FinExpert.e15.cz

Čelíme další krizi. Tentokrát vaječné

Cena vajec raketově vzrostla. Meziročně zdražila o téměř 40 procent.
Čelíme další krizi. Tentokrát vaječné

Při ceně vajec okolo šesti korun navíc nebyla k dostání. Situace se má vrátit k normálu po Velikonocích.

Nejen ceny benzínu a nafty posunují v současných dnech svá rekordní maxima. Drahé jako nikdy před tím jsou také vejce. Ta se v supermarketech prodávají od čtyř do osmi korun. Kdo chce ušetřit, musí si buď stlouci vlastní kurník, nebo nakupovat od drobných chovatelů. Ti mají ale zásoby omezené, mnohdy dopředu zamluvené. Nahlas se tak hovoří o vaječné krizi, která by měla eskalovat v čase Velikonoc. Kde se vůbec vzala a jaké jsou její příčiny?

Za hlavní příčinu rekordních cen vajec je považována evropská směrnice ustanovující minimální velikost klecí pro nosnice. Tento předpis byl schválen již v roce 1999, v platnost však vstoupil prvním lednem letošního roku. Chovatelé měli dvanáct let na to, aby zvýšili životní standard slepic prostřednictvím takzvaných obohacených klecí. Směrnice totiž zakazuje jejich chov v menších klecích.

Povolené jsou pouze příbytky, které mají alespoň 750 centimetrů čtverečních, což je o třetinu více místa než bylo původně. Součástí lepšího slepičího života je také vlastní hnízdo, které obohacená klec musí mít. Kdo tak chtěl i po novém roce pokračovat ve vaječném byznysu, musel pro blaho slepic sáhnout do kapsy. Podle toho, zda se chovatelé rozhodli jít cestou výstavby nové haly, či pouze výměny technologií chovu, se současné náklady na ustájení pohybují od 400 do 800 korun. Čeští chovatelé podle odhadů investovali do přestaveb okolo 2,8 miliardy korun a tyto náklady se následně promítly do ceny vajec.

Hájit zájmy domácích producentů

Že se cena základní potraviny od ledna zdvojnásobila, není pouze vinou unijního nařízení. Současnou cenu šroubuje také změna daně z přidané hodnoty ze začátku roku či nedostatek vajec v obchodních regálech. Téměř třetina vajec, která se v Česku ročně spotřebují, se dováží.

Hlavní zásobitel Polsko se však řadí ke čtrnáctce evropských zemí, které nařízení o minimální velikosti klecí pro nosnice nesplnilo. Nedokázalo přestavět své chovy tak, jak je nyní vyžadováno. Díky tomu se do České republiky se dostala vejce, která neodpovídala normám. Na to zareagovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce a tisíce vajec nejasného původu nařídila vrátit.

Tímto krokem hájila domácí producenty, kteří uposlechli nařízení a investovali do potřebných technologií. „Je nemyslitelné, aby byli domácí producenti poškozováni na vlastním trhu tím, že respektovali požadavky evropské legislativy,“ hájil počínání kontrolního orgánu ministr zemědělství Petr Bendl. Nekompromisní přístup měl ale také za následek výpadek v zásobování a tím pádem citelný nedostatek žádané potraviny. Ačkoliv české drůbežárny jely na plný výkon, nestačily pokrýt poptávku. Navíc některé z nich kvůli předpisu snižovaly stavy slepic, tudíž jejich produkce oproti loňskému roku klesla.

Neúměrně vysoké marže

Důvodem, že teď za vejce platí Češi v obchodech víc než Němci, jsou také praktiky obchodníků. Ti v souvislosti s nedostatkem vajec na trhu zneužívají paniky a neúměrně zvyšují své marže. Jejich chování již kritizoval prezident Agrární komory Jan Veleba. Velkochovatelé nosnic podle Veleby dostávají v současnosti za jedno vejce maximálně 3,50 koruny, spravedlivá cena v obchodě by podle něj proto neměla rozhodně překročit pět korun. Realita je ale jiná. Na vaječné krizi tak koneční prodejci vydělávají víc než samotní producenti. Krizová marže obchodníků je mnohdy vyšší než sto procent.

Vypjatá situace by měla trvat do Velikonoc, kdy by se cena vajec mohla ještě zvýšit. To by se mohlo nejvíce dotknout bílých vajec, která se více hodí k tradičnímu velikonočnímu zdobení a tím pádem je vyšší poptávka po nich. V obchodech však lidé nejčastěji narazí na vejce hnědá. V Česku jsou totiž pouze dva producenti bílých vajec. Ta se tak na předvelikonoční trh do Česka musí dovážet, což se projeví už v tak jejich vysoké ceně.

Chovatelům se po dlouhé době začíná dařit

Letošní rok by mohl spasit velkochovatele nosnic. Ti v loňském roce na prodeji vajec prodělávali, jejich ceny byly jedny z nejnižších za posledních sedmnáct let. To je také důvod, proč se současné zdražení jeví tak dramaticky a jehož výsledkem jsou na jedné straně naštvaní nakupující, na druhé po dlouhé době spokojení chovatelé. Hospodaří v kladných číslech, většina z nich však musí splácet úvěry, které si vzali, aby splnili normy.

Díky vyšší ceně se také lépe vypořádávají s narůstajícími provozními náklady. Nový je také pro velkochovatele zájem ze strany nakupujících, díky kterému se zvyšuje podíl přímých prodejů. Zatímco dříve prodávali ve svých podnikových prodejnách zhruba tři procenta své produkce, v současnosti podíl přímých prodejů vzrostl na desetinu. Zvýšený zájem o vejce hlásí také menší farmáři v regionech nebo trhovci ve městech.

Další článek


 

celkem 14 komentářů

Nejnovější komentáře

Nedávno soudruh Klaus zase předvedl svoje moudra a s...
Schlafenberg
19. 3. 2012, 23:48
Samozřejmě, vejce mají svojí cenu na trhu. 1,09 EUR ...
Jarda
19. 3. 2012, 21:37
sorry, ale to, ze se ti za dva roky nezvysil plat, n...
iddqd
18. 3. 2012, 11:25
Jenže v Německu mají nižší mzdové náklady, takže je ...
xy
17. 3. 2012, 17:08
Skoro v každé rodině je přece slepice ne?
Honza
17. 3. 2012, 15:08

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená