Vkladní knížka byla po několik desítek let jedním z mála nástrojů k uložení a zhodnocení úspor českých domácností. Vkladní knížky nabízely především jistotu navrácení vkladu a předem známé zhodnocení. V posledních letech již převážná většina střadatelů vystřídala papírovou knížku za spořící účet či termínovaný vklad v bance. Dnes lze najít vkladní knížku v nabídce banky jen výjimečně. V sousedním Rakousku však v posledních osmi letech obliba tohoto produktu výrazně rostla. Vkladní knížky jsou populární i v Německu. Lze podobný trend očekávat i v České republice nebo jsou vkladní knížky již mrtvým produktem? Které české banky dnes vkladní knížky nabízejí?
Vkladní knížka je oblíbená u 53 % Rakušanů
Podle aktuálního průzkumu agentury GFK Austria se ve třetím čtvrtletí letošního roku stala vkladní knížka nejoblíbenějším finančním produktem v Rakousku. Celkem 53 % dotázaných zvolila vkladní knížku jako nejoblíbenější produkt pro uložení a zhodnocení úspor. Na dalších místech lze nalézt stavební spoření (47 % dotázaných), nákup bytu či domu (25 %), nákup pozemku (24 %), životní pojištění (20 %) a penzijní připojištění se státním příspěvkem (17%).
Oblíbenost vkladních knížek vzrostla za posledních osm let téměř čtyřnásobně. Střadatelé vidí ve vkladních knížkách především bezpečnost, která je pro ně u spořících produktů zásadní. I když v posledních měsících důvěra lidí v ostatní investiční produkty rostla, jsou rizika stále přítomná. Lidé důvěřují produktům, které znají a současně nechtějí své peníze nikde příliš dlouho vázat. Z tohoto pohledu se jeví vkladní knížky umožňující i okamžitý výběr hotovosti jako ideální nástroj pro dočasné uložení volných prostředků. Nevýhodou však stále zůstává nízké úročení. Rakouské finanční instituce nabízejí úročení maximálně 2,2 % p.a. Vyšší úrokové sazby jsou poskytovány u vkladních knížek s předurčenou výší minimálního vkladu.
Oblíbenost vybraných spořících a investičních produktů v Rakousku

Úročení u vybraných vkladních knížek bez výpovědní lhůty:
- ING-DiBa Direktbank Austria:2 %
- Generali Bank AG:1,5 %
- Denizbank AG:1,25 %
- Vorarlberger Landes- und Hypothekenbank AG:0,5 %
- Oberbank AG:0,25 %
Jak si vedou Češi?
V současné době oblíbenost (tzn. respondent nemusí daný produkt aktivně využívat) jednotlivých finančních produktů v České republice žádná organizace dlouhodobě nesleduje. Ze závěrů letošního průzkumu společnosti IMAS International pro finanční skupinu Erste Group lze však říci, že Češi patří podobně jako Rakušané a Němci mezi příznivce spoření i spořících produktů. Spoření je podle provedeného šetření důležité nebo dokonce velmi důležité pro 77 % české populace. Nejoblíbenějším spořícím produktem v České republice je stavební spoření, které využívá 49 % populace. Následuje životní a kapitálové pojištění, které má 34 % dotazovaných. Stejně využívané je mezi Čechy i penzijní připojištění. Tradiční spořící produkty typu vkladní knížky či spořicích účtů využívá 33 % respondentů. Zpráva již bohužel neříká, jaké procento populace využívá právě spořící knížku. Stejně jako Rakušané i Češi preferují dlouhodobě vyzkoušené produkty.
V České republice nabízejí vkladní knížky například Česká spořitelna, Poštovní spořitelna, Volksbank, Waldviertler Sparkasse von 1842 či družstevní záložna Creditas a spořitelní družstvo Moravský peněžní ústav. V nabídce jsou i dětské vkladní knížky. Výše úroku se odvíjí od výše vkladu a délky výpovědní lhůty.
Úročení na vybraných vkladních knížkách:
- Česká spořitelna: 0,3 % až 1,4 %
- Poštovní spořitelna: 0,1 % až 1,3 %
- Volksbank: 0,2 % až 3,15 %
- WSPK: 0,5 % až 2,4 %
- Creditas: 1,95 % až 3,9 %
- Moravský peněžní ústav: 4,3 % až 5,3 %
Vkladní knížky zůstanou i nadále spíše okrajovým produktem
V rámci České republiky nelze očekávat výrazný nárůst zájmu o vkladní knížky. Výhody spojené s uložením úspor na vkladní knížku, tedy pojištění vkladu, bezplatné založení i zrušení knížky či možnost hotovostních i bezhotovostních vkladů a výběrů, jsou vyváženy velmi nízkým zhodnocením.