FinExpert.e15.cz

CAPITAL PARTNERS: Záchrana amerického trhu v podání FEDu

Od doby prvních indikací kreditní krize v srpnu 2007 FED i další centrální banky ve světě snížily sazby a pustily na finanční trhy obrovské sumy prostředků za účelem podpory likvidity na trhu.

Jedná se především o objem cashe a produkty snadno převoditelné do cashe, jež mohou být využity pro transakce rezervy či půjčování.

„Zvyšováním likvidity se FED snaží podpořit denní operace na trhu, protože banky a ostatní finanční instituce stále požadují likvidní aktiva,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Ve většině případů FED poskytuje likvidní aktiva jako je cash nebo Treasury produkty výměnou za méně likvidní aktiva, jako jsou firemní bondy nebo mortgage-backed cenné papíry.“ Téměř většina transakcí je považována za půjčky se ziskem FED na operaci.

Produkty FED:

Federal Funds rate

„FED snížil svoji benchmarkovou úrokovou sazbu o 325 bazických bodů z úrovně 5,28 % na současných 2,0 %,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

FED Funds rate je sazba, kterou banky uplatňují jedna na druhou na overnight půjčky za účelem naplnění požadavků povinných minimálních rezerv. Amecká centrální banka může touto sazbou ovlivňovat dodávání či omezování peněz v bankovním systému prostřednictvím prodejů či nákupů Treasury cenných papírů.

Repurchase agreements

„Minulý týden zaplavil FED finanční systém cashem v objemu 105 mld. USD,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Repurchase agreements dovoluje primárním dealerům prodej Treasury dluhopisů (bills, notes a bonds) FEDu na dočasné bázi a poté zpětný odkup produktů při konci platnosti smlouvy nebo další den a to až po několik týdnů po tomto datu. Reverzní repo pracuje na opačném principu, kdy FED získává peníze ze systému dočasným nákupem Treasury produktů. Udržováním denní peněžní zásoby skrze repurchase agreements a reverzní repa může FED držet sazby FED Funds blízko svých cílů.

Discount rate

„FED realizoval snížení diskontní sazby o 400 bazických bodů z 6,25 % na 2,25 % a rozšířil časové období možnosti využití sazby z overnight až na 90 dnů. V minulém týdnu měly banky k dispozici 33,4 mld. USD v půjčkách prostřednictvím právě discoutn window,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Discount rate je sazba, kterou FED uplatňuje na banky za overnight půjčky z tzv. FED discount window opět za účelem splnění požadavků na povinné minimální rezervy.

Primary Credit Dealer Facility

Jedná se o půjčky skrze discount window pro primární dealery včetně brokerů a bývalých investičních bank za podobných podmínek a sazeb.

„Minulý týden měly tyto subjekty k dispozici zbývající půjčky za 59,8 mld. USD ve srovnání s nulovými hodnotami týden předtím. Tyto půjčky jsou zřejmě určeny pro pomoc při likvidaci aktiv Lehman Brothers,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Term Auction Facility

FED realizoval aukční formou 150 mld. USD na půjčky na období 28 nebo 84 dní v cashi komerčním (depositním) bankám, které jsou všeobecně v dobré finanční kondici. Půjčky jsou zajištěny bondy, akciemi, asset-backed cennými papíry nebo commercial paper.

Term Securities Lending Facility

Jedná se o aukce půjček vládních cenných papírů primárním dealerům.

„FED realizoval v minulém týdnu aukci v objemu 117,2 mld. USD na období 28 dní včetně opcí v hodnotě 50 mld. USD. Půjčky jsou zajištěny stejně jako v případě Term Auction Facility,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Security Lending

Aukční prodej státních cenných papírů na overnight bázi ve vztahu k primárním dealerům s plným zajištěním. Aukce jsou uskutečňovány na denní bázi.

„V minulém týdnu byl realizován prodej za 17,4 mld. USD. Půjčky cenných papírů činily v průměru 8,4 mld. USD denně,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Foreign currency swaps

FED nabídl výměnu v hodnotě 247 mld. V dolarové denominaci proti jiným měnám z jiných centrálních bank, které poté mohou být aukčním způsobem vloženy do trhu zpravidla na overnight bázi či s dvoutýdenní maturitou. „Minulý týden bylo k dispozici cca 88 mld. USD jako půjčky u centrálních bank,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Bear Stearns

FED v rámci odprodeje firmy převedl cca 30 mld. aktiv Bear Stearns jako část rychlého prodeje firmě JP Morgan. K 17. 9. 2008 měl FED portfolio aktiv bývalého Bear Stearns oceněno na 29,4 mld. USD.

American International Group (AIG)

Výměnou za majoritu v této společnosti realizoval FED emergency půjčku v rozsahu 85 mld. USD.

Supplementary Financing Program

Za účelem posílení a navýšení bilance oznámil FED, že se bude konat speciální aukce Treasury Bills na účet FED. „V minulém týdnu se jednalo o aukci 100 mld. USD krátkodobých poukázek,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Fannie Mae a Freddie Mac

Treasury zavedlo kontrolní mechanismy (státní nucená správa) a převzalo akciové podíly ve společnostech. Současně FED vyjádřil připravenost likviditních částek v objemu 100 mld. USD do každé z obou firem, které obhospodařují značnou část hypoték v USA.

Posledním a nejdůležitějším činem FED ve spolupráci s Treasury, SEC, Mortgage Agency a Bushovou administrativou je plán převodu nebonitních aktiv (úvěrů) z finančních institucí do státem nově zřízené sběrné instituce, kde budou tato špatná aktiva spravována a poté prodávána.

„Celkem se jedná o finanční záležitost v rozsahu kolem 700 mld. USD,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Nyní se čeká na schválení plánu v rámci legislativního procesu do formy zákona.“

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená