FinExpert.e15.cz

ČBA: Českou ekonomiku konečně čeká optimistické období

Praha, 10. 4. 2014

Silný růst na konci loňské roku, byť přiživený i některými jednorázovými efekty, i aktuální krátkodobá ekonomická data potvrzují předpokládaný hospodářský růst v roce 2014 o necelá dvě procenta. K pozitivnímu výhledu tak přispívá zlepšování investic, výsledky průmyslu a maloobchodu a o nic menší měrou rovněž zlepšování ekonomických vyhlídek většiny zemí Evropské unie. „Ačkoliv výhled pro vývoj ekonomické aktivity vždy vytváří riziko určitých ‚nepříjemných překvapení‘, v tomto případě není snadné hledat důvody, proč by poměrně optimistický výhled pro české hospodářství neměl být naplněn,“ uvádí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Odhadovaný makroekonomický vývoj se oproti předchozí prognóze mění jen málo a počítá s růstem ekonomiky i v roce 2015, konkrétně o 2,5 %. „Oproti minulé prognóze očekáváme silnější investiční aktivitu jak letos, tak příští rok. Tahounem ekonomiky bude stále především vývoz. Spotřebu domácností může navýšit také snížení míry úspor, uvěří-li spotřebitelé v oživení na pracovním trhu,“ popisuje Jaromír Šindel, hlavní ekonom Citibank. Se zlepšením situace na trhu práce, stejně jako s nárůstem mezd, lze však počítat až v návaznosti na zvýšení spotřeby a investic.

Po zbytek roku 2014 je počítáno s pokračováním politiky „slabé koruny“ s průměrným kurzem na úrovni 27,3 korun za euro. K mírnému posílení měny by mělo dojít až v roce příštím. „V otázce odhadovaného ukončení aktuální měnové politiky České národní banky zatím nepanuje shoda. Současné informace směřují tento krok do období mezi koncem roku 2014 a prvním pololetím 2015,“ říká Jaromír Šindel a dodává: „Pro rozhodování ČNB bude podstatný především vývoj inflace. Ta bude vzhledem k dovozním cenám postupně růst, na konci roku by mohla dosáhnout meziročně až 2 %.“

Velkou otázku pro následující dva roky představuje vývoj rozpočtové politiky státu. „Ukazuje se, že se česká ekonomika dostala k oživení navzdory pokračující konsolidaci veřejných financí a zastavení růstu veřejného dluhu. Ekonomický výhled spolu s dobře se vyvíjejícími příjmy naznačují, že by se deficit mohl držet podstatně níže na úrovni 2,5 % vůči stanovenému cíly vlády ve výši 3 %,“ doplňuje Helena Horská.

Rizika prognózy jsou v roce 2014 a 2015 vychýlená spíše k vyššímu růstu, který by mohl nastat v důsledku razantnějších změn chování v reakci na odhadovaný růst. „Výjimku samozřejmě představuje politické riziko vycházející z událostí na Ukrajině a na Krymu. Scénáře, které mohou popisovat možné budoucí vývoje v této oblasti, jsou však natolik nejisté a ve svém důsledku odlišné, že je v prognóze nejsme sto postihnout,“ uzavírá aktuální ekonomický výhled Jaromír Šindel.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená