FinExpert.e15.cz

Celaskon, ibalgin a burza

Pražská burza prožila koncem června po dlouhé době sváteční den. Po více než 10 letech se podařilo uvést na trh první domácí emisi akcií, a to výrobce léků Zentiva. řada expertů tuto událost považuje za pravý počátek kapitálového trhu v České republice.
Celaskon, ibalgin a burza

Zentiva, společnost vzniklá spojením bývalých Léčiv a Slovakofarmy, zahájila 28.6. 2004 nepodmíněné obchodování akcií na pražské burze, přičemž ve stejný den bylo zahájeno obchodování globálních depozitních akcií (GDS) na londýnské burze. Podobnou zprávu jste si v minulých dnech mohli přečíst ve většině zpravodajských deníků a ekonomických časopisů. Na první pohled obyčejným zahájením obchodování akcií se splnil sen mnoha burzovních odborníků - poprvé v historii došlo v České republice k úspěšnému IPO (primární emise akcí).

“Velice nás těší, že ocenění naší primární emise akcií proběhlo úspěšně, což je pro český kapitálový trh historický okamžik. Prostředky, které v rámci emise získáme, nám zajistí finanční flexibilitu umožňující pokračovat ve strategii expanze na další klíčové trhy ve střední a východní Evropě, jako jsou polský a ruský trh, řekl Jiří Michal, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Zentiva.

V současné době jsou aktivity Zentivy zaměřeny především na Českou republiku a Slovensko. Výrazně se rozšiřuje také působení společnosti v Polsku a Rusku. Tyto čtyři země představují pro Zentivu nejdůležitější trhy, na kterých společnost zaměřuje nejvíce svého úsilí na udržení své pozice a na její další vylepšení. Výrobkové portfolio zahrnuje přes 280 značek, převážně léčiv, a celekm 560 výrobků, přičemž v současné době je aktivně propagováno 40 značek. Tyto značky pokrývají většinu léčebných kategorií.

Nabídka akcií Zentivy v kostce

  • Nabídková cena byla potvrzena ve výši 485 Kč za jednu kmenovou akcii a 18,36 USD za jednu globální depozitní akcii (GDS) (počítáno směnným kurzem 1 USD za 26,41 Kč). Každá GDS představuje jednu akcii (pro majitele GDS však platí trochu jiná pravidla než pro akcionáře vlastnící klasické akcie).
  • Na základě této ceny je předpokládaná tržní hodnota společnosti přibližně 18,5 mld. Kč (700 mil. USD). Po Nabídce bude mít Zentiva vydaných 38 136 230 akcií.
  • Očekávaný hrubý objem prostředků získaných Zentivou z Nabídky je 2 700 mil.Kč (102,2 mil. USD).
  • Akcie jsou na pražské burze kotovány pod označením BAAZEN a GDS na londýnské burze jsou kotovány pod označením ZEND.

Akcie Zentivy jsou součástí hlavního indexu PX 50

Po růstu ze zahajovací ceny až na 516 korun přišly prodeje, které kurs nakonec stáhly dolů a nyní se kurz pohybuje okolo 500 korunové hranice. I tak je o akcie Zentivy stále velký zájem a odborníci předpovídají možný růst až k 600 korunové hranici. Nadpoloviční zastoupení v akcionářské struktuře Zentivy mají fondy řízené americkou společností Warburg Pincus Titul Zentiva je od prvního července součástí akciových indexů PX 50 a PX-D.

Experti doufají, že vstup Zentivy na pražskou burzu by mohl pomoci rozhýbat domácí kapitálový trh, kterému se zdejší firmy stále vyhýbají. Během devadesátých let je od vstupu na burzu odrazovala především nedostatečná ochrana práv minoritních akcionářů. Firmy se raději obracely na banky, než aby navyšovaly vlastní kapitál, napsala agentura Reuters.

 Zentiva

  • skupina Zentiva vznikla v srpnu 2003 spojením dvou největších farmaceutických společností v Česku a na Slovensku, Léčiva a Slovakofarma
  • společnost Léčiva měla v roce 2003 tržby 6,5 miliardy korun a 1207 zaměstnanců
  • mezi její značky patří například Acylpyrin, Paralen, Ibalgin, Celaskon

Podrobnosti nabídky akcí Zentivy

V rámci IPO Zentivy bylo k dispozici celkem 10 000 000 akcií, z toho v primární nabídce 4 329 896 kmenových akcií a v sekundární nabídce 5 670 104 kmenových akcií. Akcie byly také k dispozici ve formě až 10 000 000 kusů akcií a až 10 000 000 kusů GDS.

Očekává se, že před realizací nadalokační opce bude v rukou veřejnosti přibližně 26,2 procenta kmenových akcií společnosti Zentiva, fondy spravované společností Warburg Pincus budou vlastnit 57,8 procenta a management 13,8 procent vydaných kmenových akcií Zentivy.

Celkový objem prostředků získaných z IPO společnost odhaduje na přibližně 4 850 mil. Kč (183,6 mil. USD), z toho přibližně 2 100 mil. Kč (79,5 mil. USD) z primární nabídky a přibližně 2 750 mil. Kč (104,1 mil. USD) ze sekundární nabídky. Očekávaný čistý výnos ve výši zhruba 1 881,2 mil. Kč (71,2 mil. USD) a výnos z uplatnění zaměstnaneckých akciových opcí hodlá Zentiva použít na splacení části svých dluhů.

Klepněte pro větší obrázek

Warburg Pincus patří již od roku 1971 k předním společnostem v oblasti soukromého financování a spolu s managementem bývalých Léčiv odkoupili v roce 1998 podíl od českého státu. Firma má v současnosti ve své správě podniky v hodnotě přesahující 9 miliard dolarů a má k dispozici dalších 5 miliard dolarů na investice v celé řadě odvětví, včetně zdravotnictví a souvisejících vědních oborů, informačních a komunikačních technologií, oblasti podnikatelských služeb, energetiky, finančních služeb a technologií, médií a nemovitostí.


IPO neboli primární emise akcií je jedním ze způsobů, jak může společnost získat čerstvý kapitál pro svůj další rozvoj - růstový obchodní plán, vývoj, nasazení nových produktů, vstup na nové trhy, upevnění pozice v odvětví či akvizice konkurence.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená