FinExpert.e15.cz

Cena vína na burze rychle roste

Londýnská burza Liv-ex je elektronický trh s kvalitním vínem. Její index Liv-ex 100 za poslední dva roky prudce vzrostl. Zvýšila se totiž poptávka bohatých Rusů a Číňanů po kvalitním vínu.
Cena vína na burze rychle roste

Mezinárodní burza pro obchodování s vínem v Londýně (The London International Vintage Exchange, Liv-ex) vznikla v roce 1999. Dnes patří k nejvýznamnějším evropským platformám, kde se obchodují kvalitní druhy vína. Kromě vlastního obchodování poskytuje Liv-ex také široké spektrum tržních informací, pomocí nichž lze sledovat vývoj cen jednotlivých druhů vína a získat přehled o posledních trendech na trhu s touto komoditou. Registrovaní uživatelé mají k příslušným datům přístup na internetových stránkách www.liv-ex.com. Přístupová práva jsou placená a odstupňovaná podle toho, zdali uživatelé vystupují jako obchodníci nebo jen jako sběratelé.

Jak burza funguje

Burza Liv-ex zajišťuje elektronické obchodování s vínem přes svoji internetovou adresu. Základní pravidla týkající se členství a obchodování stanovuje členský výbor složený z volených obchodníků a členů vedení burzy. Každý obchod na Liv-ex je uskutečněn anonymně na základě předem sjednané smlouvy. Kupující musí být pojištěn u správce pohledávek Coface. Zásoby vína jsou prodávány v originálním balení (objem lotu 12 x 75 cl) a v dobrém stavu. Jejich doručení proběhne standardně do 14 dnů od sjednání obchodu, platba pak do 14 dnů po uplynutí měsíce, kdy byl vydán příjmový doklad. Ceny obchodovaného vína se uvádějí v GBP. Účastníci se mohou dohodnout na volnějších obchodních podmínkách, zejména pak prodloužit dodací lhůtu nebo splatnost.

 I když se obchodů na Liv-ex mohou účastnit pouze členové, je obchodování otevřeno širokému spektru aktérů – makléřům, velkoobchodníkům, maloobchodníkům, dovozcům i vývozcům vína z celého světa. Asi 40 % příjmů burzy v současnosti pochází ze zemí mimo Velkou Británii. V roce 2006 představovala téměř veškerý objem obchodů kvalitní francouzská vína z oblastí Bordeaux (93 %), dále Burgundy (2 %), Rhone (1 %), a Champagne (2 %). Pouhé 2 % obchodů na Liv-ex tvořila vína pocházející mimo Francii. Jejich podíl klesl z 8 % v roce 2005.

Klepněte pro větší obrázek

Liv-ex 100 index

Od roku 2000 zveřejňuje burza speciální index Liv-ex 100, který zahrnuje 100 kvalitních vinných titulů rozlišených podle odrůdy a roku vinobraní. Index je kalkulován na základě středních měsíčních cen obchodovaných titulů, váhy jsou stanoveny podle ceny, objemu produkce a vzácnosti daného titulu. Z jednotlivých odrůd mají největší váhu v indexu Lafite Rothschild (19 %), Latour (14 %), Margaux (13 %) a Mouton Rothschild (11 %) – vína z oblasti Bordeaux se na indexu podílejí 90 %. Mezi nejsilněji zahrnuté ročníky vinobraní patří 2000 (28 %), 2003 (17 %) a 1982 (11 %). V indexu jsou zastoupena převážně mladší vína do 10 let.

Slibný růst za poslední 2 roky

Vývoj indexu Liv-ex 100 v GBP za posledních 6 let ukazuje na nepatrný růst 2,2 % p.a. v prvních 4 letech sledovaného období. V posledních 2 letech však index rostl tempem 56 % p.a. (!), přitom si zachoval nízkou volatilitu. Ta je patrná i ve srovnání s indexem amerických výrobců alkoholu nebo cenou ropy a zlata (v USD). Vůči nim byl index Liv-ex 100 v posledních 2 letech také podstatně výkonnější, nehledě na oslabování USD vůči GBP.

Kvalitní evropská vína jsou tedy pro běžné sběratele cenově stále méně dostupná. Hlavním důvodem je podle obchodníků zvýšená poptávka od nových movitých investorů z Ruska, Číny a dalších rozvíjejících se zemí. Ti na rozdíl od tradičních sběratelů ignorují levnější druhy vín a sahají rovnou po nejkvalitnějších titulech, mezi nimiž zřetelně převažují francouzské odrůdy. Na nabídkové straně je navíc rozsah vinic omezen regulacemi Evropské unie, proto tlak na růst cen kvalitního vína v Evropě jen tak nepoleví.

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 18/2007.

Klepněte pro větší obrázek

Další články z časopisu FOND SHOP 18/2007

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená