Přerušení provozu a dodavatelského řetězce, přírodní katastrofy, nebo požár a výbuch – to je trojice top rizik pro firmy a podnikatele v roce 2014. Vyplynulo to již z pořadí třetí studie Allianz o globálních rizicích, do které se zapojilo 400 odborníků Allianz na firemní pojištění z 33 zemí světa. V aktuálním rizikovém žebříčku se výrazně směrem nahoru posunula dvě dosud opomíjená – kybernetické riziko a ztráta reputace. Studie také upozornila na stále složitější a vzájemně propojená rizika – obchodní, právní, regulatorní, ale i technologická, k jejichž eliminaci bude potřeba silnější vnitřní kontrola ve firmách a komplexní přístup k řízení rizik ze strany manažerů podniků.
Rok 2014 bude prý klíčovým rokem pro firmy z pohledu hrozby počtu nově vznikajících nebezpečí. Rizikový Barometr Allianz pro rok 2014 také zjistil, která dvě rizika generují nejvyšší ztráty – jsou to přírodní katastrofy a přerušení provozu a dodavatelských řetězců. Za přírodní katastrofy pojišťovny loni vyplatily více než 38 miliard dolarů a rok před tím to bylo v důsledku sezony hurikánů dokonce 75 miliard dolarů. Druhé nebezpečí – přerušení provozu – pak tvoří v jednotlivých zemích 50 – 70 procent všech pojištěných ztrát, které také ročně dosahují miliard dolarů. V loňském roce to bylo 26 miliard dolarů, které za tato rizika vyplatily pojišťovny. I nadále zmíněná dvojice představuje hrozbu číslo jedna pro podniky po celém světě.
Jak to vidí Češi?
Také pro české podnikatele je požár stálou hrozbou jak pro škody na majetku, tak z přerušení provozu. Počty těchto událostí i objem škod se v poslední době nezanedbatelně zvýšily. Zatímco přerušení provozu zůstává největší hrozbou pro velké podniky, středně velké společnosti mají tendenci se více zajímat o požár a výbuch, ale kromě toho je „trápí“ vliv úsporných opatření a dostupnost úvěrů. Podniky se bez ohledu na velikost také více než kdykoliv před tím zajímají o počítačovou kriminalitu a riziko ztráty dobré pověsti. Podle dotazovaných odborníků se meziročně téměř zdvojnásobil počet firem, které si připouštějí ohrožení kybernetickými riziky – stoupl z loňských 8 % na letošních 15 % a u ztráty dobré pověsti pak z 6 % na 10 %.
Být osobou samostatně výdělečně činnou nebo zaměstnancem? Obě možnosti mají své výhody a nevýhody.
Rozdíly mezi sektory i regiony
Ztráta pověsti nebo hodnoty značky je zase nejsilnější na americkém kontinentu, naopak v Asii a Tichomoří se nyní stále více zabývají nedostatkem talentovaných odborníků, regulačními změnami a přísnějšími právními předpisy, které se dotýkají znečišťování životního prostředí.
Rozdíly panují i napříč sektory – například stavebnictví nejvíce trápí dopady přírodních katastrof nebo přerušení provozu a je také jediným odvětvím, které mezi pěti největšími riziky jmenuje obavu z dostupnosti úvěrů. V odvětví zpracovatelského průmyslu 60 % firem označilo velké obavy z problémů v dodavatelsko-odběratelských vztazích, na druhém místě jsou legislativní změny a na třetím jsou výpadky energií. Pro sektor dopravy, zejména pak lodní, jsou hrozbou kromě přírodních katastrof také krádeže a podvody. Letecká se zase potýká s nebezpečím počítačového útoku, který by mohl mít dalekosáhlé následky, pokud by zasáhl propojený svět rezervačních systémů a klientských dat. Kybernetická rizika nedají spát také sektoru finančních služeb. Přesto jejich podnikání ještě více ohrožují regulační změny a s nimi související zásahy v oblasti dohledu nad tímto sektorem po celém světě, které ve značné míře podnítila finanční krize.