FinExpert.e15.cz

CAPITAL PARTNERS: 17 měsíců poté aneb krize zpracovatelského sektoru pokračuje

Balvan se jménem finanční krize s sebou pod vodu stahuje již sedmnáctým měsícem sektor zpracovatelského průmyslu a ten tak čím dál častěji směřuje své prosebné pohledy na domácí zákonodárce. „Indexy nákupních manažerů v Evropě, Rusku, Číně a Jihoafrické republice ukazují rekordně nízká čísla a nejaktuálnější hodnoty z USA neindikují brzkou změnu k lepšímu,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Například index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ISM manufacturing klesl za listopad na nejnižší hodnotu od roku 1981 na 36,2 bodů, očekávání bylo 37 bodů.“ Obava z celosvětových důsledků finanční krize vytváří z akciových trhů pro investory nedůvěryhodné prostředí a ti pak logicky vyhledávají jiná bezpečnější útočiště. „To v kombinaci s klesající spotřebitelskou poptávkou vede sekundárně k oslabování celého zpracovatelského sektoru,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Na evropském kontinentu zpracovatelská výroba u 15 zemí, jež sdílejí Euro (EU-15) klesne za listopad na historicky nízkou hodnotu. Již za říjen Index nákupních manažerů klesl ze 41,1 bodů na 35,6 bodů, což je nejnižší hodnota od zavedení tohoto indexu. „V době kdy evropský region čelí opět po15 letech recesi, snížila ECB (Evropská centrální banka) od října již dvakrát svou základní úrokovou sazbu, a to pokaždé o 50 bazických bodů,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Momentálně se spekuluje o tom, že by ECB mohla poprvé v historii snížit úrokové sazby o 100 bazických bodů a nemuselo by zůstat pouze u ní.“

Investoři předpovídají snížení základní úrokové míry Bank of England minimálně o jeden procentní bod. Stalo by se tak v krátké době již podruhé, jelikož tato banka minulý měsíc snížila svou základní úrokovou míru o 1,5 procentního bodu, což bylo největší snížení za posledních 16 let. „Tyto kroky by samozřejmě pro zpracovatelská odvětví znamenaly pozitivní impuls v boji s klesající poptávkou po průmyslových produktech,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Největší finský producent karbonové oceli Rautaruukki Oyj právě v důsledku klesající poptávky omezí svou produkci o 6,7 %, čímž by měl ušetřit na ročních nákladech až 60 mil. EUR.“ Krize tohoto průmyslu nyní nejvíce postihuje Emerging markets a Čínu, jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě, jejíž index nákupních manažerů klesl za říjen ze 44,6 bodů na 38,8 bodů. „Čínský juan se propadl na nejnižší hodnotu od zrušení fixního měnového kurzu v roce 2005,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Země na nastalou situaci zareagovala záchranným balíčkem v celkové hodnotě 586 mld. USD a největším snížením úrokových sazeb za posledních 11 let.“

Zpracovatelský sektor je klíčový i pro další velmoc Rusko. Podle VTB Bank Europe tamní index nákupních manažerů za listopad klesl na hodnotu 39,8 bodů, což je nejnižší hodnota od roku 1998, kdy Rusko devalvovalo rubl. „Prohlubující se problémy sektoru silně pociťují především trhy zaměřené na export, ke kterým patří například Česká republika, Polsko, Maďarsko, či Švédsko,“ dodává Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu

Země

Září 2008

Říjen 2008

EU-15

41,1

35,6

Čína

44,6

38,8

Země

Říjen 2008

Listopad 2008

USA

38,9

36,2

Rusko

46,4

39,8

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená