FinExpert.e15.cz

Čeká vkladní knížky comeback?

Spoření je v České republice stále oblíbené. Spořicí účty a termínované vklady však klasické vkladní knížky vytlačují.
Čeká vkladní knížky comeback?

Vkladní knížka byla po několik desítek let jedním z mála nástrojů k uložení a zhodnocení úspor českých domácností. Vkladní knížky nabízely především jistotu navrácení vkladu a předem známé zhodnocení. V posledních letech již převážná většina střadatelů vystřídala papírovou knížku za spořící účet či termínovaný vklad v bance. Dnes lze najít vkladní knížku v nabídce banky jen výjimečně. V sousedním Rakousku však v posledních osmi letech obliba tohoto produktu výrazně rostla. Vkladní knížky jsou populární i v Německu. Lze podobný trend očekávat i v České republice nebo jsou vkladní knížky již mrtvým produktem? Které české banky dnes vkladní knížky nabízejí?

Vkladní knížka je oblíbená u 53 % Rakušanů

Podle aktuálního průzkumu agentury GFK Austria se ve třetím čtvrtletí letošního roku stala vkladní knížka nejoblíbenějším finančním produktem v Rakousku. Celkem 53 % dotázaných zvolila vkladní knížku jako nejoblíbenější produkt pro uložení a zhodnocení úspor. Na dalších místech lze nalézt stavební spoření (47 % dotázaných), nákup bytu či domu (25 %), nákup pozemku (24 %), životní pojištění (20 %) a penzijní připojištění se státním příspěvkem (17%).

Oblíbenost vkladních knížek vzrostla za posledních osm let téměř čtyřnásobně. Střadatelé vidí ve vkladních knížkách především bezpečnost, která je pro ně u spořících produktů zásadní. I když v posledních měsících důvěra lidí v ostatní investiční produkty rostla, jsou rizika stále přítomná. Lidé důvěřují produktům, které znají a současně nechtějí své peníze nikde příliš dlouho vázat. Z tohoto pohledu se jeví vkladní knížky umožňující i okamžitý výběr hotovosti jako ideální nástroj pro dočasné uložení volných prostředků. Nevýhodou však stále zůstává nízké úročení. Rakouské finanční instituce nabízejí úročení maximálně 2,2 % p.a. Vyšší úrokové sazby jsou poskytovány u vkladních knížek s předurčenou výší minimálního vkladu.

Oblíbenost vybraných spořících a investičních produktů v Rakousku

Klepněte pro větší obrázek

Úročení u vybraných vkladních knížek bez výpovědní lhůty:

 • ING-DiBa Direktbank Austria:2 %
 • Generali Bank AG:1,5 %
 • Denizbank AG:1,25 %
 • Vorarlberger Landes- und Hypothekenbank AG:0,5 %
 • Oberbank AG:0,25 %

Jak si vedou Češi?

V současné době oblíbenost (tzn. respondent nemusí daný produkt aktivně využívat) jednotlivých finančních produktů v České republice žádná organizace dlouhodobě nesleduje. Ze závěrů letošního průzkumu společnosti IMAS International pro finanční skupinu Erste Group lze však říci, že Češi patří podobně jako Rakušané a Němci mezi příznivce spoření i spořících produktů. Spoření je podle provedeného šetření důležité nebo dokonce velmi důležité pro 77 % české populace. Nejoblíbenějším spořícím produktem v České republice je stavební spoření, které využívá 49 % populace. Následuje životní a kapitálové pojištění, které má 34 % dotazovaných. Stejně využívané je mezi Čechy i penzijní připojištění. Tradiční spořící produkty typu vkladní knížky či spořicích účtů využívá 33 % respondentů. Zpráva již bohužel neříká, jaké procento populace využívá právě spořící knížku. Stejně jako Rakušané i Češi preferují dlouhodobě vyzkoušené produkty.

V České republice nabízejí vkladní knížky například Česká spořitelna, Poštovní spořitelna, Volksbank, Waldviertler Sparkasse von 1842 či družstevní záložna Creditas a spořitelní družstvo Moravský peněžní ústav. V nabídce jsou i dětské vkladní knížky. Výše úroku se odvíjí od výše vkladu a délky výpovědní lhůty.

Úročení na vybraných vkladních knížkách:

 • Česká spořitelna: 0,3 % až 1,4 %
 • Poštovní spořitelna: 0,1 % až 1,3 %
 • Volksbank: 0,2 % až 3,15 %
 • WSPK: 0,5 % až 2,4 %
 • Creditas: 1,95 % až 3,9 %
 • Moravský peněžní ústav: 4,3 % až 5,3 %

Vkladní knížky zůstanou i nadále spíše okrajovým produktem

V rámci České republiky nelze očekávat výrazný nárůst zájmu o vkladní knížky. Výhody spojené s uložením úspor na vkladní knížku, tedy pojištění vkladu, bezplatné založení i zrušení knížky či možnost hotovostních i bezhotovostních vkladů a výběrů, jsou vyváženy velmi nízkým zhodnocením.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená