FinExpert.e15.cz

Cena alkoholu stoupne, musí mít kolky

První tisíce kolkovaných lahví lihovin opustily o víkendu výrobní linky tuzemských likérek. Očekávaný nával stovek prodejců, kteří hned o víkendu spěchali na celní úřady se zápisy o inventuře zásob, přinutil celníky k prodloužení úředních hodin i na oba víkendové dny. V Česku začal platit zákon o značení lihu.
Vláda tvrdí, že usnadní boj proti prodeji nezdaněného lihu, čemuž výrobci, dovozci a prodejci vůbec nevěří. Jedno je ale už nyní jisté. Zákon, tedy zvýšené náklady na kolkování zvednou ceny produktů. Zdražení v průměru o 1,2 procenta už ohlásili první výrobci, mezi nimi Stock a Palírna u Zeleného stromu - Prostějovská Starorežná. Očekává se, že nemalá část obchodníků okamžitě také své dražší nákupy promítne do vyšších cen pro zákazníky.
Likérky už v pátek nakoupily první statisíce kolků, leckde nasadily dvousměnný provoz. Kdo měl, už o víkendu spustil kolkovací stroje, a milióny lahví ze zásob začaly najaté firmy v prodloužených směnách kolkovat ručně.
Přestože zákon dovoluje z inventarizovaných zásob prodávat nekolkované lihoviny až do konce roku, mnozí obchodníci už dnes od výrobců odmítají neznačené zboží brát. Především dražší lihoviny, které se drží na skladech déle a obchodníci se bojí, že je do konce roku neprodají. Největší likérky, například jednička trhu Stock, tak k mnohamiliónovým nákladům na celé kolkování platí navíc ještě nemalé sumy za to, že jim najaté společnosti ručně okolkují velkou část zásob.
Podle zákona však neznačené zboží nesmí nikdo prodávat, dokud nedoručí celním úřadům zápis o inventuře. Především v pátek se tedy na některých úřadech tvořily fronty. "Ale naštěstí to šlo rychle. A hned jsme začali i kolkovat," informovala ředitelka dvojky trhu, Palírny u Zeleného stromu, Emílie Hnízdilová.
V jindřichohradecké společnosti Fruko - Schulz začínají ve velkém kolkovat až dnes. "O smysluplnosti opatření se už asi nemá cenu bavit, když je tady," říká šéf podniku Josef Nejedlý, který také od počátku patřil mezi jeho kritiky.
Ředitel říčanského výrobce Pražské vodky, firmy V&S, Ivan Morávek mluví o zběsilém a přitom neúčinném opatření. "Kolky jsme objednali včas, ale dostali se zpožděním," oznámil Morávek. Případ V&S byl ale podle Marcely Chudobové z Celního úřadu Kolín, kde se soustřeďují všechny objednávky z republiky, výjimečný. "Bylo to nedorozumění. Jiný podobný případ nenastal, stíhá i Státní tiskárna cenin," uvedla Chudobová.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená