FinExpert.e15.cz

CAPITAL PARTNERS: Současná kreditní krize ovlivňuje i ceny komodit

Finanční krize se již promítla do téměř všech odvětví.

Spojeným státům americkým hrozí hospodářská recese a akciové trhy se pohybují ve znamení obrovské volatility. „Negativní sentiment na akciových trzích je natolik silný, že s sebou stáhl i ceny komodit. Neplatí tak proto klasický vzorec, podle něhož se investoři v dobách krize uchylují právě ke komoditám, což lze označit za určité specifikum nynější krize,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Na ceně ropy se nejvíce podepsala klesající spotřebitelská poptávka v USA vyvolaná zpomalením americké ekonomiky. „Tento faktor by měl být částešně vykrácen rostoucí poptávkou ze strany Asie, především Číny a Indie,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Nicméně nynější vývoj je natolik silný, že asijský boom, jež je sám zpomalen probíhající krizí, jednoduše nebude tak silný, aby klesající americkou spotřebu zcela vykompenzoval.“ Dalším faktorem je pak posilující dolar, který zapříčinil hromadné vybírání zisků a uzavírání pozic. „Tuto skutečnost lze označit jako krátkodobou, nicméně při současné senzitivitě trhů a netrpělivosti investorů se jedná o faktor klíčový,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Na nízké ceny ropy se snaží reagovat ropný kartel OPEC, jehož představitelé se dohodli na snížení spotřeby o 1,5 mil. barelů denně s platností od 1. 11. 2008. Tento krok však zatím nemá významnější vliv na vývoj cen černého zlata. „Předpověď budoucího vývoje cen ropy je ztížena záměrným nezveřejňováním pravé velikosti zásob ze strany ropných gigantů Číny a Ruska,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Samotné předpovědi analytiků na příštích 5 let se pohybují v neuvěřitelně širokém pásmu od 50 do 500 USD za barel. Z dlouhodobého hlediska však lze spíše očekávat růstovou tendenci vzhledem k techologickým problémům a finanční náročnosti alternativních zdrojů.“

Díky klesající ceně ropy, jejíž hodnota klesla od července o více než 50 %, mohou své ztráty spojené s poklesem poptávky po přepravě kompenzovat aerolinky, které se v těchto dnech nacházejí v zajímavé situaci. „I přes ztrátu 12,12 % se index celého leteckého průmyslu (DJ US Airlines Index) nachází mezi 10 nejdynamičtějšími sektory za poslední 3 měsíce,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Přímý dopad kreditní krize se projevuje například úbytkem finančních prostředků souvisejících s omezeným poskytováním úvěrů ze strany bank, což způsobuje, že letecký průmysl, i v rámci svého ohodnocení, musí čelit největší krizi od teroristických útoků z roku 2001.“ Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA), sdružující 230 leteckých společností (s podílem na celosvětové letecké dopravě 94 %), vykáže celý letecký průmysl za letošní rok hrozivou ztrátu 5,2 mld. USD.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená