FinExpert.e15.cz

CAPITAL PARTNERS: Módní ikony Prada a Ferragamo připravují IPO

Přední Italské módní domy Prada aFerragamo stále čekají na vhodnou příležitost pro vstup na burzovní trh.

Společnost Prada, do jejíž stáje patří luxusní značky Prada, Miu Miu a Church’s, zaznamenává v posledních letech výrazný rozmach. Za rok 2006 vykázala zisk ve výši 76 mil. EUR, což představuje 63% nárůst. Za první pololetí roku 2007 činila EBITDA (zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace) 140 mil. EUR oproti 100 mil. EUR v roce minulém. V září 2007 byla předpověď firmy na EBITDA za rok 2007 na úrovni 280 mil. EUR.

„IPO společnosti Prada může v závislosti na timingu dosáhnout hodnoty kolem 5 mld. EUR,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik společnosti CAPITAL PARTNERS a dodává „Kdy přesně však dojde k realizaci primární emise a pozdějšímu obchodování na milánské burze bude záviset na rodinném uskupení majitelů firmy a manažerech IPO. Těmi budou Banca Intesa SanPaolo, Goldman Sachs a UniCredit. Doposud však nebyl zveřejněn žádný konkrétní termín.“

V roce 2006 koupila za 100 mil. EUR prostřednictvím navýšení kapitálu 5% podíl ve firmě Prada italská banka Intesa SanPaolo. Společnost je řízena generálním ředitelem P. Bertellim a jeho ženou Miucciou Prada, která je také hlavní designérkou firmy a vnučkou zakladatele Maria Prada.

V tomto roce paralelně své IPO připravuje také další italská módní značka Ferragamo, která původně plánovala svůj vstup na burzu na první pololetí 2008. „K realizaci by mělo dojít s přihlédnutím k aktuální situaci na akciových trzích v tomto roce. Prozatím však není známý, tak jako v případě Prady, žádný konkrétní termín,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik společnosti CAPITAL PARTNERS a doplňuje: „Hodnota IPO může přinést dle kondice akciových trhů až 1,5 mld. EUR.“

Hlavními subjekty určenými pro uskutečnění IPO zřejmě budou firmy JP Morgan Chase, Mediobanca a UBS.

Firma Ferragamo dosáhla za rok 2007 nárůstu prodejů o 6 % na 680 mil. EUR.V roce 2008 plánuje další expanzi a otevře nové obchody v Číně, východní Evropě a na letištích.

Zástupci obou společností nevidí žádný problém v tom, že IPO obou firem z oblasti luxusního zboží se připravují na veřejné nabídky simultánně a může dojít i k přibližně stejnému času uvedení. Naopak se jim jeví tato skutečnost jako pozitivní pro akciový trh a sektor luxusu.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená