FinExpert.e15.cz

CAPITAL PARTNERS: Komoditní trhy – vývoj ropy a zlata

Současná situace na komoditních trzích s ropou je poměrně volatilní stejně, jak volatilně se pohybují akciové trhy. Rovněž návaznost na kurz americké měny USD je v tomto případě evidentní.

Po rekordních cenách ropy v letním období roku 2008, kdy maximum ropy typu Light Sweet Crude Oil činilo 146,94 USD za barel, nastal neskutečný obrat v kursech nejen ropy, ale i ostatních komodit a hovoří se o splasknutí komoditní bubliny. „Současná cena ropy se pohybuje v rozmezí kolem 35 – 37 USD za barel s tendencí udržení obdobných hladin minimálně v horizontu několika měsíců,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Samozřejmě základním faktorem ovlivňujícím její cenu jsou nepředvídatelné události ze strany nabídky či poptávky.“

Dodávka ropy může být přerušena z různých důvodů jako například snížení těžebních kvót OPEC, teroristické poptávky, počasí či geopolitických vlivů. Poptávka se pak zpravidla váže na ekonomickou situaci spotřebitelů. V současné době právě tento faktor je frekventovaně skloňován jako ten, který způsobil pokles ceny ropy.

Krátkodobý vývoj kurzu nevypadá pro ropu příliš povzbudivě. „Pokud ovšem dojde z dlouhodobého hlediska k překonání recesních nálad ekonomik, je možné předpokládat vývoj pozitivním směrem, a to i přes značné zpomalní spotřebitelské poptávky a snížení transportů,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS. S tím souvisí i situace v automobilovém průmyslu, který trpí sestupem poptávky a ekonomickou recesí takřka nejvíce. „S nastartováním či přerušením recese znovu dojde k obratu ve vztahu poptávky po ropě a cenovým konsekvencím,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Podle některých analýz by k této situaci mohlo dojít již částečně v druhé polovině roku 2009 či jeho závěru.“

Zlato se obchoduje v krizových obdobích v podstatě proti proudu.Zlato je cenný kov, který samozřejmě má své výkyvy ocenění v čase, ovšem nepopíratelným faktem je, že své postavení mezi cennými a poptávanými kovy si udrželo po staletí. I proto se zlatu říká „safe haven“ (bezpečný přístav). „V nynějších krizových chvílích je tato charakterová vlastnost u zlata nejsilnější,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „V podstatě vždy, když přijde na kapitálové trhy nějaká zpravodajská „katastrofa“, která rozdmýchá investorskou nejistotu a neklid, stává se přístavištěm klidné investice právě zlato.“

Při pohledu na graf vývoje zlata je patrné, že v létě roku 2007, kdy prosakovaly první zprávy o možné hypoteční krizi, započalo zlato svůj mohutný býčí trend, který byl po drobných korekcích vždy navrácen se sílící krizí reálné ekonomiky. Ve zmíněném období roku 2007 se zlato obchodovalo v pásmu od 650 až 700 USD za trojskou unci. Po nastoupení býčího trendu se dodnes zlato dostalo k hranici 1000 USD za trojskou unci.

„Co se týče budoucnosti, je možné předpokládat, že zlato začne ztrácet na ceně až v důsledku budoucího opětovného návratu důvěry investorů v kapitálové trhy a s tím souvisejícího přesunu kapitálu do těchto trhů,“ dodává Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená