na jarní měsíce a domnívají se, že jejich byt bude mít větší šanci, že se prodá za výrazně vyšší cenu.

„Byty, a to dokonce bez ohledu na typ vlastnictví, podražily oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku o osm až deset procent. Paradoxně došlo i k růstu cen bytů v panelové zástavbě. Míra opotřebování a rostoucí nová výstavba ovšem v krátkém časovém horizontu udělá panelové byty neprodejnými,“ popsala současnou situaci Iva Cicvárková z Palladium Reality. Například klasický panelový byt na Proseku 3+1 o 65 metrech čtverečních v družstevním vlastnictví se ještě před časem dal pořídit za 1,55 milionu korun. Dnes je prodejní cena už na 1,69 milionech. Podobná je i cena u garsoniér, které se nedávno prodávaly za 900 tisíc, kdežto dnes se jejich cena vyšplhala opět k milionu korun.

Realitní makléři se ovšem shodují, že spekulace prodávajících povedou k přesně opačnému efektu: Cena půjde dolů. V jarních měsících totiž tradičně roste nabídka bytů a tím sílí konkurence. Ta vede ke snižování cen – byty nevyjímaje. Pokud dnes majitelé sníží cenu svého bytu na reálně prodejnou, prodají podle odborníků dráž než v příštím období, kdy reálná cena bytů spadne díky vyšší nabídce.

Vysoké ceny nevzbuzují důvěru ani v kupujících. "Kupující jsou často odrazeni od koupi bytu, protože se cena nerovná odpovídajícímu stavu bydlení. Chodí často jen na informativní prohlídky, nekupují a čekají na snížení ceny. Podmínky na realitním trhu se změnily, už dávno neplatí, že kdokoli prodá cokoli. Kupující se stále lépe orientují a nehodlají uzavřít výrazně špatný obchod. Je samozřejmě prací makléře, aby prodávajícím situaci vysvětlil a seznámil je s reálnými možnostmi na trhu,“ dodala Iva Cikánková z realitní kanceláře Palladium Reality.

Zvýšený zájem v tomto období registrují realitní kanceláře o zrekonstruované byty a byty v osobním vlastnictví. O byty před rekonstrukcí by byl zájem vyšší, ale nabízejí se jen málo a za ceny neadekvátní jejich stavu – tedy jen o málo nižší, než ceny bytů zrekonstruovaných. Do budoucna je předpovídán trend stěhování do větších bytů nebo rodinných domů.

Zdroj: Palladium Reality

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená