FinExpert.e15.cz

Ceny bytů i pronájmů se v letošním roce dramaticky propadly

Až o pětinu se snížily v letošním roce v některých lokalitách ceny bytů. Směr dolů nabraly i ceny za dlouhodobý pronájem. Beze změny zůstaly jen částky, které se za bydlení platí v případě krátkodobých pronájmů. Proti trendu se tak již tradičně pohybují pouze ceny rodinných domků.
Ceny bytů i pronájmů se v letošním roce dramaticky propadly

Prvních osm měsíců letošního roku bylo ve znamení významného pádu cen na tuzemském realitním trhu. Směrem dolů mířily v období leden až srpen 2004 ceny bytů, které meziročně místy spadly až o dvacet procent. Stejný směr nabraly i dlouhodobé pronájmy, které meziročně propadly až o deset procent.

Snižují se zejména ceny bytů v panelových domech

„Podle našich analýz a zkušeností stojí za velkým letošním poklesem hodnoty nemovitostí především propad cen panelových domů. Na snížení cen se největší měrou podílí především zvýšení nabídky nových bytů. Zřejmé je to zvlášť ve srovnání s rokem 2003, kdy se ceny bytů zvýšily během roku o téměř 15 procent,“ vysvětlil majitel realitní kanceláře Palladium Reality Petr Wimmer.

Důvodů poklesu cen v panelových domech je hned několik. Vedle nízkého vybavení sídlišť obchody a infrastrukturou k nim patří zejména stále se zhoršující kvalita samotných staveb. Řada sídlišť vyrostla velmi rychle a už při jejich výstavbě se počítalo s omezenou životností.  

"Česko je v této oblasti velmi specifické. Panelová výstavba měla v druhé polovině dvacátého století zelenou. Nová sídliště vyrůstala jako houby po dešti, ale od jejich kolaudace do nich téměř nikdo neinvestoval – na nemovitostech je to proto vidět a i jejich tržní cena jde dolů,” upřesňuje Jana Macháčková ze stavební spořitelny Wüstenrot.

Podle realitních odborníků se byty na sídlištích dají zhodnotit pouze zásadnější rekonstrukcí. “Jediné, co dokáže zvýšit ceny panelových bytů ať družstevních, nebo osobních, je právě jejich rekonstrukce - bytu i domu. Každý by měl rád byt v opraveném domě. Spousty panelových domů byly komunisty stavěny pouze na dobu určitou, na což se dnes zapomíná. Jejich životnost lze udržet jen kvalitními opravami. Ve zrekonstruovaném domě se srovnatelný byt o mnoho lépe prodává. Byt se může zhodnotit rekonstrukcí domu i jeho zateplením a následnou úsporou přibližně o pět až deset procent,” uvedl Marek Veselý, spolumajitel realitní kanceláře Eurobyty.

Na druhé straně ovšem toto zvýšení tržní ceny rekonstrukcí není z pochopitelných důvodů nijak garantováno, při každém prodeji se musí sejít nabídka s odpovídající poptávkou. Pokud se majitel k prodeji bytu již rozhodl, musí pečlivě zvažovat, zda efekt zvýšení ceny bytu po rekonstrukci dostatečným způsobem převýší náklady s rekonstrukcí spojené.

U rekonstrukcí více poškozených panelových domů mají družstva vlastníků možnost využít některého z programů stavebních spořitelen, určených pro financování podobných oprav. Družstva vlastníků přitom mají možnost získat státní dotaci ve výši 4 % snížení úroků z úvěru. Např. u programu stavební spořitelny Wüstenrot nazvaného Revit majitelé po získání státní dotace na úrocích z úvěru zaplatí ročně jen 2,9 procenta. Splátky desetiletého úvěru se obvykle rovnají částce, kterou stejně obyvatelé domu platí do fondu oprav, ze kterého se úvěr financuje. Podobný program má v nabídce také stavební spořitelna Raiffeisen.

Dá se říci, že do budoucna budou panelová sídliště určena spíše pro podnájmy a případně pro tzv. startovní bydlení mladých rodin. Zájemci o kvalitní bydlení dají přednost nové výstavbě, také díky dostupnosti úvěrových produktů, kterých se na trhu objevuje stále větší množství. Trendem posledních let je jednoznačně výstavba satelitních kolonií z řadových nebo samostatně stojících rodinných domků, které se objevují zejména v okolí větších měst.

Klesají rovněž ceny dlouhodobých podnájmů

Situace u dlouhodobých pronájmů odpovídá trendům, které jsme zaznamenali ohledně cen bytů v panelových domech. Do poptávky po dlouhodobých pronájmech se promítla především snadná dostupnost hypotečních úvěrů, snížení ceny bytů a tím i nižší poptávka po tomto typu bydlení. „Pronájmy se meziročně propadly až o deset procent. V oblastech s vyšší koncentrací bytů – zejména na sídlištích v okrajových městských částech – očekáváme, že se pokles cen nezastaví a bude nadále pokračovat. Zájemci si začali uvědomovat, že při současné výši úrokových sazeb se jim hypotéka vyplatí. Platí měsíčně stejně jako za pronájem, ale bydlí ve svém,“ poukázal na letošní trend Petr Wimmer.

Pokles cen dlouhodobých pronájmů v důsledku nárůstu objemu hypoték potvrzují i hypoteční banky. „Úrokové sazby jsou stále na nízké úrovni a splátka hypotéky tak může být často srovnatelná s výší měsíčního nájemného. Lidé si stále více uvědomují, že je pro ně výhodnější investovat do vlastní nemovitosti, než platit nájemné za cizí byt,“ řekl Jan Sadil, generální ředitel Českomoravské hypoteční banky. „Tento trend se samozřejmě projevuje i poklesem cen dlouhodobých pronájmů,“ dodal Sadil.

Jako příklad můžeme uvést nabídku společnosti Central Group, která připravila produkt zaměřený na financování bytů v Praze s názvem 100.000 + splátky. Finanční program připravený v kooperaci s Českomoravskou hypoteční bankou počítá s akontací 100 000 Kč. Následně klient hradí hypoteční splátky, přičemž u nejlevnějších jednopokojových bytů v Praze 10 je výše splátky od necelých 5 000 Kč měsíčně. Dvoupokojové byty se v nabídce objevují se splátkami od 7 431 Kč výše. Ohledně bonity klienta ČMHB poskytuje milionový hypoteční úvěr se splatností na 30 let klientům s požadovaným minimálním měsíčním příjmem ve výši zhruba 15 000 Kč, u bezdětných manželů je požadován příjem zhruba 18 000 Kč.

V konkurenci s podobnými nabídkami se ceny dlouhodobých pronájmů snižují a stabilní zůstávají jen pronájmy do půl roku. „U krátkodobých pronájmů – tedy na jeden až šest měsíců - jsou ceny stabilní. Výjimkou jsou známé a dobré adresy například na Praze 1 nebo Praze 5, kde došlo i k mírnému nárůstu cen. Vzhledem k tomu, že na Praze 1 se navíc nedá předpokládat výstavba nových bytů, je zřejmé, že mírný vzestup cen se dá očekávat,“ uzavřel Petr Wimmer z realitní kanceláře Palladium Reality.

Opačný trend panuje u rodinných domů

Jednoznačně vzestupný trend představují zvlášť v Praze už tradičně jen ceny rodinných domků. Jejich ceny podle realitních analytiků rostou stabilně zhruba o pět procent ročně. Pražské realitní kanceláře očekávají, že se v příštím roce ceny rodinných domů vyhoupnou o dalších sedm procent nahoru. Tento vývoj podle odborníků ovlivňuje především vyšší poptávka způsobená současnou dostupností hypotečních úvěrů a finančně zajímavé podmínky především pro mladou generaci zákazníků.

- - -

Související články

Převod bytů a placení daní

Rubrika Bydlení

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Ceny bytů se drmamaticky propadly?
Tomáš Marný
27. 10. 2004, 14:49

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená