FinExpert.e15.cz

Částečné úvazky – proč na ně zaměstnavatelé neslyší?

V České republice pracuje na zkrácený úvazek pouze 5,7 % obyvatel.
Částečné úvazky – proč na ně zaměstnavatelé neslyší?

Zatímco například v Nizozemsku pracuje téměř každý druhý člověk v produktivním věku na zkrácený pracovní úvazek, v České republice je to pouze 5,7 %, průměr všech zemí EU je přitom téměř 20 %.

Podle studie, kterou vydala Evropská komise, pracuje v Česku na částečný úvazek jen 8,5 % žen, přičemž průměr v Evropské unii je skoro 32 %. U mužů je toto číslo mnohem menší: 1,8 %, v celé Unii 8 %.

Mezi zaměstnanci je přitom zájem o tento typ úvazku obrovský.A týká se to především žen na mateřské dovolené, studentů, začínajících podnikatelů, kteří si ještě nějakou dobu chtějí podržet jistý příjem, seniorů, přivydělávajících si k důchodu. U důchodců navíc lze vlivem demografického vývoje předpokládat masivní nárůst počtu.

Kde to vázne?

Na straně zaměstnavatelů. Alternativní formy práce zatím využívají především velké nadnárodní společnosti. Hlavním protiargumentem zaměstnavatelů je ten, že kratší úvazky jsou prý drahé a náročné z pohledu řízení. Tyto předsudky však vycházejí především z nezkušenosti.

Zkrácené úvazky mají naopak své výhody. Zaměstnavatelé mohou díky nim například lépe optimalizovat produkci sezonním výkyvům navzdory. Zaměstnanec, kterému je umožněn zkrácený úvazek, navíc bývá vděčný a loajální. Tedy alespoň pokud je výše úvazku opravdu dodržována. Zaměstnanci v kvalifikovanějších pozicích, kteří svou práci vykonávají na polovičním úvazku, si totiž často stěžují na přetěžování: při polovičním platu se jejich pracovní vytížení blíží tříčtvrtečnímu či dokonce celému úvazku.

Home office není flákání se

Home office představuje flexibilní formu pracovního poměru, kdy zaměstnanec pracuje po celou pracovní dobu z domova nebo kombinuje práci z domova s prací v prostorách zaměstnavatele. Tento způsob zaměstnávání je v Čechách ještě méně častý než částečné úvazky. V západoevropských zemích přitom takto pracuje zhruba deset až dvacet procent zaměstnanců, v severských zemích Evropy dokonce až třicet pět procent (Havel, Holásek & Partners s.r.o).

Zaměstnanci oceňují úsporu času i nákladů na každodenní dojíždění do práce, práci z domova považují za benefit, který jim zaměstnavatel poskytuje a kterého si váží. Předpokladem ovšem je, aby měl zaměstnanec dobrou pracovní morálku a disciplínu. Pracovní dobu si sice může přizpůsobovat, nicméně zároveň je třeba dodržovat termíny. Proto tento typ úvazku nebývá vhodný pro čerstvé absolventy, kteří teprve pracovní návyky potřebují získat.

Home office zdaleka není aplikovatelný v každé firmě a má i svá úskalí. Zaměstnanec ztrácí každodenní osobní kontakt se svými kolegy, chybí osobnější vztahy, komunikace, sdílení know-how a generování nových nápadů je komplikovanější. Zaměstnavatel do určité míry ztrácí kontrolu nad pracovními výkony zaměstnance – a zde leží kámen úrazu výraznějšího rozšíření na trhu.

Na zaměstnance pracující z domova se vesměs vztahují stejná pravidla jako na ostatní zaměstnance. Zaměstnavatel je povinen těmto zaměstnancům zajistit stejnou mzdu, kariérní růst, přístup k vzdělávání atd. Na druhou stranu ale zaměstnavatel není povinen proplácet práci přesčas ani práci o svátcích, nevzniká ani nárok ani na náhradní volno za práci přesčas, mzdové zvýhodnění za práci v noci nebo ve zdraví škodlivém pracovním prostředí. Také odvodové povinnosti zaměstnavatele ve vztahu ke správě sociálního zabezpečení a zdravotním pojišťovnám, jsou stejné jako u běžného zaměstnance. V případě pracovní neschopnosti má zaměstnanec vykonávající práci z domova nárok i na stejné dávky.

Byť firmy stále ještě odmítají home office jako stálou formu úvazku, stává práce z domova oblíbeným benefitem. Podle průzkumu ING Pojišťovny a Svazu průmyslu a dopravy ČR přibližně 42 % firem nabízí možnost pracovat z domova, nicméně pouze nárazově nebo na část pracovní doby.

„Dle našich zkušeností i české firmy postupně přicházejí na výhody alternativních forem úvazků. Až když to samy vyzkoušejí, totiž zjišťují, že nijak výrazněji nekomplikují správu zaměstnaneckých úvazků. Naopak výhody ve formě efektivnějšího potlačování vlivů sezonnosti, možnosti najímání zaměstnanců na základě jejich specializace na konkrétní úsek činnosti, úspory nákladů na prostor či dopravu a loajality zaměstnanců výrazně převyšují náklady. U jednoho klienta jsme například vytvořili databázi maminek na rodičovské dovolené, které potom vykryly např. nemocnost, dovolené, momentální vyšší výrobu. Firma je za školila a volala v případě potřeby.

Některé firmy však k pokrytí výkyvů před alternativními úvazky upřednostňují tzv. outsourcing, tedy najímání externích pracovníků, za které nemusí platit zdravotní a sociální poplatky, přesčasy apod. Outsourcovat lze navíc prakticky jakoukoliv činnost ve společnosti. Obvykle se doporučuje ponechat uvnitř společnosti takové činnosti, které jsou přímo součástí primárního předmětu podnikání – proces nesoucí specifické know-how společnosti,“ dodává Jitka Tejnorová, jednatelka HR poradenské společnosti DMC management consulting.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

no jo když voni sou ty manažéři zvyklí, že když oni ...
Kelišová
3. 3. 2014, 13:05

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená