FinExpert.e15.cz

Časté pracovní víkendy

Mnoho z nás si stěžuje na práci o víkendech. Někteří naopak chodí o víkendu do práce rádi. Jak jsou na tom v Evropské unii? Dřou od nevidím do nevidím, a proto jsou úspěšnější než my? Pracují v neděli nebo si všichni užívají?
Časté pracovní víkendy

Podle nejnovějších statistických údajů přibližně 10 % pracujících občanů v Evropské unii chodí do práce pravidelně i v neděli (to znamená nejméně jednou za čtrnáct dní). Ženy pracují o víkendu přitom mnohem častěji než muži! V sobotu chodilo v roce 2001 v Evropské unii do práce asi 25 % žen a přes 20 % mužů. Počet pracujících v Evropské unii pravidelně chodících do práce v sobotu je poměrně stejný již od roku 1992 do současnosti, kdy se ustálil na uvedených hranicích. Do uvedené statistky je zahrnuta pouze oficiální práce, různé službičky, melouchy a „práce na černo“ prováděné po víkendech samozřejmě ne.

Co se týká nepravidelné práce o víkendu v členských zemích Evropské unii (to znamená alespoň jednou za měsíc) pracuje v sobotu 25,2 % mužů a 16,8 % žen a v neděli 16,6 % mužů a 11,8 % žen. Téměř ve všech členských státech Evropské unie pracovalo pravidelně o víkendu více žen než mužů, v sobotu v jedenácti zemích a v neděli v deseti zemích. Nejmenší chuť pracovat o víkendu projevují Belgičané, zde nenaleznete mimo vyložené turistické atrakce téměř žádný otevřený obchod. Na to si dejme při eventuální návštěvě tohoto státu pozor a buďme na to připraveni. V sobotu chodí do práce nejvíce Španělů a Italů, jedná se především o lidi zaměstnané v pohostinství. Jižní národy si totiž potrpí na dobré víno a družnou zábavu. O večerních víkendech vyrážejí se hromadně poveselit se svými známými do nějakého podniku. Téměř čtvrtina žen pracuje v Dánsku, Nizozemí a Rakousku. Tyto státy patří mezi nejpracovitější a chce-li si někdo přijít na pěkné peníze, musí tedy skutečně velice tvrdě pracovat.

V pohostinství se pracuje pořád

Souhrnně můžeme říci, že nejvíce lidí v Evropské unii pracuje o víkendu v pohostinství, hotelnictví a souvisejících službách, téměř polovina žen pracujících o víkendu a dvě třetiny mužů jsou zaměstnány nebo samostatně podnikají v tomto oboru. Pravidelně o víkendu chodí do práce také zaměstnanci v obchodu, zdravotnictví, zemědělství a dopravě. Také ve školství a výchově pracuje ve státech, kde je se chodí do školy i v sobotu mnoho učitelů a vychovatelů.

Podíl pracujících v zemích Evropské unie o víkendu v roce 2001

Klepněte pro větší obrázek

Pozn.: Vždy – vždy, když na ně připadne směna v práci nebo se sami podnikají, nejméně ale dvakrát do měsíce.
Někdy – alespoň jednou v každém měsíci.

Zdroj: Eurostat

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená