FinExpert.e15.cz

Cashflow: Jak dosáhnout finanční svobody

Cashflow je jediná hra, která učí lidi, jak uniknout z krysího závodu a dosáhnout finanční i časové svobody.
Cashflow: Jak dosáhnout finanční svobody

V Česku se uskuteční první oficiální turnaj.

Studenti Vysoké školy ekonomické organizují celorepublikový turnaj ve stolní společenské hře, která vysvětluje základy finanční inteligence a investování – Cashflow od Roberta Kiyosakiho. Co je vlastně hra Cashflow 101? Jde o simulaci reálného světa z pohledu toku peněz, jejím hlavním smyslem je interaktivně vysvětlovat finanční gramotnost, a protože se lidé nejlépe učí skrze poznávání, prozkoumávání a vlastních zkušeností, byla vytvořena tato neobvyklá hra.

Na začátku si hráči vytáhnou náhodnou fiktivní postavičku s reálným zaměstnáním, odpovídajícím platem a pohybují se v prvním menším kruhu. Tomuto okruhu se říká krysí závod, protože simuluje každodenního úmorné chození do zaměstnání. Každý hráč od začátku získává příjem ze zaměstnání, platí daně, splátky úvěrů od hypotéky až po leasing na auto a především doufá, že neskočí figurkou na políčko propouštění.

Během této fáze se může na základě kartiček “Příležitost” zúčastnit některé investiční příležitosti a jejich cílem je vytvářet si pasivní příjmy. Může jít například o investici do akcií, nemovitostí, start podnikání a mnoho dalších. Samozřejmě se během hry na základě vytažených kartiček mění situace na finančním trhu – někdy akcie rostou, jindy klesají. Nájemníci ve vašem domě zase mohou přestat platit nájem, či nemovitost poničit.

Smyslem je najít taktiku, jak zvýšit pasivní příjmy natolik, aby pokryly náklady. V této situaci je hráč finančně svobodný, může si dovolit opustit zaměstnání – krysí závod, kde mu podmínky a plat určuje šéf a přesouvá se na podnikatelskou rychlodráhu.

Klepněte pro větší obrázek

Cashflow si můžete zahrát v pražském Ambassador klubu.

To je druhý okruh na herní desce, po které se v reálném světě pohybují bohatí. Vše, co se hráč naučí při procesu dostávání se z krysího závodu na rychlodráhu, jej může učinit finančně svobodným i v reálném světě. To ji také odlišuje od her typu Monopoly, které jsou také zábavné, ale nic praktického nenaučí.

Autor této hry, Robert Kiyosaki, je americký spisovatel a podnikatel japonského původu. Vydal řadu bestsellerů, například Bohatý táta chudý táta či Cashflow kvadrant, které změnily způsob myšlení o penězích milionů lidí po celém světě – lidé zjistili, že zaměstnání jakkoliv skvěle placené neznamená finanční ani časovou svobodu.

Jeho největším počinem je však vytvoření této fantastické hry, která zjednodušeným způsobem vysvětluje základy investování a fungování aktiv jako jsou akcie, komodity, nemovitosti a podnikání. Je určena pro kohokoliv bez ohledu na věk, kdo má otevřenou mysl a chce se dozvědět něco o pasivním příjmu peněz. Spolu s knihami se tak snaží vysvětlit základy finanční gramotnosti, která je v 21. století naprosto nezbytná.

 

Celorepublikový turnaj pro všechny

„Všichni jsme zjistili, jak jednoduše jsme v tržní ekonomice nahraditelní a postradatelní a také to, že zaměstnání, důchod a státní garance není jistota, což otevřelo oči hlavně mladým lidem a studentům. Je potřeba se věnovat své finanční inteligenci, tedy schopnosti efektivně spravovat finance. Proto jsme se rozhodli zorganizovat turnaj pro všechny z celé republiky, kteří potřebují řešit své finanční problémy,“ vysvětluje organizátor turnaje David Rektorys.

První národní turnaj v Cashflow 101 se uskuteční v sobotu 17. října 2009 od 12 hodin v Akademickém Klubu na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze - zaregistrujte se. Konečně si tak i čeští hráči této netradiční hry budou moci vyzkoušet své schopnosti investovat ve velkém turnaji. Oficiálním pořadatelem je Institut rozvoje podnikání IDE a Vysoká škola ekonomická v Praze, ve spolupráci s Nakladatelstvím Pragma a společností ASUS Computer. Mediálním partnerem jsou FinExpert a časopis Osobní finance.

Jak si zahrát Cashflow?

Víte, co je to finanční IQ?

Podívejme se blíže, co znamená cashflow v pojetí Roberta T. Kiyosakiho. Způsob, kterým jej učí zmiňovaná hra, není příliš v souladu s účetnictvím, které se učí na státních školách. Pokud by Kiyosaki tvořil koncepci vysoké školství v Česku, stala by se kniha Zvyšte své finanční IQ biblí. V době světové krize je pět typů finanční inteligence alfou a omegou pro lidi, kteří chtějí nejen uchránit své bohatství ale zároveň ho i navyšovat.

Klepněte pro větší obrázekZvyšte své finanční IQ patří do série Bohatý táta, chudý táta, tedy publikací patřící ke světovým bestsellerům. Předmluvu tentokrát napsal Donald J. Trump, developer mrakodrapů a v Česku známý hlavně jako exmanžel Ivanky Trumpové. Ten knihu charakterizoval jednoznačně: „To, o čem Robert mluví a co učí, je dnes mnohem důležitější než kdy jindy… Jedním z prvních kroků k tomu, abyste byli bohatší tím, že budete chytře zacházet se svými penězi, je využití příležitostí, které se vám nabízejí. A právě teď se vám naskytla velká příležitost,“ píše v předmluvě. Tajemství, jak navyšovat a množit bohatství, Robert Kiyosaki vysvětluje v pěti typech finančního IQ.

1. finanční IQ: Jak vydělat více peněz
Základním předpokladem pro tento typ inteligence je vymazat z mysli strach z neúspěchu. Mnoho lidí nedokáže udělat první krok jen z obavy, že by přišli o to málo, co nyní vlastní. Život je dobrodružství, který vás má naučit a především nikdy nedovolte vzdát se, když prohráváte. Robert Kiyosaki uvádí příklad z vlastního života. V sedmdesátých letech po vojenské službě u námořní pěchoty mohl nastoupit jako lodní důstojník do naftařské společnosti Standard Oil za 60 tisíc dolarů ročně. Přesto zvolil práci obchodníka v Xeroxu s mizerným platem 720 dolarů měsíčně. Proč? Práce důstojníka na tankeru jen těžko někoho obohatí, ačkoliv je lépe placená. Cesta „podnikatele“ v Xeroxu nabízela v budoucnu mnohem vyšší výdělky než jistota u Standard Oil.

Druhou mincí úspěchu navyšování příjmu je cashflow kvadrant. Robert Kiyosaki jím v knize Bohatý táta, chudý táta obrátil účetní zákony naruby. Chudnutí středních vrstev spočívá podle něj v tom, že lidé své příjmy investují do pasiv. V těch se skrývají domy na hypotéky, v nichž bydlí, auta či věci nakoupené na kreditní karty. V podstatě veškeré „zboží“, které vysává z peněženek ještě více peněz a žádné nepřináší. Bohatí lidé oproti tomu investují do nemovitostí na pronájem, komodit či firem, které jim opět zvyšují příjmy. O pravdivosti cashflow kvadrantu se v současné době přesvědčuje mnoho Američanů, kteří si dosud mysleli, že jejich refinancované domy na hypotéky jsou aktivy.

2. finanční IQ: Jak chránit své peníze
Druhý typ finanční inteligence lze snadno změřit – stačí zjistit, kolik procent z hrubého příjmu člověk skutečně dostane na účet. Jako škodnou v tomto směru působí úředníci finančních úřadů, bankéři a makléři neboli prodejci, kteří s vidinou poplatků či provize nabízí různé finanční produkty. Pravidlo, které radí tvrdě pracovat, ukládat peníze, zbavit se dluhů, žít skromně a investovat do podílových fondů, považuje Kiyosaki za zastaralé.

3. finanční IQ: Jak zvládat rozpočet
Princip rodinného rozpočtu, jež se snaží ušetřit na čemkoliv, dlouhodobě nemůže fungovat. Samozřejmě můžete kupovat levnější sýr, místo Coca-coly pít vodu a ženu pozvat při svíčkách na polední menu, které je levnější než večeře. Ovšem znáte někoho, kdo se prošetřil k příjmu dvě stě tisíc měsíčně?

Při úvahách o rozpočtu je potřeba mysl obrátit druhým směrem – jak vytvořit přebytek bez „sekání“ nákladů. Kiyosaki k tomu dává jednoduchý návod – z každého příjmu, který dostanete na účet, dejte 30 % stranou a tyto peníze investujte. Nezáleží na tom, jestli vám zbylých 70 % stačí na zaplacení nájmu, složenek a dalších výdajů. Nejprve myslete na sebe a investování do aktiv, které vám přinesou další peníze. Pokud vám 70 % příjmu nestačí k pokrytí životních nákladů? Pak je nejspíše něco špatně a je potřeba se vrátit k prvnímu typu finanční inteligence – jak vydělat více peněz.

4. finanční IQ: Jak investovat peníze
Mnoho lidí se během finanční krize přesvědčuje o tom, že investovat do diverzifikovaného portfolia nepřináší jistotu. Naopak dobře zvolené úzce zaměřené portfolio má mnohem větší úspěchy. Rada skrytá v tomto „zákonu“ spočívá v nákupu nemovitostí nikoliv na kapitálový zisk, ale na pronájem. Jako druhou možnost Kiyosaki uvádí investice do podnikání. Autor je totiž již mnoho let známý jako velký příznivec network marketingu, který považuje za školu života.

5. finanční IQ: Jak zvýšit informovanost o financích
Žijeme v informačním věku, kdo vlastní znalosti, může dokázat cokoliv. Kdybyste se před 10 lety mohli podívat do budoucnosti a viděli důsledky finanční krize, dělali byste v oblasti financí to samé nebo byste svá rozhodnutí přehodnotili? Mnoho odborníků tvrdí, že vzdělávání patří v Česku k jedné z oblastí, která se obrovsky zanedbáná. Robert Kiyosaki doporučuje navštěvovat semináře, účastnit se profesionálních tréninků, spolupracovat s firmami provozující network marketing či začlenit se do cashflow klubů pojmenovaných po jeho hře Cashflow 101.

Život je dobrodružství nebo nic

Robert Kiyosaki v knize shrnul veškeré dosavadní bestsellery do pěti finančních IQ a přidal rady, jež bude potřebovat každý v době krize. Finančních problémů se nikdo nezbaví. Jde o to, který ze dvou typů začnete řešit – problém s přebytkem či nedostatkem peněz. Nebo ještě tvrdší rčení Helen Kellerové, hlavní hrdinky filmu Vychovatelka: „Život je buď velké dobrodružství.. nebo nic.“

Robert Kiyosaki patří k lidem, jež můžete milovat, nenávidět, pomlouvat nebo cokoliv jiného. Na internetu najdete stovky webů, které tvrdí, že jeho mnoha set milionové jmění pochází z psaní knih a jako podnikatel v nemovitostech je neúspěšný. Podobně je to i s názory na Donalda Trumpa, který sdílí Kiyosakiho myšlenky a napsal s ním několik knih. „Donald Trump a jeho investice byly vždy především o jménu a mediální publicitě. Jedná se o jednoho z těch multimiliardářů, kteří postavili své impérium na velmi málo diverzifikovaném portfoliu aktiv. To se v této krizi může ukázat jako zničující vzhledem k poklesu cen nemovitostí a tomu, že bohaté vrstvy v USA v posledních měsících utrpěly značné ztráty. A samozřejmě vzhledem k tomu, že investice Donald Trumpa jsou do značné míry spojeny s jeho image, bankrot některých jeho aktivit pro něj může být velmi nepříjemný,“ říká například analytik Cyrrusu Marek Hatlapatka.

Ať si o něm myslíte cokoliv, tato kniha obsahuje základní principy fungování peněz. Nepoví vám to, zda máte investovat do akcií či nemovitostí, naučí vás mnohem důležitějším věcem. Kdo zná finanční principy, může skončit švorc klidně tisíckrát, aby se po tisícíprvé zvednul ze země v plné síle.

Další článek


 

celkem 15 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Hodnoceni a recenze
Lojza
31. 10. 2009, 18:59
Re: Ta hra má naprosto otřesný návod,
Lojza
31. 10. 2009, 18:58
Už se těšíme na setkání příznivců životních změn
Hráč
21. 9. 2009, 07:31
Re: Cashflow
Hráč
3. 9. 2009, 19:19
Cashflow
Petr
3. 9. 2009, 17:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená