FinExpert.e15.cz

CAPITAL PARTNERS: Pohled na vývoj českého akciového trhu v roce 2008

Jak naznačil rok 2007, vývoj na BCPP nebude již tak jednoznačně optimistický jako v předchozích letech. Podle analytiků společnosti CAPITAL PARTNERS a.s. tak lze v tomto roce očekávat pokračování volatilního vývoje obchodování. V případě, že nedojde k negativnímu vývoji v zahraničí, je možné v průběhu roku očekávat cca 10% zhodnocení měřeno indexem PX. Ten by se tak mohl přiblížit k magické hranici 2000 bodů.

„Vzhledem ke své váze v indexu bude však stejně jako v předchozích letech rozhodujícím faktorem vývoj akcií ČEZ. Přispět k výši indexu PX by pak měly i akcie bank. Jedná se zejména o finanční skupinu ERSTE, kde lze po uklidnění na finančních trzích spatřovat značný růstový potenciál,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a.s.
a dodává: „Úroveň cen akcií a tedy i indexu bude ovlivňovat také výplata očekávaných zvyšujících se dividend a tedy i následných poklesů cen u jednotlivých emisí.“

Vliv kreditní krize na tuzemský trh

„Výkonnost tuzemských akcií nebyla v roce 2007 nijak významně dotčena krizí kreditního trhu a riskantních hypoték (subprime mortgages) v USA. Lze pouze hovořit o možném celkovém naladění trhu, které mohlo být při absenci tohoto fenoménu výkonnostně výraznější,“ komentuje možný vliv kreditní krize na tuzemský trh analytik CAPITAL PARTNERS a.s., Ing. Josef Stoulil.

Investoři také zkoumali, zda Erste Bank či Komerční banka potažmo její vlastník Societe Generale nedisponují nějakými kostlivci ve svých „subprime skříních“. V současné chvíli se však tento fakt neukázal být ovlivňujícím faktorem pro větší korekci těchto titulů v rámci segmentu SPAD. Na druhou stranu se pochybnosti o finančním sektoru promítly na BCPP. V tomto směru bude situace v roce 2008 velmi obdobná.

Jednotlivé tituly na BCPP

V tomto roce mohou překvapit především akcie ČEZ. Vzhledem k rozsahu firmy a jejím neustále se zvyšujícím ambicím mohou přinést nejen další pozitivní, ale i negativní překvapení a ovlivnit svou váhou vývoj trhu jako celku.

Nejzajímavější investicí roku by mohly být akcie ERSTE, které by měly zaznamenat výrazný růst, i když na svá maxima pravděpodobně nedosáhnou. V minulém roce jejich vývoj neoprávněně ovlivnil zahraniční negativní sentiment na finanční sektor.

Konkurenční Komerční banka je zajímavá především díky objemu obchodování. Pomineme-li akce Zentivy, kde se vzhledem k propadům výrazně zvýšila obchodní aktivita, je právě Komerční banka vzhledem k velikosti emise nejvíce obchodovaným titulem.

U akcií developerů, které prošly výrazným poklesem a jsou již jistě podhodnocené, bude přesto rozhodující nejen celosvětový pohled na tento sektor, ale i uvěření investorů v ocenění jejich majetku (NAV). I zde tedy existuje šance pro korekci, stejně jako u akcií PHILIP MORRIS. Ty by opět měly být SPADovou emisí s nejvyšší vyplácenou dividendou a tedy do rozhodného data si připsat zisky.

Bude na BCPP nějaké IPO?

V oblasti IPO zřejmě nelze očekávat výraznou změnu trendu oproti roku 2007. Odhadují se 2 větší emise a jedná se o společnost New World Resources (NWR) a odložené IPO firmy CTP Property (developerská firma).

„V současné době není k dispozici informace o nějaké významné společnosti, která by chtěla tímto způsobem získat kapitál, pomineme-li avizované a i několikrát neoficiálně odložené IPO NWR,“ říká Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a.s. a dopňuje: „Loňské IPO skupiny AAA Auto a průmyslového a logistického developera VGP ukázalo na nízkou atraktivitu malých emisí. I z tohoto důvodu si případní zájemci budou tento krok více rozmýšlet. Pro tyto tituly by musel být vytvořen zvláštní segment, ve kterém by se vyjímaly jinak (lépe) než ve SPADu.“ Což je příklad varšavské burzy, které již otevřela neregulovaný trh NewConnect pro menší firmy.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená