FinExpert.e15.cz

Čeho se obávají podnikatelé ve světě a v České republice?

Přerušení provozu a dodavatelského řetězce, přírodní katastrofy, nebo požár a výbuch – to je trojice top rizik pro firmy a podnikatele v roce 2014.
Čeho se obávají podnikatelé ve světě a v České republice?

Přerušení provozu a dodavatelského řetězce, přírodní katastrofy, nebo požár a výbuch – to je trojice top rizik pro firmy a podnikatele v roce 2014. Vyplynulo to již z pořadí třetí studie Allianz o globálních rizicích, do které se zapojilo 400 odborníků Allianz na firemní pojištění z 33 zemí světa. V aktuálním rizikovém žebříčku se výrazně směrem nahoru posunula dvě dosud opomíjená – kybernetické riziko a ztráta reputace. Studie také upozornila na stále složitější a vzájemně propojená rizika – obchodní, právní, regulatorní, ale i technologická, k jejichž eliminaci bude potřeba silnější vnitřní kontrola ve firmách a komplexní přístup k řízení rizik ze strany manažerů podniků.

Rok 2014 bude prý klíčovým rokem pro firmy z pohledu hrozby počtu nově vznikajících nebezpečí. Rizikový Barometr Allianz pro rok 2014 také zjistil, která dvě rizika generují nejvyšší ztráty – jsou to přírodní katastrofy a přerušení provozu a dodavatelských řetězců. Za přírodní katastrofy pojišťovny loni vyplatily více než 38 miliard dolarů a rok před tím to bylo v důsledku sezony hurikánů dokonce 75 miliard dolarů. Druhé nebezpečí – přerušení provozu – pak tvoří v jednotlivých zemích 50 – 70  procent všech pojištěných ztrát, které také ročně dosahují miliard dolarů. V loňském roce to bylo 26 miliard dolarů, které za tato rizika vyplatily pojišťovny. I nadále zmíněná dvojice představuje hrozbu číslo jedna pro podniky po celém světě.

Jak to vidí Češi?

Také pro české podnikatele je požár stálou hrozbou jak pro škody na majetku, tak z přerušení provozu. Počty těchto událostí i objem škod se v poslední době nezanedbatelně zvýšily. Zatímco přerušení provozu zůstává největší hrozbou pro velké podniky, středně velké společnosti mají tendenci se více zajímat o požár a výbuch, ale kromě toho je „trápí“ vliv úsporných opatření a dostupnost úvěrů. Podniky se bez ohledu na velikost také více než kdykoliv před tím zajímají o počítačovou kriminalitu a riziko ztráty dobré pověsti. Podle dotazovaných odborníků se meziročně téměř zdvojnásobil počet firem, které si připouštějí ohrožení kybernetickými riziky – stoupl z loňských 8 % na letošních 15 % a u ztráty dobré pověsti pak z 6 % na 10 %.

Deset důvodů, proč být zaměstnancem

Deset důvodů, proč být zaměstnancem

Být osobou samostatně výdělečně činnou nebo zaměstnancem? Obě možnosti mají své výhody a nevýhody.

Rozdíly mezi sektory i regiony

Ztráta pověsti nebo hodnoty značky je zase nejsilnější na americkém kontinentu, naopak v Asii a Tichomoří se nyní stále více zabývají nedostatkem talentovaných odborníků, regulačními změnami a přísnějšími právními předpisy, které se dotýkají znečišťování životního prostředí.

Rozdíly panují i napříč sektory – například stavebnictví nejvíce trápí dopady přírodních katastrof nebo přerušení provozu a je také jediným odvětvím, které mezi pěti největšími riziky jmenuje obavu z dostupnosti úvěrů. V odvětví zpracovatelského průmyslu 60 % firem označilo velké obavy z problémů v dodavatelsko-odběratelských vztazích, na druhém místě jsou legislativní změny a na třetím jsou výpadky energií. Pro sektor dopravy, zejména pak lodní, jsou hrozbou kromě přírodních katastrof také krádeže a podvody. Letecká se zase potýká s nebezpečím počítačového útoku, který by mohl mít dalekosáhlé následky, pokud by zasáhl propojený svět rezervačních systémů a klientských dat. Kybernetická rizika nedají spát také sektoru finančních služeb. Přesto jejich podnikání ještě více ohrožují regulační změny a s nimi související zásahy v oblasti dohledu nad tímto sektorem po celém světě, které ve značné míře podnítila finanční krize.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená