Od 1. ledna přešlo placení nemocenské prvních 14 dnů za zaměstnance od státu na zaměstnavatele. Zaměstnanci nedostanou první tři dny vůbec nic, od 4. do 14. dne platí nemocenskou zaměstnavatel. Zaměstnavatele však nebude stát díky slevě na odvodech prvních 14 dní nemocenské v kalendářním roce ani korunu, poté ale platí téměř všechno, čímž se zaměstnavateli výrazně zvýší náklady. Zaměstnanci, kteří jsou často v roce nemocni tak mohou být kvůli vysokým nákladům propouštěni. Vyplynulo to z podrobné analýzy Hospodářské komory České republiky.
"Dobré je to pouze do té chvíle, pokud zaměstnanec bude nemocný přesně 14 dní pouze jednou v roce. MPSV si tímto snížilo práci a zaměstnavatele to díky úlevám na pojištění a snížení odvodů nebude stát ani korunu. Pokud však zaměstnanec bude v jednom roce nemocný 14 dní více než jednou, zaměstnavatel již platí vše a zvyšují se mu tak výrazně náklady. Pokud odečteme soboty a neděle (neplacené) a první tři dny nemoci (také neplaceno), dostaneme se k tomu, že má zaměstnanec nárok na 7 kalendářních dnů placené nemocenské. Z těchto zbylých 7 kalendářních dnů platí polovinu (3,5 dne) správa sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel tak již platí 3,5 dne natvrdo, sleva na odvodech, která je přesně 3,45 dne jednou za rok mu kompenzuje pouze náklady spojené s prvními 14 dni nemocenské." Uvádí Hospodářská komora na svých webových stránkách.
Podle České správy sociálního zabezpečení je nový systém bičem na simulanty. "Od zavedení nového systému si slibujeme menší zneužívání nemocenských dávek, říká Jana Buraňová z tiskového oddělení České správy sociálního zabezpečení. Podle ní budou firmy motivované bojovat proti častému marodění svých lidí. Nejen že si pohlídají, aby se skutečně léčili, ale preventivně jim třeba nakoupí vitaminy nebo zařídí relaxační pobyt. Když ale prevence nezabere, musí nemocní počítat s kontrolou. Ověřovat, zda zaměstnanci dodržují léčebný režim, mohou firmy samy nebo s pomocí pracovníků správy sociálního zabezpečení, dodává.
Zdroj: Hospodářská komora ČR