FinExpert.e15.cz

CAPITAL PARTNERS: Aktuální vývoj světových trhů v době úvěrové krize

Ve středu 8. 10. 2008 proběhl další z větších pokusů o revitalizaci světových trhů. FED, ECB a centrální banky Kanady, Číny, Velké Británie, Švédska a Švýcarska přibližně v 13:00 SEČ koordinovaně oznámili snížení úrokových sazeb.

„Nejsměrodatnější jsou data Fedu (z 2% na 1,5%), a ECB (z 4,25% na 3,75%). Stalo se tak poprvé od roku 2001 a reakce trhů na tuto koordinovanou akci na sebe nenechala dlouho čekat. Evropské tituly začaly plošně posilovat a rovněž americké Futures vystřelily do plusových hodnot (DJI +167, Nasdaq +35,50, S&P +33,4 bodu),“ komentuje vzniklou situaci analytik CAPITAL PARTNERS Ing. Josef Stoulil.

Euforie však netrvala dlouho. Sentiment na světových trzích je natolik silný, že po přibližně 1,5 hodině se evropské trhy i americké Futures vrátili zpět do červených čísel (15:07 SEČ: DJI -204, Nasdaq --32, S&P -23,5 bodu). I tak je možné říci, že zmiňované snížení úrokových sazeb zanechalo na trzích mírně optimistickou náladu a s velkým napětím se očekávalo, s jakými hodnotami americké trhy otevřou. „Za možnou neuspokojivou reakcí trhů může stát i fakt, že možné snížení úrokových sazeb naznačoval šéf FEDu Ben Bernanke už den předtím. Nelze předpokládat, že by toto koordinované snížení úrokových sazeb zcela zastavilo propad světových trhů, nicméně společně se schválením bailoutu, jde o nejsilnější motiv k navrácení důvěry na finanční trhy,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Můžeme proto očekávat minimálně zpomalení propadu a v kombinaci s budoucím zahájením implikace záchranného plánu i tolik očekávaný návrat důvěry do bankovního sektoru.“

I tak je třeba počítat s velkou senzitivitou trhů na jakékoliv negativní zprávy. Za příklad může posloužit včerejší tisková konference amerického ministra financí Henryho Paulsona, jenž např. zavrhl plošné řešení krize pod záštitou G7 a zároveň se zdráhal popsat, na základě jakých pravidel rozdělí kapitál do bank a jakým konkrétním institucím takto pomůže a jakým nikoliv.

„Paulson přímo sdělil, že záchranný balík není zkonstruovaný tak, aby zachránil každou banku a že před koncem finanční krize některé banky ještě padnou. Trhy na tyto prohlášení zareagovaly poklesem,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

DJI, jenž se po většinu odpoledního obchodování držel okolo +1,5 %, ukončil obchodování na -2 % (9258,10 bodů). Technický index NASDAQ a širší index S&P rovněž z plusových hodnot zavíraly v červených číslech. NASDAQ na 1740,33 bodu (-14,55 bodu, -0,83 %) a S&P (-11,29 bodu, -1,13 %). „I přes tyto poklesy lze jasně zaznamenat, že tempo propadu se zpomalilo
(7. 10. 08: DJI -5,14 %, NASDAQ -5,8 %, S&P -5,74 %.“ konstatuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Co se týče FEDu, tak snížení úrokových sazeb nebylo jedinou středeční významnější akcí. FED odsouhlasil další půjčku pro amerického pojišťovnického giganta AIG (American International Group Inc.) a to v celkové výši 37,8 mld. USD. „Po 85ti miliardové pomoci se tak za poslední měsíc jedná o druhou významnější podporu pro AIG, což ve spojení se zveřejněním informací o pětisettisícové prázdninové party vedoucích činitelů AIG, jež měla být financována právě z oněch 85mld., může na běžné Američany působit poněkud depresivně,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Další společností, jež oznámila HV v rámci earnings season, byla International Business Machine Corp. (IBM), když její čistý zisk za 3. čtvrtletí vzrostl z 2,36 mld. USD na 2,8 mld. USD, respektive EPS vzrostly na 2,05 USD na akcii v porovnání s 1,68 USD na akcii před rokem. „Zveřejnění těchto informací mělo na akcie IBM krátkodobý efekt v podobě růstu o 6 % na
96 USD za akcii. Obchodování však titul zakončil se ztrátou -5,33 %, tedy na 90,55 USD za akcii,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Nejnovější zprávou z Evropy je schválení 50 mld. GBP od britské vlády pro 8 největších bankovních domů ve zemi. Zajímavější je však vývoj kolem ostrovního Islandu, jenž se dostal až na hranici národního bankrotu. „Kvůli nastalé krizi musela islandská vláda sáhnout k dramatickým opatřením, jakými jsou zestátňování bank Landsbanki a Glitnir, či zavěšení tamní islandské koruny na euro,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Dále se vyjednává o 4 miliardové půjčce z Ruska, které tak chce demonstrovat svou finanční sílu a ochotu pomoci postiženým ekonomikám.“

Ve shrnutí Evropské indexy skončily s těmito změnami: Český PX -3,87 %, Britský FTSE-100 -5,2 %, Německý DAX -5.9 % a Francouzský CAC-40 -6,3 %.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená