FinExpert.e15.cz

Čechům se rýsují šance na práci v Německu

Čechům se rýsují šance na práci v Německu

Na trhu pracovních příležitostí se objevuje nový trend – přeškolování českých nezaměstnaných tak, aby našli uplatnění v sousedním Německu, ale třeba i v Polsku nebo na Slovensku. Informoval o tom deník E15.

Jedna z největších firem v oboru vzdělávání a rekvalifikací Cofet chystá pilotní projekt, který by české zájemce školil pro uplatnění v zahraničí. „Jde o to, aby tito uchazeči měli základní jazykové znalosti, ale i základní poznatky o pracovněprávních a daňových předpisech v dané zemi. Měli by například vědět, jak v Německu funguje takzvaný kurzarbeit,“ řekl manažer projektu Tomáš Brichta.

Poradkyně náměstka ministra financí Marie Bílková, která je konzultantkou projektu, potvrzuje, že jedním z hlavních motivů je blížící se konec přechodného období, během něhož Německo omezovalo volný pohyb pracovníků z nových členských zemí Evropské unie. Jakékoliv limity definitivně padnou od začátku května příštího roku a Němci již dnes loví české zaměstnance na burzách práce v příhraničních oblastech.

O místa v zahraničí by mohli mít zájem i absolventi českých škol, kteří nenašli odpovídající uplatnění doma. „Oživení ekonomiky v Německu se projevuje nárůstem počtu pracovních míst,“ upozorňuje Bílková.

Nové šance v Polsku?

Zatímco o pracovních příležitostech v Německu Češi vědí již dlouho, Tomáš Brichta je přesvědčen, že nový prostor se otevírá v Polsku. „Polští dělníci jezdí za prací do Česka, ale silný očekávaný růst polské ekonomiky ukazuje, že Češi by se naopak mohli uplatnit v Polsku,“ uvedl. Polsko jako jediná evropská země vykázalo i v době krize hospodářský růst.

Kromě Německa a Polska přichází pro Čechy v úvahu také Slovensko a Rakousko. Například v Německu či Rakousku by mohl být podle dostupných zdrojů zájem o technické profese, řemeslníky či třeba zaměstnance v oblasti hotelnictví a gastronomie.

Ekonom Michal Mejstřík vidí největší slabinu v jazykové vybavenosti Čechů. Větší šanci vidí spíše na německém než na polském trhu. „Naši lidé jsou v Německu konkurenceschopní i vzhledem k tomu, jaká mají očekávání ohledně mzdy,“ uvedl Mejstřík. Ekonom vládní rady NERV ale upozorňuje, že příležitosti přinese ožívající česká ekonomika.

Pro úspěch projektu společnosti Cofet či případně dalších podobných programů bude klíčové, zda se za tímto účelem podaří získat finance z Evropského sociálního fondu (ESF). Pilotní projekt Cofetu „Další dost dobrá šance“ je postaven na tom, že jeho realizátoři pracují s klienty dlouhodobě a aktivně vyhledávají vhodné pracovní pozice či případně učňovská místa. Šéf Cofetu Ivan Noveský upozorňuje, že podpora zaměstnávání znamená úsporu mandatorních sociálních výdajů pro stát.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená