FinExpert.e15.cz

Čekají se výsledky IT gigantů

Týdenní akciový přehled
Čekají se výsledky IT gigantů

USA: ve znamení býka
První lednové dny začaly opravdu ve velkém stylu. Technologický index Nasdaq Composite zaznamenal za první čtyři dny nárůst o 7 %. Důvodů pro býčí rallye jsme viděli hned několik. Začátkem minulého týdne to byly informace o připravovaném plánu podpory americké ekonomiky, který naservíroval americký prezident George Bush. Navíc optimismus šířily brokerské domy. Investiční banka JP Morgan zvýšila doporučení pro americké akcie z dosavadního „neutral“ na „overweight“. Přidala se Bank of America, která upravila předpokládané hodnoty hlavních indexů ke konci roku. Konkrétně by se prý mělo letos jednat o růsty v desítkách procent: S&P 500 +21 %, Dow Jones index +23 % a pro Nasdaq Composite se dokonce předpokládá +30 %. Polovodičům zase pomohla firma Deutsche Securities, když nově radí kupovat. Jinými slovy, mnoho dobrých zpráv najednou, které nemohly zůstat bez pozitivní odezvy.

Oddechový čas přišel v úterý a zejména ve středu, kdy investoři raději prodávali a vybírali předešlé zisky. Technologický sektor se nakazil varováním výrobce počítačů Gateway, z tradičního odvětví zklamal producent hliníku Alcoa. Pokles neměl dlouhého trvání a ve čtvrtek se burzy opět zelenaly (Dow +180 bodů, Nasdaq +37,4 bodu), zejména díky síťaři Foundry Networks (firma zvýšila odhady pro 4Q) či kladnému vyjádření německé firmy SAP.

Určující pro další vývoj budou tento týden zveřejňované výsledky. Na seznamu nechybí největší giganti z IT sektoru. Telegraficky: úterý (Intel, Microsoft), středa (Apple, Yahoo!), čtvrtek (AMD, eBay, IBM, Sun Microsystems) a mnohé další. Dá se očekávat, že trh bude spíše roztěkaný. Odvážnější jedinci mohou využít nejistoty k otevírání spekulativních pozic. Dobré ale upozornit, že pohyby v řádech desítek procent nejsou v období zveřejňování výsledků vůbec výjimkou. Navíc kolikrát nejsou směrodatná čísla za minulé období, ale kouká se zejména na výhled do budoucna.  

Doma: spanilá jízda Komerční banky
Nejobchodovanější tuzemská akcie, Komerční banka, pokračovala ve své spanilé jízdě. Zaznamenala osmý růstový den v řadě za sebou a v pondělí na chvíli pokořila hranici 2200 Kč za akcii. Následovala menší korekce (zejména ve čtvrtek) k hladině 2 100 Kč, nicméně ještě týž den se našli kupci a cenu vyhnali zpátky na 2 165 Kč. I když cena může ještě růst, dá se růstový potenciál považovat za téměř vyčerpaný.

Pokles zastihl telekomunikační tituly. Český Telecom zažil černou středu, když ubral 4 % a přiblížil se k 240 Kč za akcii, zatímco akcie Českých radiokomunikací poklesly ke 180 Kč. Tento týden by se měla vláda zabývat privatizací Unipetrolu.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená