FinExpert.e15.cz

Cashback: Dostaňte peníze zpět

Dostat hotovost od pokladní při placení kartou není ve všech státech obvyklé, my se toho dočkáme v říjnu.

Kapitoly článku

Co je cashback a jak funguje
Cashback podle ČSOB

Cashback: Dostaňte peníze zpět

Platební karta dnes už nemusí sloužit jen jako prostředek k vybírání hotovosti z účtu ve vaší bance. Obrovská výhoda platebních karet spočívá právě ve velké variabilitě služeb. V konečném důsledku tak vám teoreticky stačí platební karta a máte peníze vždy s sebou. Přesto se můžete dostat do situace, kdy potřebujete hotovost. Výběr hotovosti z bankomatu je nejběžnější přístup k hotovosti, bývá však zpravidla zpoplatněný a navíc bankomat není všude. Počet akceptačních míst u obchodníků je nesrovnatelně vyšší, a tak se zrodila myšlenka vytvořit další službu pro držitele platebních karet – cashback.

Tisíce nedostanete

Princip služby cash back je hlavně získat určitou částku v hotovosti během standardní platby kartou za zboží či služby. To však neznamená, že můžete získat neomezené množství hotovosti. Tato služba je především dobrým marketingovým nástrojem jak pro banku vydávající karty, tak i pro obchodníka, který tuto službu umožní svým zákazníkům. Aby nedocházelo ke zneužívání výběru hotovosti pomocí cash back, bývá výše vydané hotovosti prostřednictvím cashbacku omezena, a to zpravidla buď přesně definovanou částkou (např. max. 1 000 Kč), anebo i procentuálním stanovením výše maximálního výběru (např. max 10 % z nákupu zákazníka). Obchodník zároveň se službou poskytující bankou může dál stanovit, že cashback bude dostupný jen pro zákazníky, kteří u něj nakoupí od jím definované částky (např. od 500 Kč). Mohlo by se pak stát, že by obchodníkovi přibylo zákazníků, kteří si zakoupí tři rohlíky a k tomu si vyberou 5 000 Kč v hotovosti. Obchodníkovi by se po pár takovýchto zákaznících významně narušilo cash-flow a smysl cashbacku by byl pryč.


 

Cashback je rozšířený především v USA, Kanadě, severských státech Evropy a ve Velké Británii. Tam je tato služba funkční již několik let a je velmi oblíbená. Ale i zde má svá pravidla: nakupující si mohou vybrat nejvýše 50 liber (cca 2 200 Kč). Ani ve Švédsku ne nesetkáte s cash backem na každém rohu, ale jen zpravidla ve větších městech a u větších supermarketů.

Jak to funguje

Obrovskou výhodou služby cash back je její jednoduchost. Pokud prostě potřebujete drobné (a ty potřebujeme vždy), při vašem standardním nákupu požádáte u pokladny obchodníka i o vydání hotovosti podle podmínek obchodníka. Nemusíte tak opět shánět bankomat. Tato služba většinou není v zahraniční zpoplatněna, obchodník jednoduše karetní transakci navýší o požadovanou hotovost a vše natypuje do jedné karetní transakce. Z účtu k vaší platební kartě se vám pak strhne jedna částka, která je definována jako platba kartou a je tedy zdarma. Cizinci takovéto obchodníky preferují a vyhledávají, protože významně ušetří za výběr z bankomatu, který není laciný pro žádného zákazníka zahraniční banky (tj. ani pro nás Čechy v zahraničí).

Ovšem může existovat i druhá varianta. Budete-li chtít použít cash back, obchodník nejprve provede platbu za váš standardní nákup zboží či služby. Tato karetní transakce bude zdarma, protože se bude jednat o platbu kartou. Poté provede druhou transakci, při níž vám vydá hotovost. Zde velmi záleží na dohodě mezi obchodníkem a zpracovatelskou bankou, protože obchodník může i tuto druhou transakci definovat jako platbu kartou (tedy zdarma), anebo naopak jako výběr hotovosti, který bude zpoplatněný podle standardních cen vaší banky. Obchodník by měl upozornit, jak je cash back účtovaný, protože zvláště zahraničním zákazníků se pak tato služba prodraží stejně jako výběr z bankomatu. Na druhé straně odpadne starost s hledáním bankomatu, a tím i úspora času.

Cashback přináší výhody všem

Klienti Obchodníci Banky
Mají více možností dostat se ke své hotovosti Zvyšují komfort při nakupování Rozšiřují škálu atraktivních služeb
Šetří za výběry z bankomatů Rozšiřují nabádku svých doplňkových služeb Jdou za svými klienty tam, kde je klienti potřebují
Mohou jednoduše vybírat menší částky pro každodenní potřebu Zvyšují zájem o nákup ve svých prodejnách Zvyšují používání platebních karet
Peníze jsou v bezpečí, vyžaduje se PIN Snižují objem hotovosti přímo na pokladnách, a tím riziko krádeže nebo loupeže  

Kreditka může být nevhodná

Ke každé platební kartě je stanovený limit pro platby u obchodníků i pro výběry hotovosti. Pokud je cashback účtovaný jako platba kartou, je použit limit pro platby u obchodníků. Je-li tato služba obchodníkem označena jako výběr hotovosti, bude váš disponibilní zůstatek pro výběr hotovosti nižší (podobně jako byste vybrali hotovost z bankomatu). Ovšem zde nastává jedna nepříjemná situace pro držitele kreditních karet. Pokud obchodník cash back označí jako výběr hotovosti, tak až na malé výjimky (KB a ČSOB) vás banka zatíží nejen poplatkem za výběr hotovosti, ale rovněž budete muset z této částky zaplatit úrok. Ten sice vzhledem k „malosti“ vydané hotovosti nebude závratný, ale bude bankou naúčtován. Nejen z tohoto důvodu např. v Anglii a USA je cashback dostupný jen pro držitele debetních karet. Tam je dokonce natolik rozvinutý, že pokud by jejich banka přestala službu nabízet, přešli by ke konkurenci.

Předpoklad využití

Cash back bude vždy dostupný u obchodníků, kde je velká selekce zákazníků a kde je předpoklad jejich velké frekvence. Mezi takováto místa patří zvláště hypermarkety, supermarkety, obchody s potravinami a různé baumarkty a hobby obchody. Ovšem nabídnout tuto službu může v podstatě kdokoliv a získat zajímavou konkurenční výhodu.

Je bankomat konkurencí?

V Česku spuštění služby cashback oznámila na jaře Československá obchodní banka. Vše o tom, jak služba bude fungovat, se dočtete ve druhé kapitole. ČSOB se pokoušela dohodnout s ostatními bankami na pravidlech pro poskytování cashbacku, ovšem narazila na nezájem ze strany ostatních bank. Banka si tedy prosadila vlastní cestu.

České banky se do cash backu moc nehrnou. Není zřejmé, zda za tím stojí prezentované obavy z rozsáhlého zneužití odcizených karet, anebo vlastní „bankomatové lobby“, protože výběr z bankomatu je pro banku lukrativněji zpoplatněn. Spuštěním byť omezené služby cashbacku vydělá hlavně zákazník, potažmo držitel karty. Buď ušetří čas za hledání bankomatu, anebo i peníze za poskytnutí malé hotovosti zdarma. Obchodník naopak získá další zákazníky a zprostředkující bance se zvýší objem karetních transakcí. Všichni tak budou spokojeni (kromě zákazníků bank, které jim tuto službu neumožní). Pro výběr větší hotovosti vás však bankomat stejně nemine.


Doslovný překlad anglického výrazu je „hotovost zpět“.
Další kapitola
 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

ZADARMO, ZADARMO...
Tom
21. 9. 2006, 08:56
Re:eBanka
slappo
14. 9. 2006, 21:42
eBanka
Tlamik
14. 9. 2006, 14:39

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená