FinExpert.e15.cz

Často nemocní zaměstnanci mohou být propuštěni, zjistila Hospodářská komora

Od 1. ledna přešlo placení nemocenské prvních 14 dnů za zaměstnance od státu na zaměstnavatele. Zaměstnanci nedostanou první tři dny vůbec nic, od 4. do 14. dne platí nemocenskou zaměstnavatel. Zaměstnavatele však nebude stát díky slevě na odvodech prvních 14 dní nemocenské v kalendářním roce ani korunu, poté ale platí téměř všechno, čímž se zaměstnavateli výrazně zvýší náklady. Zaměstnanci, kteří jsou často v roce nemocni tak mohou být kvůli vysokým nákladům propouštěni. Vyplynulo to z podrobné analýzy Hospodářské komory České republiky.

"Dobré je to pouze do té chvíle, pokud zaměstnanec bude nemocný přesně 14 dní pouze jednou v roce. MPSV si tímto snížilo práci a zaměstnavatele to díky úlevám na pojištění a snížení odvodů nebude stát ani korunu. Pokud však zaměstnanec bude v jednom roce nemocný 14 dní více než jednou, zaměstnavatel již platí vše a zvyšují se mu tak výrazně náklady. Pokud odečteme soboty a neděle (neplacené) a první tři dny nemoci (také neplaceno), dostaneme se k tomu, že má zaměstnanec nárok na 7 kalendářních dnů placené nemocenské. Z těchto zbylých 7 kalendářních dnů platí polovinu (3,5 dne) správa sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel tak již platí 3,5 dne natvrdo, sleva na odvodech, která je přesně 3,45 dne jednou za rok mu kompenzuje pouze náklady spojené s prvními 14 dni nemocenské." Uvádí Hospodářská komora na svých webových stránkách.

Podle České správy sociálního zabezpečení je nový systém bičem na simulanty. "Od zavedení nového systému si slibujeme menší zneužívání nemocenských dávek, říká Jana Buraňová z tiskového oddělení České správy sociálního zabezpečení. Podle ní budou firmy motivované bojovat proti častému marodění svých lidí. Nejen že si pohlídají, aby se skutečně léčili, ale preventivně jim třeba nakoupí vitaminy nebo zařídí relaxační pobyt. Když ale prevence nezabere, musí nemocní počítat s kontrolou. Ověřovat, zda zaměstnanci dodržují léčebný režim, mohou firmy samy nebo s pomocí pracovníků správy sociálního zabezpečení, dodává.

Zdroj: Hospodářská komora ČR


 

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Někteří mohou být časem i odstřeleni
Nečas
8. 1. 2009, 09:26
Re: Analýza
Ondrasz
6. 1. 2009, 09:47
Re: Analýza
AG
5. 1. 2009, 20:56
Analýza
Pet
5. 1. 2009, 16:08

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená