FinExpert.e15.cz

CAPITAL PARTNERS: Nový ekonomický tým prezidenta Obamy stojí před nelehkými úkoly

V průběhu takto bezprecedentní finanční krize, které v současné době čelí celý moderní svět, je ekonomický tým nově zvoleného amerického prezidenta Baracka Obamy pod obrovským drobnohledem jak odborné, tak laické veřejnosti.

Klíčovou funkcí každého ekonomického týmu je bezpochyby funkce ministra financí. „Do té byl jmenován sedmačtyřicetiletý šéf New York FED Timothy Geithner, jež se společně s nynějším guvernérem FED Benem Bernanke a odstupujícím ministrem financí Henry Paulsonem podílel již na přípravě programu TARP (Trouble Asset Relief Program),“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Timothy Geithner byl náměstkem ministra financí v administrativě Billa Clintona, ze které zároveň pochází i nový šéf Národní ekonomické rady Lawrence Summers, jež vykonával 2 roky samotnou funkci ministra financí.“

Do čela Rady ekonomických poradců, jež bude novému prezidentovi vypracovávat ekonomické analýzy, byla jmenována Christina Romerová. „Ta je respektována jak konzervativní, tak liberální částí ekonomického spektra a společně s oběma výše zmíněnými ekonomy a Peterem Orszagem (ředitel Office of Management a rozpočtu) byla americkými trhy v den svého jmenování (24. 11. 08) vřele přijata,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Úkoly ekonomického týmu

Prvním úkolem bude reorganizace účelu zbylých prostředků programu TARP. „Zbylých
350 mld. USD vláda využije dle Geithnera k pokračující stabilizaci finančního trhu (100 mld. USD kapitálových injekcí přímo do bank), k rozmrznutí úvěrových trhů a k podpoře vlastníků domů, jež nejsou schopni splácet svou hypotéku,“
uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Toto plánované subvencování plateb hypoték je podmíněno tzv. repayment-means testem neboli testem splácení finančních prostředků a má za cíl pomoci nejen plátcům hypotéky, ale zprostředkovaně i bankám, jež jsou nevymahatelnými hypotékami postižené.“

Hlavním a klíčovým úkolem bude vytvoření nového programu, jenž by razantně podpořil nejen samotné finanční trhy, ale také spotřebitelskou poptávku a zaměstnanost. „Hodnota původního programu, jak jej navrhla Obamova administrativa se vyšplhala na 819 mld. USD,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Ten sice v nezměněné verzi prošel Sněmovnou reprezentantů, nicméně v americkém Senátu narazil na tvrdý odpor, především republikánských senátorů.“ Obamův stimulační balík byl nakonec schválen ve výrazně modifikované podobě absolutním minimem potřebných senátorů. Pro jeho schválení zvedli ruku pouze tři republikánští senátoři. „Konečná výše prostředků v tomto balíku s názvem Plán finanční stability, činí 787 mld. USD,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Jádro problému bezpochyby spočívá ve vyřešení problému bankovního sektoru. Bushovy kapitálové injekce do největších bank se zdají být pouze krátkodobým, ne však strukturálním, řešením, jež by vyřešilo tolik zásadní problém nelikvidních toxických aktiv v bankovních bilancích. Obamův tým tak opět oživuje koncept tzv. Bad Bank instituce. „Bad Bank by měla právě tyto aktiva, nejčastěji pak akcie jištěné hypotékami, od bank vykupovat a umožnit jim vyčistit vlastní bilance a zajistit opětovné poskytování nových úvěůr,“ říká Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARNTERS. Ke spuštění této instituce by mělo pomoci v první fázi 100 mld. USD z programu TARP a blíže nespecifikovaná částka od FED a FDIC. Specifikem “Bad Bank“ by měla být její provázanost se soukromým sektorem, jež by se měl podílet společně s FED a FDIC i na jejím samotném řízení. „Již nyní je jasné, že objem peněz potřebných k vykoupení problémových aktiv, překročí 500 mld. USD, což je ten pravý důvod pro zapojení soukromého sektoru,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Přesné detaily, funkční mechanismy a samotná struktura “Bad Bank“ však ještě nejsou známé, především kvůli problematice ocenění toxických aktiv.“

Nynější administrativa se musí vypořádávat nejen s katastrofálním stavem finančního sektoru, ale i s klesající spotřebitelskou poptávkou a rostoucí nezaměstnaností, jež je nyní na svém 11-ti letém maximu, tj. 7,6 %. „V otázce podnícení spotřebitelské poptávky se jeví jako nejlogičtější krok snížení daní u fyzických osob o 400 USD, což je však stále o 100 USD méně než Obama sliboval během své prezidentské kampaně,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS. Dle analýz Obamova týmu by následný růst spotřeby měl vytvořit, či zachránit až 3,5 milionu pracovních míst. Konečná verze stimulačního balíku obsahuje také investici ve výši 5,1 mld. USD, jež umožní společnostem rychleji odečíst náklady z investic ze zdanitelných příjmů. Dalších 6,6 mld. USD daňových úlev pak z balíku obdrží domácnosti, jež si chystají pořídit svůj první dům. Mnoho miliard pak dle očekávání poputuje do infrastruktury. Američtí zákonodárci odsouhlasili 30 mld. USD investici do elektrických sítí a projektů zaměřených na efektivnost využívání elektrické energie. Dalších 29 mld. USD pak poputuje do rekonstrukce dopravní infrastruktury a 19 mld. USD do zdravotnictví.

Před celým Obamovým ekonomickým týmem stojí v tuto chvíli nejenom jedna z největších výzev v podobě restrukturalizace jednoho ze základních pilířů kapitalismu v podobě finančního sektoru. Čím více se prohlubuje nynější recese, tím více se problematika nastartování ekonomiky stává komplexnější. Je jasné, že nastalou situaci nelze řešit izolovaně problém od problému, ale pojmout ji strukturálně. Uzdravení bank musí jít ruku v ruce s podnícením spotřebitelské poptávky a aktivní politikou zaměstnanosti. „A právě ona komplexnost problému bude pro nový ekonomický tým Baracka Obamy klíčový. Na jeho úspěchu či neúspěchu závisí nejen osud americké ekonomiky ale celého západního světa.“ dodává Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená