FinExpert.e15.cz

Cashback: Dostaňte peníze zpět

Dostat hotovost od pokladní při placení kartou není ve všech státech obvyklé, my se toho dočkáme v říjnu.

Kapitoly článku

Co je cashback a jak funguje
Cashback podle ČSOB

Cashback: Dostaňte peníze zpět

Československá obchodní banka společně s Poštovní spořitelnou spustí službu cashback v říjnu 2006. Zpočátku bude dostupná pouze na třech místech:

  • Albert Chrpa v Praze-Chodově
  • Hypernova Brno-Modřice
  • Hypernova Uherské Hradiště – Kunovice

Plný provoz bude zahájen až v listopadu, kdy bude služba poskytována v celkem 297 prodejnách Albert a Hypernova. ČSOB si prosadila vlastní cestu a službu v této podobě proto nabídne jen svým držitelům karet. Protože ČSOB je zúčtovací bankou pro příjem platebních karet, využila klasické obchodní dohody mezi svým obchodníkem, společností Ahold a tuto službu spouští v celé jeho síti. Nejedná se proto o službu, kterou zastřešuje ta či ona karetní asociace, banka se jen dohodla se svým obchodníkem.

ČSOB spustila cashback v Česku jako první

Přestože je služba cashbacku od ČSOB omezena jen pro její zákazníky, jedná se opravdu o cashback. To naopak nelze tvrdit o službě, kterou s velkou pompézností spustil Cetelem a Datart. Některá média se pak toho chytla a dodnes citují zavádějící údaje o údajně první společnosti Datart, která zavedla cashback. Prvenství v této oblasti rozhodně patří ČSOB, služba od Cetelemu je jen vylepšením pro jejich zákazníky, nejde však o cashback.

Cashback je sice na českém trhu unikát, ale ČSOB ho připravovala i jako určitou alternativu, kdyby se jí nepodařilo v letošním roce prodloužit smlouvu s Českou poštou pro provozování obchodních míst Poštovní spořitelny. To se nakonec nestalo a tak cashback je pro ČSOB i Ahold další, velmi dobrý marketingový nástroj. Hodně to pomůže i Poštovní spořitelně, která se může chlubit dalšími 297 místy, kde lze získat hotovost, ikdyž podmíněnou nákupem. Naopak Ahold od služby očekává zvýšení loajality svých zákazníků a rád by tuto službu viděl globálně pro všechny typy platebních karet.

Jak to funguje

Od listopadu ve všech prodejnách Albert a Hypernova každý držitel jakékoliv platební karty, která je vydaná ČSOB, může při nákupu požádat o výdej hotovosti od 100 do 1 500 Kč (v násobcích sto), a to i opakovaně několikrát během dne. Vždy je však nutné učinit nákup min. za 300 Kč. Musím zdůraznit, že služba bude dostupná jen pro klienty ČSOB, to znamená ty, kteří mají v ČSOB a Poštovní spořitelně účet anebo kreditní kartu.

Klienti bank, které vydávají platební karty prostřednictvím ČSOB, zatím tuto službu nebudou mít přístupnou, banka však jedná o využití služby i pro tyto klienty. Jedná se hlavně o klienty IC Banky, Oberbank, PPF Banky, Waldviertler Sparkasse von 1842, Raiffeisenbank im Stiftland a Volksbank. Výjimkou je Fio, družstevní záložna, kde službu cashback využít půjde. Cashback nebude dostupný ani pro držitele karet Diners Club, jejichž vydání ČSOB umí zprostředkovat.

Bezpečnost na prvním místě

Při využití služby cashback od ČSOB musíte vždy zadat PIN. Tento požadavek bude platný i pro nečipové karty. Zamezí se tak případným podvodům se ztracenými a ještě nezablokovanými kartami, které nevyžadují zadání PIN, těch už však ČSOB moc nemá.

Pro všechny do tří let

Plošné spuštění služby cashback v ČR oznámila nedávno asociace Visa, po ní to potvrdila i konkurenční MasterCard. Zavedení služby pro všechny držitele těchto karet je pak v rukou zpracovatelských bank, které musejí s poskytováním cashbacku souhlasit a hlavně si mezi sebou dohodnout i podmínky pro vzájemné vyúčtování. Pokud se dohodnou, reálně lze očekávat cashback zhruba do tří let, v opačném případě se můžeme dočkat různých verzí služby, kdy u obchodníků ČSOB dostanou hotovost jen klienti ČSOB, u obchodníka Komerční banky opět jen její klienti atd. Cizinci pak budou mít smůlu.


V současné době acquiring provádějí tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, HVB Bank a Komerční banka.

Shrnutí základních parametrů služby cashback od ČSOB

  • Dostupná bude v průběhu listopadu ve všech prodejnách Albert a Hypernova
  • Další rozšíření se prozatím neplánuje
  • Cashback je zcela zdarma a tváří se jako platba kartou (tj. ne výběr hotovosti)
  • Pouze pro klienty ČSOB a PS, kteří mají jejich platební kartu bez ohledu na typ (kreditní, debetní, čipovou, nečipovou…)
  • Při cashbacku se vždy vyžaduje PIN
  • Podmínkou je nákup za min. 300 Kč, poté lze opakovaně obdržet hotovost od 100 do 1 500 Kč (po stokorunách)
Předchozí kapitola Další článek
 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

ZADARMO, ZADARMO...
Tom
21. 9. 2006, 08:56
Re:eBanka
slappo
14. 9. 2006, 21:42
eBanka
Tlamik
14. 9. 2006, 14:39

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená