Mzdy v tuzemsku nepaří v rámci Evropské unie zrovna k nejvyšším, přesto se najdou tací, kteří tvrdí, že by bylo lepší snížit například odvody do pojistných systémů, aby byla ČR konkurenceschopnější. Analytici z Úřadu vlády publikovali studii, ve které mimo jiné přiznávají, že odvody do pojistných systémů jsou v ČR v relaci s jinými zeměmi vysoké, nicméně celková cena práce je u nás desátá nejnižší v EU. Jako problém vidí naopak produktivitu, která je u nás bohužel relativně nízká.
Využijte peníze banky, získejte procenta zpět a vstupní bonus.
Při pohledu do „eurotabulky“ (str. 10) cen práce platila v ČR v loňském roce hodnota zhruba 10 euro (277 Kč) za hodinu, což už také vzhledem k loňským intervencím ČNB není co bývalo. Jinak řečeno, kvůli oslabení koruny si dnes zahraniční investor koupí v ČR více práce za stejný balík peněz. Průměr celé EU za rok 2013 přitom činí 23,7 (656 Kč) euro. Analýza varuje především před snižováním ceny práce, jelikož výsledkem by byly jen mírně vyšší zisky firem, ale výraznější pokles mezd.

Cena práce v ČR je v evropském měřítnu nízká (obr.: strakovka.cz)
Například při snížení zdanění práce o 1 % vyplacené mzdy zvýší podniky zisk o 0,2 %, z toho v průmyslu o 0,1 %, ve stavebnictví o 0,2 % a v komerčních službách o 0,4 %. Na druhé straně nižší zdanění práce nutně zvýší deficity veřejných rozpočtů v řádech mld. Kč.
Zkrátka a jednoduše: snižování mezd snižuje koupěschopnou poptávku obyvatelstva a oslabuje tak potenciál ekonomického růstu v dané zemi; snižování sociálních nákladů práce a daní zhoršuje situaci veřejných rozpočtů, z nichž se hradí mj. zdravotní péče a důchody. Zvýšení konkurenceschopnosti země tak může být vykupováno fiskální nerovnováhou nebo dokonce oslabením ekonomického růstu.
Alfou a omegou je produktivita
Investorům prioritně nezáleží na ceně práce, nýbrž na produktivitě. Za hodinu vyprodukuje průměrný český pracovník produkt za zhruba 13 euro. Zhruba stejnou produktivitu má i průměrný slovenský pracovník, nicméně průměrné hodinové náklady jsou na Slovensku 8,1 euro, zatímco české jsou 10,3 euro. V přepočtu na náklady na jednotku efektivní práce (náklady na výrobu výstupu v hodnotě 1 euro) vychází Slovensko 0,61, zatímco ČR 0,78.
V tomto ohledu je ČR jedna z nejhorších v EU. Regionální konkurenti jsou na tom lépe než ČR : Polsko – 0,73, Maďarsko – 0,64, Německo – 0,73; jediné Rakousko má z regionu obdobně drahou pracovní silu jako ČR – 0,78. Výrazně hůře v tomto ohledu je na tom ze zemí EU jen Itálie s jednotkovými efektivními náklady 0,87.
Východiskem je tak zvyšování efektivity práce, nikoli snižování její ceny. Kompletní analýzu si můžete stáhnout zde (PDF).