FinExpert.e15.cz

CAPITAL PARTNERS: Investoři drží nejvíce hotovosti za posledních 18 let

Jak již titulek napovídá, nacházíme se momentálně ve velice nestandardním období. Investoři dávají přednost zadržování hotovosti před investicemi do cenných papírů a to i přes jejich zřejmou podhodnocenost.

„Podle nejnovějších dat americké centrální banky FED je nyní drženo v hotovosti či ve formě bankovních vkladů neuvěřitelných 8,85 bil. USD, což představuje více než 74 % tržní hodnoty US společností a zároveň nejvyšší hodnotu od roku 1990,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Poměr mezi drženou hotovostí a tržní kapitalizací US společností pak vzrostl za posledních 11 měsíců o závratných 86 %. „Finanční společnosti Leuthold, Invesco Aim Advisors Inc., Hennesy Advisors Inc. a BlackRock Inc., jež dohromady kontrolují 1,7 bil. USD, upozorňují na historická fakta, podle nichž širší index S&P 500 nyní směřující k nejvyššímu ročnímu propadu od roku 1931, by na základě zveřejněných maxim o objemu držené hotovosti mohl zaznamenat strmý růst,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Ve všech osmi předešlých případech, kdy množství držené hotovosti dosáhlo v porovnání s tržní kapitalizací US společností svého vrcholu, posílil širší index S&P 500 v průměru o 24 % za
6 měsíců, a proto právě nyní je dle investiční společnosti Leuthold Group ta nejpříhodnější doba pro investice do cenných papírů.“

Zmiňované argumenty pro investice do cenných papírů:

  • Po vládní záchraně Citigroup se index S&P 500 odrazil od svého jedenáctiletého dna z 20. listopadu a posílil již o 16 %.
  • Nově zvolený prezident Barrack Obama je připraven stimulovat růst největšími infrastrukturálními investicemi od padesátých let 20. století.
  • FED snížil úrokové sazby prakticky na nulu.
  • Hotovost na úročitelných běžných účtech vydělává bez započtení inflace v průměru méně než 0,1 %.
  • Výnosnost desetiletých vládních dluhopisů je na hranici 1,03 %.

Dnešní nízká likvidita a malé objemy však symbolizují jediné: investoři vyčkávají. „Důvodem je fakt, že za tento rok bylo z celkové hodnoty světových cenných papírů vymazáno více než 30 bil. USD a tím bude jakékoliv zotavení závislé na dvou věcech – na pozitivním obratu v hospodářských výsledcích společností a na zdraví ekonomiky jako celku,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Dle odhadů agentury Bloomberg zisky společností v rámci širšího indexu S&P 500 klesnou v prvních třech měsících roku 2009 o 10,3 % a ve druhém čtvrtletí o dalších 5,8 %. „Podobný vývoj lze logicky očekávat i u růstu HDP v první polovině roku 2009,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS. O “palivo“, jež by trhy nastartovalo k růstu, nouze není, ale investoři musejí mít racionální důvody jej použít. Své zbraně naopak již vystřílel FED, jenž snížením úrokových sazeb na historické minimum přišel o poslední měnový nástroj k podpoře likvidity. Jak říká Frederic Dickson, hlavní market strategist D. A. Davidson & Co.: „FED vystřelil z toho největšího děla, jež měl k dispozici a nyní se ukáže, zda střela zasáhne cíl ve správném bodě“.

Z historického hlediska lze nastalou situaci analyzovat takto:

Během obou největších recesí od konce 2. světové války dosáhl objem držené hotovosti svého vrcholu vždy jeden měsíc předtím, než se cenné papíry odrazily ode dna. V září 1974 byl podíl objemu držené hotovosti (604,5 mld. USD) vůči celkové hodnotě amerických kapitálových trhů na rekordní hodnotě 121 %. Po tomto vrcholu trhy odstartovaly strmý růst a mezi říjnem 1974 a březnem 1975 zaznamenaly posílení o 31 %. V červnu 1982, po 20-ti měsíčním medvědím trhu, se podílely peníze s “nulovou maturitou“ (hotovost v oběhu a vklady na běžných účtech) 95 procenty na celkové hodnotě amerických kapitálových trhů. Tento fakt poté odstartoval 6-ti měsíční růst, během něhož S&P 500 posílil o 36 %. Zatím poslední případ, kdy objem hotovosti dosáhl vysokého podílu na celkové hodnotě amerických trhů, byl rok 1990. V říjnu tohoto roku tento podíl činil 75 % a již šest měsíců po dosažení tohoto vrcholu posílil index S&P 500 o 23 %. „Pokud má tedy historie tendenci se opakovat jsme nyní v naprosto totožné situaci. Investoři sedí na obrovské hoře peněz a je jen otázkou času kdy se tyto peníze rozhodnou zhodnotit prostřednictvím kapitálových trhů,“ uzavírá Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená