FinExpert.e15.cz

ČD: Zásady bezpečného chování na železnici

České dráhy připravily v období před létem a letními prázdninami desatero bezpečného chování na železnici, prostřednictvím kterého apelují na rodiče, učitelé a také samotnou mládež a děti, aby dodržovali zásady bezpečného chování na železnici.

Léto a letní prázdniny jsou nejen obdobím cestování, ale také větší míry volného času, her a pobytu v přírodě. Všude tam se nejen mládež a děti, ale také dospělí, mohou dostat do kontaktu se železniční dopravou, kdy je zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti a v žádném případě nedělat cokoli, co by vystavilo daného jedince či kohokoli ostatního bezpečnostnímu riziku. Jakékoli nebezpečné jednání na železnici vede totiž nejen o ohrožení vlastního zdraví a života, ale také k možnému ohrožení bezpečnosti cestujících či zaměstnanců Českých drah.

Drtivá veškerá zranění civilistů a především dětí v provozu železnice je způsobena bez zavinění železnice - naopak, příčinou je nesprávné a nebezpečné chování těchto osob, případně jejich zákonných zástupců.

Smutnými příklady jsou usmrcení čtyřletého chlapce v Hradci Králové v sobotu 17. června, který si bez dozoru hrál ne železniční trati a podlehl následkům střetnutí s přijíždějícím vlakem; či nedávná popálení elektrickým proudem dětí přelézajících vagony odstavené v železniční stanici Zdice. Po zásahu elektrickým proudem došlo k tak rozsáhlým popáleninám na těle, že již nebyly slučitelné s dalším životem.

Desatero bezpečného chování na železnici

  1. Nepřecházej koleje tam, kde to není povoleno. Vstup na koleje, tam kde to není dovoleno je obzvláště nebezpečný a vede většinou k tragickým nehodám. Nepovolený vstup na trať je porušením zákonů České republiky a může také vést ke spáchání trestného činu obecného ohrožení.
  2. Přejezdům věnuj zvýšenou pozornost, respektuj výstražnou signalizaci.
  3. Nechoď po tratích, mostech a tunelech. Jedoucí vlak nemá možnost okamžitě zastavit – brzdná dráha při rychlosti vlaku například 160 km / hodinu může být až několik stovek metrů.
  4. Nenaskakuj a nevyskakuj z jedoucího vlaku.
  5. Neotevírej dveře u jedoucího vlaku.
  6. Nepřibližuj se k okraji nástupiště. Čekání na vlak a nástupiště není prostor pro hry. Nezodpovědné chování může vést k pádu pod přijíždějící vlak.
  7. Nevykláněj se z okna ani nevyhazuj žádné předměty z okna. Může dojít ke zranění tebe i dalších osob.
  8. Nelez na vagony, sloupy a konstrukce, nepřibližuj se k elektrickému vedení. Hrozí nebezpečí pádu či zásahu elektrickým proudem, a to aniž dojde ke kontaktu s trakčním vedením (výboj).
  9. Neházej předměty na žádné vlaky. Takovéto jednání pak vyšetřuje policie jako trestný čin obecného ohrožení.
  10. Nepokládej nic na koleje. Platí stejné jako v předchozím bodě. Mladiství pachatelé, kteří pokládali před rokem u Děčína předměty na koleje, nejenže ohrozili vlastní bezpečnost, ale způsobili mnohamilionovou škodu. Následně byli zadrženi policií a České dráhy vymáhají po jejich zákonných zástupcích náhradu způsobené škody.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená